29.01.2014 Opozycja: amnestia Janukowycza to ustawa o zakładnikach [relacja]
Rządzący na Ukrainie przegłosowali ustawę o amnestii. Jej warunkiem jest opuszczenie przez protestujących budynków rządowych. Opozycja stanowczo nie zgadza się na taki wariant i nie wzięła udziału w głosowaniu.
2014-01-29, 23:59
Posłuchaj
Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>
23:56
Odręcznie rysowane ołówkiem twarze rewolucji - portrety ludzi Euromajdanu. Inspiracją dla rysownika były słowa byłego premiera Mykoly Azarowa, o tym, że na Majdanie są terroryści. Postanowił ich więc sportretować - Chcę by ludzie mogli sami zobaczyć, że coś nie w porządku jest w kraju, w którym takich ludzi nazywa się terrorystami - mówi Radiu Swaboda autor, Andrij Primaczenko.
23:30
REKLAMA
Grupa Wyszehradzka będzie chciała m.in. zaangażować OBWE, aby przyszłe wybory na Ukrainie, odbyły się zgodnie z regułami demokratycznymi.
Premier Węgier Viktor Orban, kraju który od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. przewodniczy pracom Grupy Wyszehradzkiej, ocenił, że sytuacja Ukrainy jest bardzo niepokojąca. Orban poinformował, że niedługo odbędzie się spotkanie szefów resortów spraw wewnętrznych krajów Grupy w sprawie Ukrainy. Szef słowackiego rządu powiedział z kolei, że niezwykle ważne jest wspólne działanie Grupy w sprawie Ukrainy. - Potępiamy przemoc, bo ona nie może prowadzić do żadnego rozwiązania - przekonywał Fico. Zdaniem premiera Sobotki Grupa Wyszehradzka powinna wywierać silny wpływ na stosunek całej Unii Europejskiej do Ukrainy. Sobotka poinformował też, że premierzy państw Grupy uzgodnili, iż fundusz wyszehradzki będzie wykorzystany do pomocy finansowej dla studentów ukraińskich.
Grupę Wyszehradzką tworzą: Polska, Czechy, Węgry i Słowacja. Współpraca w jej ramach nie ma charakteru instytucjonalnego i opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych szczeblach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych.
23:20
Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej uzgodnili w Budapeszcie, że będą pomagać Ukrainie, "zarówno rządzącym, jak i opozycji w znalezieniu wspólnego stanowiska, w rozwiązaniu konfliktu".
Szefowie rządów Polski Donald Tusk, Węgier Viktor Orban, Czech Bohuslav Sobotka i Słowacji Robert Fico spotkali się w środę wieczorem na kolacji.
Donald Tusk apeluje do Europy, aby nie odwracała się od Ukrainy i by okazała mądrą determinację. Polski premier powiedział dziennikarzom w Budapeszcie, po rozmowie z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej, że dla tego ciała najważniejsze jest zapobieżenie czarnemu scenariuszowi. Z Budapesztu premier odlatuje do Brukseli. W tym tygodniu o Ukrainie będzie rozmawiała m.in. z kanclerz Niemiec, z premierem Wielkiej Brytanii, z prezydentem Francji, z sekretarzem obrony USA.
23:10
REKLAMA
Jak informowała m.in. deputowana opozycji Lesia Orobiec, 52 posłów Partii Regionów chciało głosować za amnestią bezwarunkową, ale prezydent zagroził im rozwiązaniem parlamentu.
- I tak parlament będzie rozwiązany. Trzeba nas rozwiązać – powiedział dziennikarzom już po głosowaniu poseł Serhij Tihipko z Partii Regionów, który głosował zgodnie z nakazem prezydenckim. Zaznaczył, że opozycja i większość nie mogą się porozumieć. Z kolei inni posłowie Partii Regionów nie potrafili wytłumaczyć, które właściwie budynki mieliby opuścić demonstrujący.
Media ukraińskie komentują przy tym, że nie wiadomo na jakiej podstawie parlament mógłby zostać rozwiązany. Prezydent może to zrobić, tylko jeśli przez 30 dni nie udaje się zebrać sesji plenarnej - pisze portal "Lewyj Bierieg".
(Wideo Oksana Denysova/Ukrainska Prawda: Janukowycz w Radzie Najwyższej Ukrainy, przyjechał, by przekonywać posłów do swojego projektu amnestii)
REKLAMA
23:00
REKLAMA
Komendant samoobrony Euromajdanu, poseł Batkiwszczyny, Andrij Parubij, powiedział, że protestujący nie zamierzają realizować zapisów ustawy przyjętej przez Partię Regionów. – Dopuszczalny dla nas jest tylko jeden wariant – bezwarunkowa amnestia i na ten temat rozmawialiśmy. Wskazane nam warunki (opuszczenie budynków rządowych, red.) są nie do przyjęcia – mówił Parubij agencji RBK Ukraina.
Na ulicy Hruszewskiego i na Majdanie jest spokojnie – relacjonuje RBK Ukraina. Ludzie oglądają filmy, zajmują się codziennymi sprawami.
22:55
- Zamiast obniżać temperaturę w społeczeństwie, oni ją tylko podwyższają. Pozostajemy na tym samym stanowisku: domagamy się uwolnienia wszystkich zatrzymanych i aresztowanych aktywistów - oświadczył inny z liderów opozycji, znany bokser Witalij Kliczko.
22:45
Tiahnybok oświadczył następnie, że ustawę o amnestii przyjęto nielegalnie i opozycja jej nie uzna.
REKLAMA
22:23
Ustawa o zakładnikach - mówi o prezydenckim wariancie amnestii Ołeh Tiahnybok, lider partii Swoboda. To jeden z pierwszych komentarzy opozycji.
Władza przyznała oficjalnie, że bierze tych ludzi na zakładników – komentował tuż po uchwaleniu ustawy. Dodał, że opozycja będzie teraz naradzać się w sprawie dalszych działań, w szczególności z protestującymi z Majdanu.
22:20
Prezydencka ustawa zakłada, że amnestia będzie obowiązywać dopiero wtedy, gdy Majdan opuści budynki rządowe i będzie obowiązywała przez 15 dni od tego właśnie momentu - przypominają ukraińskie media. "Ukraińska prawda" zaznacza, że na razie nie ma dostępu do treści uchwalonego projektu. Więcej >>>
REKLAMA
22:09
Janukowycz był gotów zgodzić się na wcześniejsze wybory prezydenckie? Tak można wnioskować z wypowiedzi posła Wołodymyra Olijnika, z rządzącej na Ukrainie Partii Regionów. Podczas spotkania z posłami tej frakcji w środę wieczorem prezydent miał oznajmić, że jeśli deputowani większości i mniejszości nie zgodzą się na uchwalenie żadnego z projektów ustawy o amnestii, będzie on gotów do złożenia poważnego oświadczenia. - Jeśli decyzja dziś nie zapadnie, zwrócę się dziś do narodu Ukrainy - relacjonował słowa Janukowycza deputowany jego partii Wołodymyr Olijnyk. - Mówił nie tylko o rozwiązaniu parlamentu, ale i o wyborach prezydenckich - oświadczył Olijnyk.
21:55
Parlament Ukrainy uchwalił ustawę o amnestii. "Za" głosowało 232 deputowanych. Opozycja nie głosowała - bo jest przeciwna prezydenckiemu scenariuszowi amnestii. Miała przygotowany swój projekt ustawy.
21:51
Prezydent i jego ugrupowanie chcą, by opozycja poparła projekt ustawy o amnestii, zgodnie z którym przeciwnicy władz opuszczają zajęte budynki instytucji państwowych i w ciągu kolejnych 15 dni mogą liczyć na zwolnienie z odpowiedzialności karnej za udział w antyrządowych demonstracjach.
Opozycja upiera się, że amnestia ma objąć wszystkich uczestników protestów bez względu na to, czy okupowane instytucje zostaną opuszczone, czy nie.
REKLAMA
21:30
- To czy parlament przyjął jakieś ustawy czy nie, wiele nie zmienia. Nasz cel to ukraińskie, narodowe, zjednoczone państwo oraz zmiana systemu władzy. Tego nie da się zrobić w dzień czy dwa. Myślę, że potrzebny może być nawet rok na to by wszystko się zmieniło. By wszystko stało się takie jak w kraju cywilizowanym i demokratycznym - mówi uczestnik protestów we Lwowie. Od tygodnia budynek Lwowskiej Rady Obwodowej jest w rękach zwykłych Ukraińców. Urzędnicy podlegli bezpośrednio prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi zostali stąd przegonieni.
