Wsparcie Korei Północnej niezbędne Rosji do utrzymania tempa wojny. Nowy raport ISW

Wojska rosyjskie powinny otrzymać wystarczającą ilość amunicji, by kontynuować wojnę na Ukrainie w roku 2024 - wynika z analizy Instytutu Badań nad Wojną. Jednocześnie analitycy instytutu zwracają uwagę, że Rosja nie dysponuje już taką ilością amunicji jak w roku 2022, a krajowa produkcja musi być wspierana dostawami z Korei Północnej.

2023-10-24, 08:17

Wsparcie Korei Północnej niezbędne Rosji do utrzymania tempa wojny. Nowy raport ISW
Zdaniem ISW, wsparcie Pjongjangu jest Moskwie niezbędne do utrzymania obecnego tempa działań zbrojnych na Ukrainie w przyszłym roku. Foto: J_K/ Shutterstock

Według raportu reżim w Pjongjangu wysłał do Rosji około 300-500 tysięcy sztuk amunicji, głównie pocisków artyleryjskich. Taka ilość pokrywa miesięczne zapotrzebowanie wojsk rosyjskich walczących na Ukrainie.

ISW: wsparcie Pjongjangu niezbędne Moskwie do utrzymania tempa walk

Instytut Badań nad Wojną oraz strona ukraińska szacują, że obecnie Rosjanie zużywają około 10 do 15 tysięcy sztuk amunicji dziennie, czyli znacząco mniej niż w roku 2022, kiedy wystrzeliwali nawet 80 tysięcy sztuk amunicji dziennie.

Jeśli utrzyma się poziom dostaw z Korei Północnej oraz skala produkcji w rosyjskich fabrykach amunicji, Rosja będzie w stanie kontynuować wojnę na Ukrainie, utrzymując obecne tempo walk.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

REKLAMA

Analitycy wskazują jednocześnie, że kurczące się zapasy amunicji mogą uniemożliwić działania ofensywne na dużą skalę. Konieczność oszczędzania amunicji przez siły rosyjskie może dać przewagę wojskom ukraińskim, które otrzymują regularne dostawy broni i amunicji od zachodnich partnerów.

Kolejna doba bombardowań i starć pod Awdijiwką. Nowy raport ukraińskiej armii z frontu

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że w poniedziałek doszło do 55 bezpośrednich starć bojowych między wojskami ukraińskimi a rosyjskimi. Rosjanie przeprowadzili 68 nalotów i 49 ostrzałów artyleryjskich na pozycje wojsk ukraińskich oraz na ukraińskie miejscowości. Wojska rosyjskie zaatakowały czterema rakietami i sześcioma dronami. Są ofiary w ludziach, a także poważne straty materialne.

Czytaj także w Niezalezna.pl: Fiasko dronowej ofensywy Rosji. Większość zamieniła się w złom

Rosjanie nie rezygnują z prób otoczenia Awdijiwki. W tym rejonie, podobnie jak w okolicach Marinki, prowadzą intensywne działania ofensywne oraz naloty na pozycje ukraińskie. Siły ukraińskie kontynuują ofensywę w kierunku Melitopola, a w rejonie Chersonia prowadzą ostrzał pozycji wojsk rosyjskich poza linią frontu.

REKLAMA

Czytaj także w I.pl: "Washington Post": To ukraińskie służby stoją za zabójstwami ludzi kremlowskiego reżimu w Rosji

Posłuchaj

Przedstawiciele czterdziestu państw uczestniczą w drugim szczycie parlamentarnym Platformy Krymskiej, który odbywa się w czeskiej Pradze. Dyskusja podczas dzisiejszej sesji plenarnej ma być poświęcona między innymi sankcjom nakładanym na Rosję, która okupuje półwysep od 2014 roku - relacja Wojciecha Stobby (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

[ZOBACZ TAKŻE] Szef MON Mariusz Błaszczak gościem Polskiego Radia: 

IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej