Przedmioty, których w czasie upału nie wolno zostawiać w samochodzie

Gdy letnie temperatury przekraczają 30 stopni, samochód z klimatyzacją znacznie ułatwia nam podróże. Pamiętajmy jednak, by w te najgorętsze dni nie zostawiać w aucie niektórych przedmiotów, bo grozi to niebezpieczeństwem.

2017-08-15, 07:00

Przedmioty, których w czasie upału nie wolno zostawiać w samochodzie
W gorące dni temperatura w nagrzanym samochodzie może wynosić nawet powyżej 50 stopni Celsjusza.Foto: Ivan Kurmyshov/Shutterstock.com

1. Butelka z wodą

W upalnie dni pijemy dużo wody, by ugasić pragnienie i nawodnić organizm. Często robimy to w samochodzie, a butelkę z wodną wozimy ze sobą, by mieć ją w każdej chwili pod ręką. Co jednak stanie się z butelką, jeżeli wyłączamy klimatyzację i wysiadamy z auta? Okazuje się, że w połączeniu z promieniami słonecznymi może być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Pozostawiona w nagrzanym samochodzie butelka z wodą staje się pewnego rodzaju soczewką, która koncentruje promienie słoneczne i w ten sposób zapewnia na tyle dużo ciepła, by wskrzesić ogień. 

Taka sytuacja przydarzyła się jednemu z pracowników przedsiębiorstwa energetycznego Idaho Power, który zostawił butelkę z woda mineralną na przednim siedzeniu. W opublikowanym filmie na kanale firmy Dioni Amuchastegui opisuje: Miałem przerwę na lunch i siedziałem w ciężarówce, gdy zauważyłem dym. Potem zobaczyłem, że słońce pada przez szybę bezpośrednio na butelkę wody, która "płonęła" na siedzeniu – mówił pracownik Idaho Power.

Źródło: YouTube/Idaho Power


Ponadto niektóre plastikowe butelki wyprodukowane są z politereftalanu etylenu. Pod wpływem wysokiej temperatury wydzielają się z szkodliwe związki, takie jak antymony czy bisfenole.

REKLAMA

2. Alkohol

Napojów gazowanych i alkoholowych, a szczególnie tych w puszkach, nie można zostawiać w samochodzie nawet na chwilę. Puszki i butelki mogą eksplodować, a gorąco może doprowadzić do tego, że skład wina ulegnie zmianie. Gdy butelka się nagrzeje, może z niej wyskoczyć korek.

3. Sprzęty elektroniczne

W gorące dni temperatura w nagrzanym samochodzie może wynosić nawet powyżej 50 stopni Celsjusza, a niektóre jego elementy, jak np. deska rozdzielcza mogą się nagrzać nawet do 80 stopni. Takie warunki nie sprzyjają telefonom, laptopom, tabletom, a i innym urządzeniom elektronicznym, które zostawiamy w aucie. Przegrzanie tego typu przedmiotów może spowodować ich usterki, dotyczy to zwłaszcza ekranu, elektroniki ale również baterii, które wyjątkowo nie lubią nadmiernego ciepła. Słońce niekorzystnie wpływa na poziom ich naładowania, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do jej spuchnięcia i wybuchu.

Powiązany Artykuł

okulary przeciwsłoneczne 1000x667.jpg
Jakie okulary wybrać, by sobie nie zaszkodzić?

4. Okulary

Pamiętajmy, by nie zostawiać okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych w samochodzie podczas upalnych dni. Plastikowe oprawki pod wpływem ciepła mogą zmienić swój kształt, metalowe szybko się nagrzeją, przez co ich założenie będzie skutkowało poparzeniem skóry, a szkło straci swoją ochronę przed promieniami UV. I nie ma tutaj znaczenia, czy kupiliśmy okulary za 40 złotych na bazarze czy za 400 złotych u dobrego optyka.

5. Kosmetyki i leki

Na opakowaniach tych produktów nakazane jest przechowywanie ich w temperaturze pokojowej i nie jest to bez znaczenia. Latem w samochodzie nie powinniśmy zostawiać lekarstw ani kosmetyków. Chodzi tutaj zarówno o antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne czy inne leki na receptę, jak też i te zwykłe, stosowane przez wielu z nas: przeciwbólowych czy do ssania.

REKLAMA

Ta sama zasada dotyczy kosmetyków i maści, np. kremu przeciwsłonecznego czy do rąk. Oprócz tego, że mogą się zwarzyć, zmienia się skład i zmniejsza się ich skuteczność. W konsekwencji mogą się nawet zepsuć i wtedy będziemy musieli je wyrzucić.

W gorące dni temperatura w nagrzanym samochodzie może wynosić nawet powyżej 50 stopni Celsjusza.
Foto: AMatveev/Shutterstock.com

6. Mokre stroje kąpielowe i ręczniki

Gdy wracamy z kąpieli w morzu, jeziorze czy w basenie, często nie zwracamy uwagi na to, czy strój kąpielowy jest już suchy i pakujemy go do samochodu (często dodatkowo zawijając w mokry ręcznik), a to duży błąd. Pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do natychmiastowego rozmnażania się bakterii. Wystarczy kilka minut, by rozprzestrzeniły się w samochodzie. Jeśli wracasz z plaży, jeziora czy basenu, upewnij się, że strój kąpielowy wysechł zanim włożysz go do auta.

7. Jedzenie

Najlepiej w nagrzanym aucie nie zostawiać absolutnie żadnego jedzenia, nie tylko tego, które powinno być przechowywane w lodówce. Żywność, która długo narażona jest na działanie wysokich temperatur, nawet jeśli nie wymaga temperatury z chłodni, może tak jak leki zmieniać swoje właściwości. Zjedzenie takich produktów grozi dolegliwościami żołądkowymi i zatruciem pokarmowym.

REKLAMA

 

Oczywiście przede wszystkim trzeba pamiętać, by nie zostawiać w nagrzanym samochodzie ludzi i zwierząt. Już zaledwie minuty spędzone w takich warunkach dla żywego organizmu mogą zakończyć się tragicznie.

 

 

 

REKLAMA

Aleksandra Rybińska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej