10. rocznica masakry na Majdanie. Ukraina od lat broni się przed rosyjską agresją

Na Ukrainie obchodzona jest 10. rocznica krwawej pacyfikacji Majdanu. To Dzień Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Kolejny rok z rzędu obchodzony jest on w warunkach toczącej się pełnoskalowej wojny.

2024-02-20, 02:49

10. rocznica masakry na Majdanie. Ukraina od lat broni się przed rosyjską agresją
Ukraińcy nadal wspominają ofiary masakry na Majdanie. Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

W lutym 2014 roku na Majdanie zginęło ponad stu demonstrantów domagających się prozachodniego kursu Ukrainy. Drugi rok z rzędu obchody przebiegają w cieniu pełnowymiarowej wojny, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie.

10 lat temu na Majdanie w Kijowie służby strzelały do demonstrantów

Przed dziesięcioma laty, w przeddzień krwawych wydarzeń na Majdanie Niepodległości w centrum Kijowa, uczestnicy protestów w rozmowie z Polskim Radiem podkreślali, że ich główny postulat to dymisja Wiktora Janukowycza. Domagano się, by ustąpił ze stanowiska prezydenta w związku z oskarżeniami o przestępstwa i łamanie konstytucji.

Po nieudanej pacyfikacji protestów w 2014 roku Wiktor Janukowycz uciekł do Rosji. Kreml przysłał na Ukrainę swoje wojska - rozpoczął okupację Krymu i części Donbasu. W lutym 2022 roku zaatakował Ukrainę całą swoją wojenną machiną.

W dziesiątą rocznicę pacyfikacji Majdanu kwiaty przed pomnikiem jego ofiar składa kijowianka pani Luba. 10 lat temu była na Majdanie, gotowała jedzenie dla protestujących i pamięta ich. - Wtedy zginęli i wciąż giną. To już 10 lat, a wróg ten sam - podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem.

REKLAMA

10. rocznica Euromajdanu - atak Rosji wywołała rewolucja godności

Ukraińskie wystąpienia z przełomu 2013 i 2014 roku nazywane są europajdanem lub rewolucją godności. Demonstracje wywołane były działaniami ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza, który wycofał się z prozachodniego kierunku Ukrainy, zrezygnował z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską i zwrócił się w kierunku Rosji.

Przez dłuższy czas prorosyjskie władze usiłowały stłumić protesty, a gdy to nie przyniosło skutku, prezydent podjął decyzję o podpisaniu z protestującymi porozumienia. Zanim jednak jego zapisy weszły w życie - uciekł do Rosji.

Po zwycięstwie Majdanu Ukraina rozpoczęła integrację z Europą. Było to bezpośrednią przyczyną rosyjskiej agresji na ten kraj.

Czytaj również:

Posłuchaj

Na Ukrainie obchodzona jest 10. rocznica krwawej pacyfikacji Majdanu. To Dzień Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Drugi rok z rzędu obchody przebiegają w cieniu pełnowymiarowej wojny, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie. Relacja Pawła Buszki (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

IAR/Paweł Buszko/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej