more_horiz
Wiadomości

Prezydent na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. "Potrzebne nam jest wasze wsparcie"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 22:38
Prezydent Andrzej Duda zaapelował do Polaków w Stanach Zjednoczonych o wspieranie Polski. Prezydent po raz pierwszy w historii wziął udział w Paradzie Pułaskiego, która przechodzi przez Piątą Aleję na Manhattanie. To impreza uważana za największe święto Polaków, mieszkających w Nowym Jorku.
Prezydent dziękował Polakom w Stanach Zjednoczonych za to, że nie zapominają o polskich korzeniach
Prezydent dziękował Polakom w Stanach Zjednoczonych za to, że nie zapominają o polskich korzeniachFoto: PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda mówił Polakom w Nowym Jorku, że rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała, że sytuacja w Polsce i w Europie jest bardzo trudna. Apelował, by Polonia lobbowała za dalszym wsparciem Warszawy wśród amerykańskich polityków.

- Potrzebne nam jest ogromnie także i dzisiaj wasze wsparcie. Jestem tutaj dzisiaj z wami, żeby was o to wsparcie nadal prosić, byście cały czas lobbowali u władz amerykańskich o to, by Polska była wspierana, by sojusz pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, także od strony Stanów Zjednoczonych był zacieśniany - mówił.

Prezydent dziękował też Polakom w Stanach Zjednoczonych, że ci nie zapominają o polskich korzeniach.

- Dziękuję wam, że uczycie swoje dzieci języka polskiego, że wysyłacie je do polskich szkół. Dziękuję wam za to, że bierzecie udział w Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku i że bierzecie także udział w paradzie w Chicago i w innych miastach w Stanach Zjednoczonych - powiedział Andrzej Duda.

Posłuchaj
00:41 naprada.mp3 Prezydent Andrzej Duda na Paradzie Pułaskiego. Korespondencja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

Prezydent odtańczył też z przedstawicielami Polonii poloneza. Jest to jeden z tradycyjnych elementów Parady Pułaskiego.

Czytaj także:

"Celebrating Poland and America defending freedom"

Tegoroczna parada odbywa się pod hasłem "Celebrating Poland and America defending freedom" (Celebrując Polskę i Amerykę broniące wolności". W ramach marszu nowojorską Piątą Aleją w centrum Manhattanu przeszło ponad 20 platform i kilkadziesiąt grup, organizacji, zespołów i orkiestr marszowych.

Wśród nich były m.in. polonijne kluby motocyklowe, miłośnicy aut z okresu PRL, uczniowie polskich szkół, zespoły tańca ludowego, nowojorscy kibice Legii Warszawa, a także reprezentanci lokalnych i polskich władz, policji, strażaków, żołnierzy czy funkcjonariuszy straży granicznej. Swoje platformy wystawiły też polskie i polonijne firmy i media.

Według organizatorów, Piątą Aleją przeszło 100 tys. przedstawicieli Polonii z czterech stanów, Nowego Jorku, New Jersey, Pensylwanii i Connecticut.

Dzień Pamięci Generała Pułaskiego

Niedzielna parada w Nowym Jorku była częścią obchodów amerykańskiego Dnia Pamięci Generała Pułaskiego, święta ustanowionego przez Kongres w 1929 r. Dzień upamiętnia śmierć generała kawalerii, który został śmiertelnie ranny dowodząc wojskami amerykańskimi podczas bitwy w Savannah w Georgii podczas amerykańskiej wojny o niepodległość. W niedzielę podobne imprezy odbyły się także w innych amerykańskich miastach m.in. w Filadelfii.

PAP/IAR/fc

Zobacz także

Zobacz także