more_horiz
Wiadomości

Ofiary polityki migracyjnej. Włoskie ministerstwo przekazało alarmujące dane

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 19:33
Ponad milion migrantów przypłynęło do Włoch w ciągu ostatnich dziesięciu lat - te dane włoskiego MSW ogłoszone w niedzielę obejmują okres - począwszy od katastrofy kutra rybackiego koło wyspy Lampedusa 3 października 2013 r. w której zginęło 368 migrantów. Łączna liczba ofiar na Morzu Śródziemnym od tamtego momentu to 28 tys. - wśród nich 1140 dzieci.
Ofiary fatalnej polityki migracyjnej. Włoskie ministerstwo przekazało alarmujące dane
Ofiary fatalnej polityki migracyjnej. Włoskie ministerstwo przekazało alarmujące daneFoto: ARA NARDI/ Reuters/Forum

W ciągu minionej dekady rokiem największej fali migracyjnej był 2016: przypłynęło wtedy 181 tys. migrantów. Najmniejszy napływ zanotowano w latach 2018-2020.

Zaostrzenie polityki migracyjnej

W 2018 r. przybyło 23 tys. osób, a rok później - 11,4 tys. Wtedy doszło do zaostrzenia polityki migracyjnej rządu w Rzymie, w ramach którego włoskie porty zostały zamknięte dla statków przywożących migrantów uratowanych na morzu. Jednostki te były wpuszczane dopiero wtedy, gdy także inne kraje UE deklarowały gotowość przyjęcia części migrantów.

W 2020 r. do Włoch przypłynęło 34 tys. migrantów i od tamtego momentu liczba ta rośnie. W 2021 r. przekroczyła 67 tys., a przed rokiem 105 tys.

Zobacz także w TVP Info: Nitras zdradził, co opozycja zrobi z paktem migracyjnym. "My musimy być solidarni"

Nieletnie ofiary katastrof łodzi

Od stycznia tego roku dotarło ok. 130 tys. migrantów.

Organizacja "Save the Children" przeanalizowała dane dotyczące nieletnich ofiar katastrof łodzi z migrantami. Tylko w tym roku podczas próby przeprawy do Europy przez Morze Śródziemne zginęło ponad sto dzieci - to 4 proc. wszystkich ofiar.

Od 2013 r. we Włoszech przyjęto 112 tys. nieletnich pozbawionych opieki, w tym roku ponad 11 tys.

Rząd Giorgii Meloni apeluje o strukturalne rozwiązanie kryzysu migracyjnego w Europie i za priorytet uważa walkę z przemytnikami ludzi.

Podczas niedawnych negocjacji ws. nowego unijnego paktu w sprawie migracji i azylu włoski rząd ogłosił, że potrzebuje czasu, by zająć stanowisko wobec proponowanych rozwiązań.

Czytaj również: 

Zobacz: Radosław Fogiel w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/PAP/mm

Zobacz także

Zobacz także