Dzień Mężczyzn. Męski odpowiednik Dnia Kobiet w ramach równowagi płci
W tym roku kobiety obchodziły już swoje święto, teraz przyszedł czas na panów. Nie tak dawno w kalendarzu zagościł Dzień Mężczyzn będący odpowiedzią na popularny Dzień Kobiet celebrowany 8 marca. Na świecie mężczyźni obchodzą swój dzień 19 listopada, jednak w Polsce przyjęła się data 10 marca, choć oficjalnie nie istnieje u nas tradycja tego święta.
2017-03-10, 11:00
Symbol równowagi płci
Tradycja obchodzenia Dnia Mężczyzn na świecie została zapoczątkowana 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobago przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz całej grupy ludzi w Stanach Zjednoczonych, Europie, Afryce, Azji i na Karaibach. Przemawiając w imieniu Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), Ingeborg Breines (dyrektor programu Kobiety i Kultura Pokoju) stwierdziła, że to świetny pomysł, który będzie symbolem równowagi płci.
Powiązany Artykuł
Kwiatowy savoir-vivre. Komu, kiedy i jak wręczać bukiet?
Istota obchodów
Na świecie Międzynarodowy Dzień Mężczyzn obchodzony jest 19 listopada przez państwa, które przyjęły zaproszenie Trynidadu i Tobago do świętowania. Celem obchodów jest poprawa relacji między płciami i promowanie jedności. Kraje uznające to święto tego dnia koncentrują się na podkreślaniu równości, propagowaniu pozytywnych męskich wzorców i odnoszą się do kwestii takich jak rodzina, rodzicielstwo i życiowe wybory mężczyzn.
Z tej okazji organizowane są akcje, spotkania i warsztaty skupiające się na pokonywaniu męskich problemów, takich jak dopuszczanie się aktów przemocy w rodzinie i narkomania. Dzień Mężczyzn jest wspierany przez różne instytucje na całym świecie, m.in. ONZ i Network.
REKLAMA
Data nieprzypadkowa
W Polsce nie istnieje tradycja obchodzenia tego święta i nigdy nie było ono obchodzone. Niektóre media próbują je jednak wprowadzić, proponując termin 10 marca. Data nie jest przypadkowa: w tym dniu w polskim Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty (oficjalnie do 1969 roku). Prawdopodobnie lokalnie dzień ten świętowany był już przed 2000 rokiem w miejsce zniesionego wspomnienia męczenników.
Dzień Mężczyzn a Dzień Chłopaka
Powiązany Artykuł
Niezwykłe życzenia z okazji Dnia Kobiet [WIDEO]
Zdecydowanie większą popularnością niż Dzień Mężczyzn cieszy się Dzień Chłopaka datowany na 30 września. Obydwa dni nie znalazły jednak uznania w ogólnoświatowym systemie świąt. Stąd też nie ma jednej, ogólnej daty święta panów. Trudno jest też określić, w jaki sposób rozróżnić, kto miałby obchodzić Dzień Chłopaka, a kto Dzień Mężczyzny.
Skoro mamy dwa ''męskie'' dni, powinien też dla równowagi powstać Dzień Dziewczyn. I taki też dzień istnieje! Międzynarodowy Dzień Dziewcząt (zwany również Międzynarodowym Dniem Dziewczynek) to święto obchodzone 11 października i ustanowione w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ma na celu przybliżenie społeczeństwu szczególnych wyzwań, przed jakimi stoją dziewczęta na całym świecie. Działania i wydarzenia związane z tym dniem organizują UNFPA, UNICEF i UN Women.
REKLAMA
Mimo, że "męskie" święta nie są tak popularne jak "kobiece", stanowią doskonałą okazję do złożenia życzeń czy wręczenia drobnego upominku naszym ukochanym mężczyznom.
REKLAMA
Aleksandra Rybińska
REKLAMA