more_horiz
Wiadomości

Ewakuacja kolejnego szpitala w Strefie Gazy. 200 pacjentów przewieziono w bezpieczne miejsce

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 03:20
Palestyńskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że ze Szpitala Indonezyjskiego na północy Strefy Gazy udało się ewakuować już dwustu pacjentów. W akcji pomagał Czerwony Krzyż. Wszyscy zostali przewiezieni do placówki w mieście Chan Junis położonego na południu Strefy Gazy.
Palestyńskie władze poinformowały o ataku na kolejny szpital w Strefie Gazy
Palestyńskie władze poinformowały o ataku na kolejny szpital w Strefie GazyFoto: PAP/EPA/ATEF SAFADI

Szpital w poniedziałek wieczorem został oblężony i ostrzelany z pocisków artyleryjskich przez wojsko izraelskie. Zginęło co najmniej 12 Palestyńczyków, kilkadziesiąt innych osób zostało rannych. W placówce miało przebywać około 700 pacjentów i członków personelu, jak również Palestyńczycy, którzy schronili się w nim przed nalotami izraelskimi.

Wojsko nadal otacza Szpital Indonezyjski.

Terroryści pod szpitalami

Jak powiedział rzecznik palestyńskiego ministerstwa zdrowia Aszraf al-Kudra, wszyscy się obawiają, że szpital ten podzieli los szpitala Al-Szifa, największego w Strefie Gazy, który jest zajęty i przeszukiwany od ubiegłego tygodnia przez izraelskie wojsko.

»Atak Hamasu na Izrael - czytaj więcej w PolskieRadio24.pl«

Dowództwo izraelskie twierdzi, że atakuje palestyńskie szpitale, ponieważ ukrywają się w nich ekstremiści z Hamasu.

Ewakuacja Al-Szifa. Tysiące pacjentów opuściło placówkę

Oblężenie szpitala Al-Szifa trwało przez wiele dni. Gdy wojsko otaczało kompleks budynków, w środku były tysiące pacjentów oraz cywilów, którzy schronili się w środku przed izraelskimi bombardowaniami. Według palestyńskich władz, podczas oblężenia szpitala, zmarło w nim ponad 30 pacjentów, pozbawionych odpowiedniej opieki medycznej przez brak paliwa, zasilającego generatory prądu.

Po wielu apelach organizacji humanitarnych i opinii międzynarodowej, dwa dni temu ze szpitala Al-Szifa zaczęto ewakuować pacjentów, personel i 2,5 tys. mieszkańców Strefy Gazy, którzy szukali w nim schronienia. W poniedziałek natomiast ewakuowano 31 wcześniaków, które nie miały szansy na przeżycie w pozbawionej prądu placówce.

Posłuchaj
00:46 izrael - atak na szpitale - spec - cegla.mp3 Co najmniej 12 osób miało zginąć w izraelskim bombardowaniu jednego z największych szpitali w Gazie. Informuje o tym kontrolowane przez Hamas palestyńskie ministerstwo zdrowia - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Najnowszy odcinek "Podcastu: świat" autorstwa dziennikarza Polskiego Radia Wojciecha Cegielskiego: 

IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także