Matki Boskiej Gromnicznej - najwyższy czas rozebrać choinkę
2 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, zwane potocznie świętem Matki Bożej Gromnicznej. Przypada ono dokładnie 40 dni po Bożym Narodzeniu i kończy okres bożonarodzeniowy, co oznacza, że rozbieramy choinki, żłóbki i nie śpiewamy już kolęd.
2017-02-02, 10:46
Święto Ofiarowania Pańskiego w Jerozolimie obchodzono już w piątym wieku. To pamiątka ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej i obrzędu oczyszczenia, którego dokonała Matka Boża. Potocznie nazywane jest świętem Matki Bożej Gromnicznej. Przypada ono 40 dni po Bożym Narodzeniu i kończy w Polsce okres bożonarodzeniowy. To właśnie najpóźniej do tego dnia trzymamy w domach ubrane choinki, żłóbki i śpiewamy kolędy.
Powiązany Artykuł
Popularne ciasto nie tylko na święta
Warto podkreślić, że wraz ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce tradycyjny okres Bożego Narodzenia, ponieważ nasz kraj charakteryzuje głęboka pobożność oraz zamiłowanie do kolęd, jasełek i świątecznych ozdób. Liturgiczny okres bożonarodzeniowy skończył się już w święto Chrztu Pańskiego, czyli tydzień po uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). W kalendarzu liturgicznym tego dnia zaczyna się okres zwykły.
Potoczna nazwa święta wywodzi się od świec, z którymi wierni przychodzą do kościoła. Gromnice pochodzą od słowa „grom”, gdyż zapalano je w czasie burzy, stawiano w oknie i modlono się o oddalenie piorunów. Procesja z płonącymi świecami na początku liturgii jest znakiem nowego kroczenia przez życie w jedności z Jezusem i blaskach jego ewangelii. Dawniej po powrocie do domu wypalano płomieniem gromnicy krzyż na belce sufitu.
Od 1997 roku 2 lutego Kościół katolicki obchodzi również ustanowiony przez świętego Jana Pawła II Dzień Życia Konsekrowanego. Jest on poświęcony modlitwie za zakonników, zakonnice, osoby żyjące życiem konsekrowanym indywidualnie w stowarzyszeniach życia apostolskiego i instytutach świeckich.
REKLAMA
Aleksandra Rybińska
REKLAMA