more_horiz
Wiadomości

Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. USA dają wyrzutnie, pociski i zestawy przeciwpancerne

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 23:36
Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart 100 milionów dolarów. Sekretarz obrony złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie.
LLoyd Austin zapewnił w Kijowie o trwałym wsparciu Ukrainy
LLoyd Austin zapewnił w Kijowie o trwałym wsparciu UkrainyFoto: EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Nowy pakiet obejmuje między innymi pociski przeciwlotnicze Stinger, wyrzutnię HIMARS wraz z amunicją, amunicję do haubic kalibru 105 i 155 milimetrów, pociski i zestawy przeciwpancerne TOW, Javelin i AT-4. To już  51. transza pochodzącej z magazynów USA broni dla Ukrainy.

Dodatkowe fundusze

"Ogłoszone dzisiaj wsparcie dla Ukrainy pomoże sprostać bezpośrednim potrzebom Ukrainy na polu walki (...) Ale krytyczne jest, by Kongres podjął działania wspierające Ukrainę poprzez przyjęcie wniosku prezydenta o dodatkowe fundusze" – napisał w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Chodzi o ponad 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy, o które Biały Dom zwrócił się do Kongresu. Los pakietu wydatków, który ma w zamierzeniu umożliwić dalsze wsparcie Kijowa przez kolejny rok, jest niepewny. Według administracji, opóźnienia w tej kwestii już zmuszają Waszyngton do zmniejszania przekazywanej pomocy.

Lloyd Austin w stolicy Ukrainy

W Kijowie sekretarz obrony USA Lloyd Austin spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Po rozmowach zapewnił o trwałym wsparciu Stanów Zjednoczonych dla Ukraińców.

Na dniach odbędzie się kolejne spotkanie w formacie Ramstein, w którym wezmą udział przedstawiciele państw wspierających Ukrainę dostawami broni.

Rozmowa szefa Pentagonu z prezydentem Zełenskim dotyczyła pilnych potrzeb ukraińskiej armii, walczącej z Rosjanami, ale też zapotrzebowania na dostawy w dłuższym okresie.

Austin przekazał też dziennikarzom, że Ukraińcy są przygotowani do walk w zimie.

Zełenski: jestem wdzięczny

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Amerykanom za kolejny pakiet sprzętu wojskowego, zawierający między innymi amunicję dla ukraińskich wojsk.

- Rozmawialiśmy o sytuacji na polu bitwy, o jej perspektywach, o tym, jak możemy poprawić naszą obronę i nasze działania - mówił prezydent.

- Jest nowy pakiet obronny od Stanów Zjednoczonych dla naszego państwa. Jestem wdzięczny, bo dzięki niemu będziemy mieli więcej pocisków artyleryjskich, które są potrzebne teraz - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Posłuchaj
00:18 zelelel.mp3 Wołodymyr Zełenski: rozmawialiśmy o sytuacji na polu bitwy, o jej perspektywach, o tym, jak możemy poprawić naszą obronę i nasze działania. Jest nowy pakiet obronny od USA dla naszego państwa. Jestem wdzięczny, bo dzięki niemu będziemy mieli więcej pocisków artyleryjskich, które są potrzebne teraz (IAR)

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także