more_horiz
Wiadomości

Postanowienie noworoczne. Co zrobić, żeby w końcu się udało?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 08:00
Odchudzanie, siłownia i rzucanie palenia, to czołówka postanowień noworocznych. Niestety średnio po 9 dniach większość postanowień jest porzucanych. Szkoda, ponieważ już po 21 dniach wypracowujemy sobie nawyk i dużo łatwiej byłoby regularnie ćwiczyć czy zdrowiej się odżywiać.
Postanowienia noworoczne
Postanowienia noworoczneFoto: Shutterstock

Jak określić cel?

 - Twój wybrany cel musi być dla Ciebie osiągalny, inaczej skarzesz się na przegraną, zanim zaczniesz budować tę najważniejszą umiejętność. Nie możesz dziś postanowić, że za rok będziesz mistrzem na przykład w bieganiu, jeżeli nigdy dotąd nie biegałeś, a w dodatku Twoje ciało ma kondycję pączka w lukrze. Twój cel musi być skonkretyzowany i jednoznaczny. Nie możesz idąc do celu, zastanawiać czy dobrze go zrozumiałeś i czy na pewno to jest, to co planowałeś. Inaczej zostawisz sobie zbyt dużo przestrzeni na wymówki. Musi on być określony w czasie i mierzalny. Określenie daty wykonania będzie jak szkło powiększające. W dowolnym momencie będziesz mógł się przyjrzeć, w którym miejscu zdobywania celu jesteś, ile Ci jeszcze zostało, no i co jest najważniejsze, poznasz kiedy go osiągnąłeś. – tłumaczy Michał Zawadka autor książki "Chcę być kimś!"
 
 
CEL
: wyznaczamy wg metody SMART czyli cel ma być sprecyzowany, mierzalny, ambitny, ale osiągalny, realistyczny i określony w czasie 
 

Metoda małych kroków

- Najskuteczniejszą metodą jest wyznaczanie celu głównego oraz mniejszych, celów pośrednich. Dzieki temu nie skupiamy się na czymś co jest trudne, przerażające i odległe, ale na realizacji poszczególnych zadań. Lepiej funkcjonować "od punktu do punktu" np. od treningu do treningu, wprowadzając drobne zmiany w odżywianiu zamiast wielkiej rewolucji od zaraz – wyjaśniają Projektantki Sukcesu Marta Osuch i Agnieszka Rejowska, psycholożki które na co dzień pomagają kobietom w samorozwoju, wyznaczeniu celów, marzeń i strategii realizacji planów. 

Uwierz w swój sukces 

Według ekspertów pomocne jest pozytywne nastawienie i podążanie za zasadą "samospełniającej się przepowiedni". Musimy też mieć pewność, że wybrane marzenie jest na pewno naszym marzeniem, a nie spełnieniem oczekiwań społecznych, przyjaciół, partnera czy rodziny. Gdy już jesteśmy nastawieni na spełnienie naszego postanowienia musimy określić : co, kiedy i poprzez jakie działania?

Aby aktywność fizyczna została z nami na dłużej musimy wybrać taki rodzaj treningu, który będzie dla nas przyjemny, nie będzie ponad nasze możliwości, będzie przynosił efekty. Warto pójść na kilka różnych zajęć fitness i wybrać te które są dla nas atrakcyjne i przyjemne, trener wzbudza zaufanie, a intensywność jest dopasowana do naszych mozliwości. Dzięki temu nie będziemy szukali wymówek. Nie warto kierować się jedynie modą czy preferencjami znajomych. W końcu to nasze postanowienie i jeśli będziemy musieli się zmuszać do wizyt w klubie fitness, to prędzej czy później porzucimy wyzwanie.

O nowoczesnych metodach treningowych przeczytasz w artykułach o joga w hamakach, treningach z taśmami TRX czy bungee fitness. Dla zniecierpliwionych i rządnych szybkich efektów pomocny może być trening z elektrostymulacja mięśni EMS.

 

Karina Terzoni

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem