Jak polubić siłownię w 2019 roku?

Trening w siłowni nie musi być nudny. Obecnie kluby są wyposażone w nowoczesny sprzęt, który umożliwia ćwiczenia z maszynami, wolnymi ciężarami czy obciążeniem własnego ciała. Ćwicząc regularnie pod okiem trenera jesteśmy w stanie wzmocnić mięśnie głębokie, wyrzeźbić sylwetkę, poprawić kondycję i schudnąć. Jednak początki zazwyczaj nie są łatwe.

2018-12-31, 17:00

Jak polubić siłownię w 2019 roku?
Trening personalny. Foto: Shutterstock

Omijamy siłownię, ponieważ nie wiemy jak korzystać z urządzeń i jak zaplanować trening

Trenerzy potwierdzają, że ich podopieczni długą zwlekają z wizytą w siłowni z powodu wstydu. Gdy pierwszy raz przekraczamy próg klubu możemy poczuć się zagubieni w gąszczu maszyn, nie wiedząc jaki rodzaj ćwiczeń wybrać, jak je poprawne wykonać i z jakim obciążeniem. Sprawy nie ułatwia też towarzystwo stałych bywalców, którzy prężą muskuły niczym na zawodach sylwetkowych. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy trenera.

Jak wygląda pierwsza konsultacja z trenerem personalnym?

- Na pierwszym spotkaniu staram się dowiedzieć z kim mam do czynienia. W wielu przypadkach pójście na siłownie poprzedzane jest miesiącami nieudanych prób oraz wewnętrznego dialogu który potrafi być wyczerpujący. Nie chcę nikogo dodatkowo stresować, staram się zapewnić możliwie komfortowe warunki również emocjonalne. Skracam dystans, chcę aby mój klient czuł się swobodnie. Pierwsze pytania to zwykle: Jak wygląda Twoja sportowa przeszłość? Obecna aktywność? Przebyte kontuzje? Przewlekłe choroby? Choroby Autoimmunologiczne? W jaki sposób się odżywiasz (konkretnie)? Pytam, lecz przez grzeczność jakie ma cele. Przez grzeczność dlatego że 99% ma takie same cele czyli osiągnąć szczupłą lekko umięśnioną sylwetkę, młodsi chcą mieć zwykle więcej mięśni. Dodatkowo znakomita większość chce się lepiej czuć. Tu akurat sprawa jest bardzo prosta dlatego, że aktywność fizyczna połączona ze zmianami w odżywianiu działa bardzo szybko. Już po kilku tygodnia następuje wyraźna poprawa w samopoczuciu fizycznym i psychicznym. Rośnie samoocena. – wyjaśnia trener personalny Tomasz Romanowski

Pierwsze treningi mają na celu:

Oswojenie z nowym otoczeniem

Zapoznanie się z obsługą podstawowego sprzętu

REKLAMA

Adaptacje organizmu do treningu

Czas na pierwsze zmiany żywieniowe

Sprawdzenie kondycji  i poziomu zaawansowania , żeby dobrać jak najskuteczniejszy i bezpieczny rodzaj treningu

Metoda małych kroków

- Jeżeli ma być, to punkt zwrotny w życiu moich klientów, to trzeba postępować ostrożnie aby ich nie zrazić. Branie sobie na głowę zbyt wielkich wyzwań na starcie jest z góry skazane na porażkę. Dlatego zarówno trening jak i dieta powinny odpowiednio dozowane. Ja w pierwszym miesiącu proponuję zwykle dwa spotkania w tygodniu po 90 minut oraz kilka zmian w diecie - dodaje Romanowski.

REKLAMA

Jak wprowadzic zdrowe nawyki żywieniowe do diety?

Usunięcie z jadłospisu cukru pod wszelką postacią ( słodzone napoje, cukier do herbaty, słodycze i chipsy itd. )

Regularność posiłków ( nie trzeba jeść zawsze o tej samej porze, ale wartao pamiętać, by jeść regularnie co 3-4h i nie omijać posiłków ani nie podjadać między nimi)

Wybieranie jak najmniej przetworzonych produktów

Zwiększenie ilości wypijanej wody 

REKLAMA

Najlepiej jeśli wszystkie posiłki przygotowujemy sami ponieważ uczy to zdrowych nawyków żywieniowych i zakupowych, jeśli nie mamy takiej możliwości, to rozwiązaniem może być spersonalizowana dieta pudełkowa.

Trening zaczynamy od ćwiczeń, które pamiętamy z lekcji WF

Przysiady, wykroki, martwe ciągi ( wszelkie typy ) podciągania na drążku, pompki, wyciskania sztangi i sztangielek, skłony tułowia czy unoszenie nóg w zwisie

Dodatkowo od samego początku można stosować ćwiczenia uzupełniające wzmacniające mięśnie głębokie ( poprawiają ogólną sprawność, wzmacniają kręgosłup i poprawiają koordynację ruchową )

Wszelkiego rodzaju planki, ćwiczenia na bosu, ćwiczenia na jednej nodze, stania na rękach, chodzenie na czworaka itp.

REKLAMA

Żeby uniknąć kontuzji i móc cieszyć się długo zdrowiem, każdy trening należy poprzedzić rozgrzewką i zakończyć rozciąganiem.

-  Doświadczenie pokazuje mi, że najbardziej wytrwałymi osobami są te które rozsądnie podchodzą do tematu bez nadmiernego entuzjazmu i nierealnych wymagań. Jest tak dlatego, że praca nad ludzkim organizmem wymaga sporo czasu, cierpliwości i przede wszystkim konsekwencji. Wówczas wygranym jest ten kto się nie spalił w przedbiegach. – dodaje Tomasz Romanowski.

Karina Terzoni

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej