Przywilej bieli. 7 kobiet, które mogą być ubrane na biało podczas audiencji u papieża

Protokół papieskich audiencji nakazuje, by kobiety składające wizytę papieżowi ubrane były na czarno. Strój ma stanowić czarna suknia z długimi rękawami i czarna mantyla. Tylko siedem kobiet na świecie może podczas audiencji u papieża nosić białe stroje i nakrycia głowy.

2017-07-21, 12:25

Przywilej bieli. 7 kobiet, które mogą być ubrane na biało podczas audiencji u papieża
Melania i Ivanka Trump podczas audiencji u papieża Franciszka.Foto: PAP/EPA

Trzy rodzaje strojów

Współczesny protokół dyplomatyczny papieskich audiencji przewiduje trzy rodzaje strojów dla kobiet: tenue pontificale, strój formalny i mniej formalny. Podobne reguły dotyczą mężczyzn. Każdy z tych trzech strojów może zostać zastąpiony strojem narodowym, o ile spełnia on wymagania dotyczące długości, zakrycia ramion i głowy.

Najbardziej formalny (łac. tenue pontificale) przeznaczony jest dla osób składających formalną lub oficjalną wizytę papieżowi, a także dla funkcjonariuszy w czasie papieskich ceremonii i w Domu Papieskim. Strój ten składa się z długiej czarnej sukni z długimi rękawami i z czarnej mantyli. Panie z Europy i z obszaru kultury hiszpańskiej często umieszczają we włosach wysoki grzebień z kości słoniowej, na który zakładają mantylę. W skład stroju mogą wchodzić również odznaki, ordery lub dyskretna i gustowna biżuteria. Szlachetnie urodzone panie, szczególnie z domów panujących, mogą założyć, pod mantylę zamiast hiszpańskiego grzebienia założyć tiarę.

Strój formalny oznacza czarną sukienkę do połowy łydki lub do kolan, z długimi rękawami lub czarny szal zakrywający ramiona i czarna mantyla bez grzebienia, natomiast strój mniej formalny to sukienka w niejaskrawych kolorach, do połowy łydki lub do kolan, z długimi rękawami oraz nakrycie głowy w trakcie mszy.

Przywilej bieli

Istnieje jednak tradycja, zgodnie z którą wybrane kobiety mogą nosić białą suknię i białą mantylę podczas audiencji u papieża. Obejmuje ona katolickie królowe, księżne i księżniczki. Prefektura Domu Papieskiego czasami wydaje specjalne instrukcje, kiedy ten przywilej może zostać wykorzystany, np. podczas papieskiej audiencji lub mszy inaugurującej pontyfikat.

REKLAMA

Charlene, księżna Monako z mężem, księcia Albertem II podczas audiencji u papieża Benedykta XVI. Charlene, księżna Monako z mężem, księcia Albertem II podczas audiencji u papieża Benedykta XVI.               Foto: PAP/EPA/VINCENZO PINTO/POOL

Arystokratka zachowuje przywilej według uznania papieża, pod warunkiem pozostawania dobrą katoliczką w oczach opinii publicznej, bycia żoną katolickiego monarchy lub na podstawie udzielonej przez papieża dyspensy. Arystokratka może swobodnie korzystać z przywileju w zależności od wagi wydarzenia i nie traci go, jeśli zdecyduje się na czarny strój na niektórych papieskich audiencjach.

Które kobiety obejmuje obecnie przywilej bieli?

Królowa Zofia, żona króla Hiszpanii Juana Carlosa I

Księżna Neapolu Marina, żona Wiktora Emanuela Sabaudzkiego

Ksieżna Monako Charlene Wittstock, żona Alberta II księcia Monako

REKLAMA

Królowa Hiszpanii Letycja (Letizia Ortiz Rocasolano), od 2014 roku królowa Hiszpanii, żona króla hiszpańskiego Filipa VI Burbona

Królowa Belgów Matylda (Mathilde d’Udekem d’Acoz), siódma królowa Belgów od 21 lipca 2013 r., żona Filipa, króla Belgów

Królowa Belgów Paola (Paola Ruffo di Calabria), żona belgijskiego króla Alberta II, szósta królowa Belgów od 1993 do 2013 roku

Wielka księżna Luksemburga Maria Teresa Mestre, księżna Nassau, księżna de Bourbon Parme

REKLAMA

Hołd i szacunek

Tradycja ubierania się w czarne stroje na audiencję u papieża wiąże się z okazywaniem szacunku i oddawaniem hołdu jego funkcji. Temat ten często powraca przy okazji wizyt u Głowy Kościoła światowej rangi polityków i ważnych osobowości. Szczególnie dotyczy to kobiet, których stroje podczas oficjalnych spotkań są szczegółowo obserowane, fotografowane i szeroko komentowane. Tak było w przypadku audiencji u papieża Franciszka Melanii Trump, żony prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i jego córki, Ivanki Trump.

Prezydent USA Donald Trump i jego żona Melania podczas audiencji u papieża Franciszka. Prezydent USA Donald Trump i jego żona Melania podczas audiencji u papieża Franciszka.                      Foto: PAP/EPA/ALESSANDRA TARANTINO/POOL

W listopadzie 2015 roku do Watykanu wybrała się polska para prezydencka ze swoją córką Kingą Dudą. Obie panie przygotowały na spotkanie z papieżem Franciszkiem odpowiednie stroje.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda z córką Kingą.
Foto: PAP/Jacek Turczyk

W maju ubiegłego roku wizytę w Watykanie złożyła premier Beata Szydło.

Premier Beata Szydło podczas audiencji u papieża Franciszka.Foto: PAP/Radek Pietruszka


REKLAMA

Aleksandra Rybińska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej