Gdzie warto pojechać na majówkę? Oto 7 propozycji na długi weekend w Polsce
Ten rok obfituje w długie weekendy. Sporo czasu na wypoczynek będziemy mieli także w czasie zbliżającej się wielkimi krokami majówki. Gdzie warto się wybrać? Co zobaczyć i jak spędzić weekend majowy? Przedstawiamy wyjątkowe polskie miejsca, które warto odwiedzić.
2019-04-29, 08:00
1. Mazury
To piękna i bardzo popularna kraina historyczno-etnograficzna znajdująca się na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego. Mazury nazywane są Krainą Tysiąca Jezior, ponieważ ich powierzchnia obejmuje Pojezierze Mazurskie i Pojezierze Iławskie z dużą liczbą jezior. Turyści przybywający w te rejony Polski mogą odpocząć w ciszy i spokoju w małych miejscowościach blisko lasu, ale też rozerwać się w słynnych atrakcyjnych kurortach. Do najpopularniejszych mazurskich miejscowości należą: Ruciane-Nida, Olsztyn, Mikołajki, Ostróda, Ełk i Giżycko, natomiast najbardziej znanymi jeziorami są Śniardwy, Mamry, Czos oraz Ełckie. Przy nich znajdują się plaże, kąpieliska, place zabaw, wypożyczalnie sprzętu wodnego i wiele innych atrakcji. Wszyscy miłośnicy historii mogą udać się w południową część gminy Grunwald. Na Polu Bitwy znajduje się Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej oraz Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. W Rynie znajduje się Zamek Krzyżacki z XIV w., a w Rapie, w pobliżu Bań Mazurskich, tuż przy granicy z Rosją, znajduje się grobowiec rodziny Farenheit. W Giżycku warto wybrać się w rejs po pobliskich jeziorach. Jeden ze szlaków przebiega przez most obrotowy z 1889 r. zbudowany w celu udogodnienia połączenia miasta z Twierdzą Boyen. Most waży blisko 100 ton i odchyla się w bok.
![Zamek w Malborku](http://static.prsa.pl/images/8d873579-5bd4-4717-bba8-bdc147fe188b.jpg)
2. Trójmiasto
To dobra propozycja dla tych, którzy kochają morze, ale i dla fanów zwiedzania klimatycznych miasteczek. Obszar Trójmiasta obejmuje Gdańsk, Gdynię i Sopot, a każda z tych miejscowości przyciąga swoimi licznymi atrakcjami.
Gdańsk uznawany jest za najbogatsze w zabytki miasto "Bałtyckiej Europy". Zwiedzanie jego historycznego centrum najlepiej rozpocząć od Bramy Wyżynnej, otwierającej Drogę Królewską prowadzącą ulicami Długą i Długim Targiem do Bramy Zielonej. Tuż za nią znajduje się zespół Wieży Więziennej i Katowni, zwany Barbakanem Gdańskim, w którym obecnie zlokalizowane jest Muzeum Bursztynu. Długi Targ jest sercem Gdańska, to właśnie tu znajduje się symbol miasta, czyli Fontanna Neptuna - króla mórz. Za nią wznosi się Dwór Artusa. W bliskim sąsiedztwie znajduje się Złota Kamienica oraz Nowy Dom Ławy, gdzie ze szczytowego okna codziennie o godz. 13.03 wygląda do przechodniów "Panienka z okienka", czyli ucharakteryzowana na XVII-wieczną panienkę młoda gdańszczanka. Warto też udać się w rejs po Motławie. Gdy znajdziemy się na Długim Pobrzeżu, nasz wzrok od razu przyciągnie charakterystyczna sylwetka Żurawia - najstarszego zachowanego dźwigu portowego w Europie.
Sopot jest miastem o wyjątkowym położeniu geograficznym: z jednej strony otulonym przez Trójmiejski Park Krajobrazowy, a z drugiej otoczonym piaszczystymi plażami Zatoki Gdańskiej.
REKLAMA
w Gdyni znajdziemy wspaniałe punkty widokowe, trasy spacerowe wzdłuż wybrzeża morskiego, przystanie żeglarskie, perły modernistycznej architektury i wiele innych atrakcji.
![Stary Port w Gdańsku](http://static.prsa.pl/images/b9614623-d287-49d7-9080-aabc6621504b.jpg)
3. Tatry
To niewielkie pod względem obszaru pasmo górskie stanowiące najwyższe spiętrzenie Karpat. Alpejski charakter w połączeniu z ich niedużą wysokością sprawia, że góry te są niezwykle atrakcyjne pod względem widokowym, a jednocześnie stosunkowo łatwo dostępne. Całe Tatry - zarówno polska, jak i słowacka część objęte są obszarem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na jego terenie znajduje się osiem schronisk turystycznych położonych w łatwo dostępnych miejscach. Polskie Tatry otwarte są dla turystów przez cały rok bez względu na panujące warunki pogodowe.
Zakopane jest stolicą Tatr - najpopularniejszą polską miejscowością położoną w górach. To niespełna 30-tysięczne miasto odwiedza w ciągu roku około 2-3 milionów turystów. O jego wciąż niesłabnącej popularności decyduje malownicze położenie u stóp Tatr, niepowtarzalna atmosfera i bogata infrastruktura turystyczna. Zakopane jest ważnym ośrodkiem kulturalnym. Znajduje się tu wiele muzeów i galerii. Najpopularniejszym miejscem są Krupówki - centralny deptak miejski, którym w sezonie przechadzają się tłumy turystów. Znajduje się tu wiele restauracji, sklepów, straganów i miejsc rozrywki.
![Widok na Tatry](http://static.prsa.pl/images/17ce6a74-9840-4793-bde8-4173c37602ad.jpg)
4. Kazimierz Dolny
To miasteczko jest jednym z najcenniejszych i najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. To także jedna z najbardziej znanych miejscowości turystyczno-wypoczynkowych w kraju i za granicą. Cechuje ją ponad stuletnia tradycja letniska i kolonii artystycznej. Poza turystyką Kazimierz znany jest ze swoich związków ze sztuką oraz z tego, że stał się oazą twórców. Wielu malarzy ma tu swoje galerie, pracownie, odbywają się tu też plenery malarskie. To miasteczko z ogromną liczbą obiektów i miejsc zabytkowych, turyści zwykle podziwiają rynek, kościół farny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, zamek i synagogę. Warto zobaczyć równie atrakcyjne, choć rzadziej uczęszczane okolice miasteczka, jak na przykład lessowe wąwozy, Korzeniowy Dół, Wąwóz Plebanka czy Kwaskowa Góra.
REKLAMA
![Rynek w Kazimierzu Dolnym](http://static.prsa.pl/images/1c00c6e6-7dbd-4c90-8527-1b9e4379e3d6.jpg)
5. Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie leżą w centralnej części województwa świętokrzyskiego, to najstarsze obok Sudetów góry w Polsce. Najwyższe pasmo Gór Świętokrzyskich - Łysogóry, w całości objęte ochroną w postaci Świętokrzyskiego Parku Narodowego, są najczęściej odwiedzanym rejonem. Historyczne miejsce w postaci Świętego Krzyża, od którego powstała nazwa gór, Nowa Słupia słynąca z dymarek świętokrzyskich i najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich - Łysica - to najchętniej odwiedzane przez turystów atrakcje. Warto również zwiedzić jaskinię Raj, znaną w całej Polsce ze swej charakterystycznej szaty naciekowej, zamek w Chęcinach i zobaczyć dąb Bartek - najstarsze drzewo w Polsce - oraz Muzeum im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
![Góry Świętokrzyskie - widok z Łysicy.](http://static.prsa.pl/images/aca49d87-fd42-42fc-a86b-60a98ed0eec3.jpg)
6. Beskidy
Beskidy są grupą pasm górskich w Karpatach Zewnętrznych, rozciągającą się od rzeki Beczwy na zachodzie po rzekę Czeremosz na wschodzie. Atrakcjami tego regionu są przede wszystkim walory krajobrazowe oraz niezmiernie interesująca fauna i flora. Wsie: Istebna, Koniaków, Jaworzynka i Brenna stanowią ciekawy i dobrze zachowany region folklorystyczny. Możemy tu spotkać śląskich górali, posłuchać starej ludowej gwary, muzyki, pieśni i pooglądać tańce, a także poznać miejscowe zwyczaje i obrzędy.
Beskid Śląski jest bardzo dobrze zagospodarowany turystycznie. Przez cały rok korzystać można z wyciągu krzesełkowego na szczyt Skrzycznego lub z podobnego w Ustroniu-Polanie na Czantorię oraz z kolejki gondolowej z Olszówki w Bielsku-Białej na Szyndzielnię.
REKLAMA
Żywiecczyzna znajduje się na obszarze od przełęczy Zwardońskiej i obniżenia Czacy aż po Osielec i przełęcz Zubrzycką. Na tym obszarze łączą się wpływy wielu kultur, dzięki czemu górale zamieszkujący te tereny rozwinęli niesamowite formy folklorystyczne niemal w każdym aspekcie ich życia. Jest to największy i najbardziej zaludniony obszar zamieszkiwany przez nich w Polsce. Beskid Żywiecki to miejsce, w którym mamy możliwość korzystania z uroków wypoczynku zarówno w górach, jak i nad wodą. Pasmo Gorce przyciąga turystów ciszą, spokojem, piękną przyrodą oraz dużą liczbą potoków, źródeł i wysieków wodnych. Są tu także źródła z wodami mineralnymi eksploatowane w Rabce-Zdroju i Szczawie. Beskid Sądecki jest pasmem górskim w Karpatach Zachodnich. To bardzo atrakcyjny turystycznie region ze względu na przepiękne krajobrazy, liczne uzdrowiska, bogate dziedzictwo kulturowe oraz folklor.
![Zachód słońca w Beskidach](http://static.prsa.pl/images/99999c73-2a72-443e-a414-3b860cc465c2.jpg)
7. Poznań
To przepiękna stolica Wielkopolski leżąca nad Wartą. Przyciąga do siebie turystów pięknymi zabytkami i architekturą. Zwiedzić możemy starówkę czy Ostrów Tumski - najstarszą część miasta z wielką bazyliką archikatedralną. Gdy przekroczymy malowniczą Wartę, nogi same poniosą nas na Rynek - ogromny plac, pośrodku którego dominuje kolos ratusza - najwspanialsza renesansowa budowla w Wielkopolsce - siedziba Muzeum Historii Miasta Poznania. W tym mieście znajdziemy też Zamek Cesarski oraz Zamek Królewski. Poznań to nie tylko zachwycająca architektura, ale także parki i ośrodki rekreacyjne, w których można aktywnie spędzić czas i wypocząć. Warto odwiedzić też nowe zoo i park cytadeli, który spodoba się nie tylko miłośnikom historii, ale też rowerzystom i rolkowcom.
![Stare Miasto w Poznaniu](http://static.prsa.pl/images/f2000c85-1ab9-4972-b654-e660f5abe84d.jpg)
REKLAMA
Źródła:
http://www.gory-swietokrzyskie.pl
http://www.kazimierz-dolny.pl
REKLAMA
http://www.trojmiasto.pl
REKLAMA
Aleksandra Rybińska
REKLAMA