Dzień Świstaka – amerykańskie święto mierzące długość zimy

2017-02-02, 15:04

Dzień Świstaka – amerykańskie święto mierzące długość zimy
Świstak Phil przepowie, kiedy skończy się zima i nastanie wiosna.Foto: PAP/EPA/DAVID MAXWELL

Słynna tradycja ma już ponad 200 lat. Jej istota polega na wywróżeniu, czy czeka nas jeszcze długa zima, czy wkrótce przyjdzie wiosna. Wyznacznikiem jest cień małego, sympatycznego gryzonia – świstaka.

Świstak Phill przepowiedział, że zima skończy się dopiero za 6 tygodni. Około godz. 7.30 rano (czasu miejscowego w Pensylwanii) gryzoń, opuszczając norkę, zobaczył swój cień. To oznacza, że do wiosny jeszcze daleko.

W zeszłym roku wychylający się z norki gryzoń nie zobaczył swojego cienia, prognozując tym samym rychły koniec zimy.

Powiązany Artykuł

świeca gromnica 1280.jpg
Matki Boskiej Gromnicznej - najwyższy czas rozebrać choinkę

Dzień Świstaka, zwany również Dniem Świszcza (ang. Groundhog Day) to doroczne święto obchodzone 2 lutego w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Jego bohaterem jest świstak amerykański (nazywany inaczej świszczem).

Najsłynniejszy amerykański gryzoń Phil w miejscowości Punxsutawney w Pensylwanii przepowiada, kiedy skończy się zima i nastanie wiosna. Jak to robi?

Norka zwierzaka jest podgrzewana, dzięki czemu z niej wychodzi. Zwyczaj głosi, że jeśli w tym dniu świstak zobaczy swój cień – zima będzie trwać przez kolejnych sześć tygodni. Jeśli natomiast gryzoń swego cienia nie zobaczy - wtedy wkrótce przyjdzie wiosna.

Foto: PAP/EPA/DAVID MAXWELL

Tradycja wróżenia z cienia zwierzęcia sięga XIX-wiecznych Niemiec. Od 1887 roku świstak Phil zobaczył swój cień 100 razy (ostatni raz w 2015 roku), zaś cienia nie zobaczył 18 razy (po raz ostatni w 2016 roku).

Przepowiednia dotycząca długości trwania zimy sprawdza się jednak w około 50 proc., co w praktyce oznacza zupełny przypadek.

Święto stało się popularne na całym świecie dzięki filmowi ‘’Dzień Świstaka”, w którym bohater (grany przez Billa Murray’a) wielokrotnie przezywał ten sam dzień. Pod wpływem komedii z 1993 roku, określenia "Dzień Świstaka" zaczęto używać dla opisania nieprzyjemnej sytuacji, która wydaje się powtarzać w kółko. 


Aleksandra Rybińska

Polecane

Wróć do strony głównej