Zadowolenie w UE po zgodzie na pakiet pomocy dla Ukrainy. "Dotrzymujemy obietnic"

2024-02-01, 14:40

Zadowolenie w UE po zgodzie na pakiet pomocy dla Ukrainy. "Dotrzymujemy obietnic"
Zadowolenie w Unii Europejskiej po jednomyślnej zgodzie na pakiet finansowy dla Ukrainy. Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Zadowolenie w Unii Europejskiej po jednomyślnej zgodzie na pakiet finansowy dla Ukrainy. Decyzję o przekazaniu władzom w Kijowie 50 miliardów euro do 2027 roku podjęli przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli. O szczegółach Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia.

Porozumienie było możliwe, bo premier Węgier Viktor Orban, który od grudnia blokował decyzję, ustąpił, i zgodził się, by Ukraina otrzymała pieniądze z unijnego budżetu.

- To dobra wiadomość - powiedziała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. Podkreśliła, że perspektywa 4-letniego finansowania gwarantuje Ukrainie przewidywalność.

Pieniądze zostaną przekazane na podtrzymanie funkcjonowania państwa - szpitali czy szkół, wypłatę pensji, rent i emerytur. To ważne, bo - jak mówiła przewodnicząca Parlamentu - bezpieczeństwo Ukrainy to bezpieczeństwo Europy.

"Unia Europejska dotrzymuje obietnic" - tak z kolei napisał na portalu X premier Belgii Alexander De Croo. "Obywatele Ukrainy, prezydent Wołodymyr Zełenski walczą o wolność dla wszystkich Europejczyków. Jeszcze raz potwierdziliśmy jedność wszystkich 27 krajów" - napisał na portalu X szef belgijskiego rządu.

Kuluarowe rozmowy

A w kuluarach szczytu można usłyszeć, że Viktor Orban poszedł jednak po rozum do głowy, ale też, że był izolowany, a tego nie lubi. To oznacza, że presja 26-tki odniosła skutek. Premier Węgier nie uzyskał tego, czego żądał - prawa weta przy zatwierdzaniu pieniędzy dla Kijowa na każdy następny rok. A zatem 50 miliardów euro nie jest zagrożone.

Uzgodniono natomiast, że Komisja Europejska będzie przygotowywać coroczne raport o wydawaniu funduszy przez Ukrainę i będą dyskusje na szczytach Unii. Ponadto Komisja Europejska zostaje zobowiązana, by, jeśli zajdzie taka potrzeba, za dwa lata przedstawić projekt zmian w nowym, unijnym budżecie w kontekście Ukrainy. To pozwoliło Orbanowi zachować twarz i ogłosić sukces.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka donosi, że ważny jest jeszcze jeden zapis, niezwiązany z Ukrainą, a nawiązujący do ustaleń z grudnia 2020 roku. Dotyczy on mechanizmu praworządnościowego, czyli uzależnienia wypłaty unijnych funduszy od gwarancji przestrzegania rządów prawa. W domyśle - kryteria są jasno sprecyzowane, obiektywne, a nie polityczne. Viktor Orban będzie mógł więc ogłosić, że nie będzie niesprawiedliwego blokowania unijnych funduszy przez Komisję. Zamrożona wciąż jest pula około 20 miliardów euro dla Węgier.

Czytaj także:

Posłuchaj

Zadowolenie w UE po jednomyślnej zgodzie na pakiet dla Ukrainy. O szczegółach Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

Porozumienie ws. wsparcia dla Ukrainy. Ekspert: UE pokazała siłę, ponieważ Viktor Orban się ugiął

IAR/Beata Płomecka/kg

Polecane

Wróć do strony głównej