Dlaczego piątek trzynastego jest pechowy? Strach przed tą datą pojawił się już w średniowieczu

2017-01-13, 15:19

Dlaczego piątek trzynastego jest pechowy? Strach przed tą datą pojawił się już w średniowieczu

Dla osób nieprzesądnych to dzień roku jak każdy inny. Ale dla wierzących w feralność tej daty – prawdziwe wyzwanie. Istnienie paraskewidekatriafobii, czyli lęku przed piątkiem trzynastego potwierdza fakt, że omijają ją sportowcy, ekipy budownicze, a nawet właściciele hoteli i linii lotniczych.

Pierwszy pechowy trzynasty

Powiązany Artykuł

pająk 1200.jpg
Dlaczego się boimy?

Istnieje teoria, że negatywne skojarzenia z tą datą mają związek z kasacją Templariuszy. 13 października 1307 roku aresztowano członków zakonu. Król Francji Filip IV kłamliwie oskarżył ich o herezje, sodomie i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli). Ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Ponadto, według mitologii Agamemnona zabito w trzynastym dniu gameliona, czyli siódmym miesiącu kalendarza starogreckiego. Innym źródłem złej sławy tej daty jest fakt, że apostołów było dwunastu, a trzynastym zaś był Judasz. Miesięcy w roku też jest dwanaście, a trzynastka stanowi zaburzenie naturalnego porządku wszechświata. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się jednak dopiero na początku XX w.

Foto: pixabay.com/Maialisa

Nie wychodzić z domu?

Według przesądów tego dnia nie powinno się wykonywać niebezpiecznych czynności oraz podejmować ważnych i ryzykownych decyzji. Co ma się nie udać, na pewno się nie uda, a co złego ma się stać, na pewno się wydarzy. Tego piątku zdecydowanie nie powinno się dotykać lustra, żeby go nie zbić, nie rozsypywać soli i nie przechodzić pod drabiną. W piątek trzynastego trzeba więc na siebie szczególnie uważać. Niektórzy nawet twierdzą, że najlepiej nie wychodzić z domu…

"

W Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, a we Włoszech piątek siedemnastego.

Paraskewidekatriafobia – lęk przed pechową datą

Strach przed piątkiem trzynastego jest powszechny do tego stopnia, że otrzymał nawet swoją medyczną nazwę. Uznawany jest jednak za przypadłość jedynie wtedy, gdy utrudnia funkcjonowanie jednostki, w innych przypadkach mamy do czynienia z wiarą w przesądy podpartą mocną stereotypizacją. Nazwa lęku pochodzi od triskaidekafobii, czyli strachu przed liczbą trzynaście. Irracjonalna wiara, że liczba ta przynosi pecha, prowadzi do unikania jej w codziennym życiu. W głównej siedzibie TPSA w Warszawie windy nie mają przycisków 13. piętra, a w sportach motorowych niekiedy unika się numeru startowego 13.

Foto: pixabay.com/422737

Światowy pech

Piątek trzynastego jest uznawany za dzień pechowy w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Negatywny wydźwięk ma w takich państwach, jak Polska, Estonia, Niemcy, Finlandia, Austria, Irlandia, Szwecja, Dania, Słowacja, Norwegia, Czechy, Słowenia, Bułgaria, Islandia, Belgia i Filipiny. Jak się to objawia? W wielu hotelach, szczególnie w krajach anglosaskich, w ogóle nie ma pokojów o numerze 13. Także linie lotnicze wielu krajów pomijają liczbę 13 ze względu na komfort pasażerów, uznając, że nie ma sensu w ten sposób numerować miejsca, na którym żaden podróżny nie odważy się usiąść. Niektóre firmy rezygnują z całych rzędów o numerze 13. Na amerykańskiej giełdzie, gdy piątek wypada trzynastego, liczba operacji spada o 40 procent. Były amerykański prezydent Franklin Roosevelt zapraszał na obiad lub przyjęcie swoją sekretarkę, jeśli z powodu czyjejś nieobecności lub dodatkowego zaproszenia do stołu miało siąść 13 osób.

Powiązany Artykuł

airbus.jpg
12 mitów związanych z podróżowaniem samolotem

Maksymalnie trzy pechowe dni w roku

Dla osób przesądnych mamy dobrą wiadomość: data piątek trzynastego może w ciągu jednego roku przypaść co najmniej 1 raz, ale maksymalnie 3 razy. W bieżącym roku pojawi się jeszcze tylko raz - 13 października. Co ciekawe, nie wszystkie kraje uważają te datę za pechową, ale np. Grecji, Rumunii i Hiszpanii za feralny jest uznawany wtorek trzynastego, a we Włoszech piątek siedemnastego.

 

 

 

Aleksandra Rybińska

Polecane

Wróć do strony głównej