KE przekazała unijnym krajom projekt 12. pakietu sankcji przeciwko Rosji. Znamy jego zapisy

2023-11-14, 22:03

KE przekazała unijnym krajom projekt 12. pakietu sankcji przeciwko Rosji. Znamy jego zapisy
KE przekazała unijnym krajom projekt 12. pakietu sankcji. Foto: Shutterstock/symbiot

Unijne kraje mogą rozpoczynać negocjacje w sprawie dwunastego pakietu sankcji wobec Rosji. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza informowała wczoraj o tym, że Komisja Europejska rozesłała propozycje 27 państwom. Do ich zatwierdzenia wymagana jest jednomyślność. Wczoraj nasza korespondentka informowała o diamentach i skroplonym gazie płynnym – dwóch postulatach Polski i krajów bałtyckich zgłaszanych od wielu miesięcy. Dziś Beata Płomecka ma więcej szczegółów na temat 12. pakietu sankcji, bo widziała część dokumentów liczących kilkaset stron.

Jeśli chodzi o rosyjskie diamenty, to potwierdziły się informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia sprzed kilku tygodni, że będzie stopniowe wprowadzanie embarga – od stycznia będzie zakaz importu naturalnych diamentów, a od marca tych przetworzonych.

Pełne embargo ma obowiązywać od września. Ma być też wprowadzony mechanizm śledzenia i identyfikowania diamentów, by skuteczniej wyeliminować te rosyjskie ze światowego rynku. W 12.pakiecie sankcji jest także zakaz importu LPG z Rosji. I o ile diamentów należało się spodziewać, o tyle skroplony gaz płynny jest zaskoczeniem. To był postulat Polski i krajów bałtyckich od dłuższego czasu, ale Komisja wstrzymała się z proponowaniem embarga.

Ograniczenia w imporcie LPG

W dokumencie, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka napisano, że należy wprowadzić dalsze ograniczenia w imporcie produktów, które generują znaczące przychody dla Rosji, umożliwiając jej tym samym kontynuację wojny z Ukrainą, w tym LPG. 

W 12.pakiecie sankcyjnym uwzględniono też postulat Polski dotyczący zakazu eksportu wybranych usług informatycznych. Jest również propozycja dalszego ograniczania limitu cenowego na rosyjską ropę sprzedawaną do krajów spoza Unii. A ponadto jest propozycja rozszerzenia sankcji o kolejne towary, które przyczyniają się do wojskowego i technologicznego rozwoju Rosji i które są wykorzystywane przez nią na polu bitwy. Chodzi o komponenty systemów wojskowych, w tym na przykład baterie litowe, czy chemikalia, a także części do dronów. 

Objęte sankcjami mają być też kolejne firmy z krajów, które pomagają Rosji obchodzić sankcje - z Chin, Iranu, Uzbekistanu, Kazachstanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Syrii, z którymi współpraca będzie zakazana. 

Do 12.pakietu sankcji dołączona jest też tak zwana czarna lista z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanych aktywami. Zostało na nią wpisanych 47 osób oraz 72 firmy. Uwzględniono część propozycji zgłaszanych przez Polskę, w tym wszystkie dotyczące sektora zbrojeniowego.

Czytaj więcej:

IAR/Beata Płomecka/nt

Polecane

Wróć do strony głównej