more_horiz
Wiadomości

Prognoza pogody na najbliższe dni. We znaki dadzą się "tropikalne noce"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 15:36
Jak podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w poniedziałek w Polsce dominuje upalna pogoda. Jedynie na krańcach zachodnich może wystąpić ryzyko lokalnych, intensywnych burz. IMGW ostrzegł, że podobne warunki pogodowe będą utrzymywać się przez cały tydzień - temperatury maksymalne osiągną nawet 36 st. C. Poza tym, możliwe przelotne opady deszczu. Czekają nas także "tropikalne noce".
Synoptyk IMGW: w poniedziałek upalnie, na krańcach zachodnich możliwe lokalne burze
Synoptyk IMGW: w poniedziałek upalnie, na krańcach zachodnich możliwe lokalne burzeFoto: Margy Crane/Shutterstock; twitter.com/IMGWmeteo

W poniedziałek na krańcach zachodnich może wystąpić ryzyko lokalnych burz, które mogą być dość intensywne. - Wysokość opadów może sięgnąć 20-25 mm, natomiast będą one dosyć rozproszone - wskazał synoptyk IMGW Mateusz Barczyk. Jak zaznaczył, na pozostałym obszarze kraju będzie upalnie i bardzo gorąco z wyjątkiem Podkarpacia, gdzie "będzie bez upałów".

Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie 27 st. C w Zakopanem, miejscami na Wybrzeżu 28 st. C, natomiast - jak prognozuje IMGW - w większości miejscowości nadbałtyckich temperatura powinna wynieść 30 st. C.

- Wieczorem, zwłaszcza na zachodzie Polski, będzie nadal bardzo gorąco. Temperatura będzie oscylowała blisko 30 st. C. Niewykluczone, że miejscami pojawią się przelotne opady deszczu. Na wschodzie temperatura będzie nieco niższa i sięgnie ok. 25 st. C - zapowiada Mateusz Barczyk.

IMGW prognozuje, że w nocy z zachodu wkroczy front opadowo-burzowy, który przyniesie burze z intensywnym deszczem. Możliwy grad. - Temperatura minimalna w nocy wysoka: około 18-20 st. C, najcieplej w Wielkopolsce 20-21 st. C - wskazał synoptyk IMGW. - Po upalnym dniu - noc tropikalna - podkreślił Mateusz Barczyk.

Jaka prognoza na najbliższe dni?

- We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, w pasie centralnym burze, lokalnie z gradem. Bez opadów tylko na północnym wschodzie kraju - prognozuje IMGW. Prognoza na wtorek przewiduje, że temperatura maksymalna wyniesie 23 st. C na północnym zachodzie, 29 st. C w centrum i 32 st. C na wschodzie. Nad morzem będzie się wahać od 20 do 22 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków północnych. W czasie burz wiatr w porywach może osiągnąć do 75 km/h.

 » WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

Środa przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Na zachodzie i północy możliwe przelotne opady deszczu, lokalnie także burze. Ciepło. Temperatura maksymalna od 30 do nawet 35 st. C, jedynie na Pomorzu około 25-29 st. C, zaś nad Bałtykiem od 21 do 26 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Czwartek natomiast - jak prognozuje IMGW - przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Na wschodzie bez opadów. Temperatura maksymalna będzie się wahać od 31 do 36 st. C, z kolei nad morzem od 22-25 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie południowo-wschodni, na zachodzie zachodni, nad morzem z kierunków północnych. W czasie burz porywy do 70 km/h.

Prognoza pogody na weekend

- W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu, lokalnie burze. Bez opadów na wschodzie kraju - prognozują synoptycy. Będzie bardzo ciepło. Temperatura maksymalna wskaże od 29 do nawet 36 st. C, nad morzem 22 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W czasie burz porywy do 65 km/h.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże, na wschodzie i południu przelotne opady deszczu, miejscami burze, również z gradem. Temperatura maksymalna będzie się wahać od 23 do 33 st. C, z kolei nad morzem 20-22 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni, jedynie na wschodzie zmienny. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

W niedzielę zachmurzenie ponownie umiarkowane, okresami duże. Na południowym wschodzie możliwe miejscami przelotne opady deszczu. Nieco chłodniej. Temperatura maksymalna od 23 do 29 st. C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich, na południu północny.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:52 11812028_1.mp3 IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla wszystkich województw - relacja Marty Szulborskiej (IAR) 

ng

Zobacz także

Zobacz także