Co wiemy, a co nam się wydaje? Indeks niewiedzy. Jak na tle innych krajów wypadła Polska?
Ilu mieszkańców Polski to muzułmanie? Czy jesteśmy szczęśliwi? Jaki mamy poziom tolerancji? Okazuje się, że nasze przypuszczalne odpowiedzi na tego typu pytania różnią się od tego, jak jest w rzeczywistości. W taki sposób zbadano opinie mieszkańców 40 krajów. Jak poszło Polakom?
2017-01-05, 11:34
Indeks powstał w oparciu o wynik badania „Pułapki percepcji” przeprowadzonego wśród mieszkańców 40 krajów świata przez instytut badawczy Ipsos Mori. Stworzono go zestawiając odpowiedzi respondentów z rzeczywistymi danymi dotyczącymi poszczególnych krajów. Listę krajów zbudowano na podstawie różnić między przypuszczeniami a faktycznymi wynikami.
Powiązany Artykuł
Co najbardziej denerwuje Polaków za kierownicą?
Jesteśmy szczęśliwi?
Okazuje się, że Polacy, podobnie jak mieszkańcy większości krajów uczestniczących w badaniu uważają, że są znacznie mniej szczęśliwi niż wynika to z badań poczucia szczęścia. Przypuszczamy, że tylko 42 proc. mieszkańców Polski uważa się za osoby bardzo szczęśliwe lub raczej szczęśliwe, podczas gdy w ostatnim reprezentatywnym badaniu zdanie takie wyraziło 93 proc. respondentów.
A co z bogactwem?
Uczestnicy badania zostali też zapytani o to, czy wiedzą jaka część łącznego bogactwa znajduje się w rękach 70 proc. najmniej zamożnych Polaków. Okazuje się, że to, co na ten temat myślimy bardzo różni się od rzeczywistości. Z danych wynika, że 70 proc. najmniej zamożnej ludności naszego kraju zgromadziło w swoich rękach 15 proc. całego bogactwa w Polsce, a według naszych przypuszczeń jest to 31 proc. Nie bardzo też orientujemy się, jak wygląda kwestia własności mieszkań i domów w naszym kraju. Przypuszczamy, że w Polsce połowa gospodarstw domowych (51 proc.) posiada dom lub mieszkanie na własność, podczas gdy w rzeczywistości jest to 70 proc.
REKLAMA
Ilu nas jest?
Pochwalić możemy się tym, że wiemy, ilu mieszkańców liczy nasz kraj. W badaniu Ipsos Mori wskazaliśmy liczbę 38 mln, natomiast w rzeczywistości jest to 38,42 mln. Nie orientujemy się za to, jakie są prognozy dotyczące liczby mieszkańców Polski w przyszłości. Wiemy, że będzie nas mniej i wskazujemy liczbę 35 mln. Prognozy ONZ mówią natomiast o 33,14 mln.
Przypuszczamy, że tylko 42 proc. mieszkańców Polski uważa się za osoby szczęśliwe, podczas gdy według badań zdanie takie wyraża 93 proc. respondentów.
Kosztowne zdrowie?
Należymy do krajów, które najmniej się mylą, jeśli chodzi o ocenę faktycznych wydatków na ochronę zdrowia. Przypuszczamy, że 10 proc. łącznego produktu krajowego brutto (PKB) przeznaczana jest na wydatki związane z opieką zdrowotną (w tym na prywatną i państwową służbę zdrowia). W rzeczywistości Polska wydaje na ten cel 6 proc. swojego PKB.
Muzułmanie w Polsce
Zdecydowanie przeszacowujemy udział muzułmanów w ludności Polski – uważamy, że 7 proc. Polaków to muzułmanie, podczas gdy w rzeczywistości jest to dużo mniej niż 1 proc. mieszkańców kraju. Sądzimy także, że liczba muzułmanów rośnie znacznie szybciej niż w rzeczywistości. Przypuszczamy, że do 2020 r. odsetek muzułmanów w polskim społeczeństwie sięgnie 13 proc., podczas gdy prognozy wskazują, że będą oni stanowili poniżej 1 proc. ludności Polski do tego czasu.
REKLAMA
Dobry wynik
Polacy wypadają stosunkowo dobrze na tle innych narodów w przypuszczeniach na temat występowania badanych zjawisk. W wielu innych państwach mieszkańcy mylili się bardziej.
Powiązany Artykuł
Ranking najbardziej empatycznych państw. Na którym miejscu Polska?
Biorąc pod uwagę wyniki badania, stwierdzić można, że mieszkańcy niektórych krajów lepiej znają rzeczywistość. Aby ująć to w liczbach, w Ipsos obliczono tzw. "Indeks niewiedzy". Indiom przypadł w udziale wątpliwy zaszczyt bycia krajem, który w największym stopniu myli się co do omawianych zagadnień, ale kraje takie jak Chiny czy USA również zajmują wysokie miejsca w tym rankingu. Przypuszczenia Holendrów są najbliższe rzeczywistości, a za nimi uplasowała się Wielka Brytania i Korea Południowa.
Indeks niewiedzy (od najmniej do najbardziej dokładnych przypuszczeń)
- Indie
- Chiny
- Tajwan
- RPA
- USA
- Brazylia
- Tajlandia
- Singapur
- Turcja
- Indonezja
- Meksyk
- Kanada
- Czarnogóra
- Rosja
- Serbia
- Filipiny
- Hongkong
- Izrael
- Dania
- Argentyna
- Francja
- Wietnam
- Peru
- Hiszpania
- Chile
- Węgry
- Japonia
- Belgia
- Polska
- Kolumbia
- Szwecja
- Norwegia
- Włochy
- Niemcy
- Australia
- Malezja
- Czechy
- Korea Południowa
- Wielka Brytania
- Holandia
REKLAMA
Źródła:
http://perils.ipsos.com
https://www.ipsos-mori.com
REKLAMA
Aleksandra Rybińska
REKLAMA