Protestujący zorganizowali tu kuchnię polową, punkt ambulatoryjny. Przed budynkiem zbudowali wysoką na trzy metry barykadę z opon, drewnianych palet i śniegu. Mówią, że nie ustąpią dopóki na Ukrainie nie dojdzie do poważnych zmian.
20:40
Prezydent Wiktor Janukowycz przyjechał do parlamentu na naradę frakcji rządzącej Partii Regionów - poinformował lider opozycyjnej partii UDAR Witalij Kliczko. Według niego, prezydent i całe kierownictwo partyjne ma "przeprowadzić pranie mózgu wszystkim tym deputowanym, którzy nie chcą poprzeć tych haniebnych projektów ustaw" w sprawie amnestii. Kliczko twierdzi, że "Partia Regionów nie chce obecnie głosować za tymi haniebnymi ustawami, które sama przecież zaproponowała".
20:30
Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała prezydenta Rosji Władimira Putina, aby pomógł w pokojowym rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie. Merkel podkreśliła, że nie można dopuścić do ponownego rozlewu krwi, a w Kijowie jak najszybciej musi powstać zdolny do działania rząd.
REKLAMA
W oświadczeniu wydanym przez Kreml po rozmowie Putina z Merkel napisano, że wtrącanie się innych krajów w wewnętrzne sprawy Ukrainy jest niedopuszczalne.
20.00
Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton podzieliła się swoimi wrażeniami z wizyty w Kijowie z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. W trakcie telefonicznej rozmowy mówiła, że mimo rozpoczętego dialogu między władzą a opozycją sytuacja na Ukrainie wciąż jest napięta. Sikorski przedstawił działania polskich władz w sprawie Ukrainy.
19:12
Prezydent Ukrainy ma zamiar utrzymać się u władzy i zapewne sięgnie po metody zastraszania oraz środki wykraczające poza ramy prawa, by zapewnić sobie reelekcję w 2015 roku - wynika z informacji szefa wywiadu USA. James Clapper mówił przed komisją Senatu USA do spraw wywiadu, że Ukrainie grozi "dalsza erozja demokracji". Clapper ostrzegł, że pierwsza transza kredytu, jaki Kijów dostał z Moskwy, "pozwoli jej na krótką metę uniknąć kryzysu budżetowego", ale ugruntuje to zależność gospodarczą Ukrainy od Rosji.
REKLAMA
18:46
- Ludzie nie mogą żyć w świecie, w którym nie ma sprawiedliwości. W totalnie skorumpowanym kraju, w którym można kupić sędziów, a prawo nie obowiązuje - mówi Witalij Kliczko.
Szef UDAR-u wraz z innymi liderami opozycji uczestniczy w obradach Rady Najwyższej. Ukraińscy politycy będą uczestniczyć w głosowaniu dotyczącym ustawy o amnestii i projektu uchwały o utworzeniu komisji do wprowadzenia zmian w konstytucji. - Władza powinna zaproponować w kraju zmiany, które dadzą ludziom pewność, że gdy wrócą do domów, ich przyszłość ulegnie zmianie. Teraz nie widzą dla siebie przyszłości - dodał Kliczko.
(źródło: TVN24/x-news)
18:17
- Najważniejszym zadaniem na Ukrainie jest powstrzymanie przemocy i atmosfery zastraszania - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Na krótkim briefingu w Kijowie powiedziała, że była zszokowana informacjami o prześladowaniach demonstrantów.
Ashton dodała, że wszystkie strony są zobowiązane do prowadzenia dialogu. - Czasu jest mało - zaznaczyła. Szefowa unijnej dyplomacji podkreśliła jednocześnie, że odniosła wrażenie, iż każdy jest zainteresowany znalezieniem szybkiej i pokojowej drogi wyjścia z sytuacji.
REKLAMA
17:28
Jeszcze dziś Rada Najwyższa Ukrainy zajmie się projektami ustaw w sprawie amnestii. - Wszystkie cztery ustawy rozpatrzymy w 10 minut - zapowiedział przewodniczący parlamentu Wołodymyr Rybak, po czym ogłosił przerwę w obradach.
17:06
Frakcja opozycyjnej Batkiwszczyny zakończyła konsultacje i wraca na salę obrad w parlamencie Ukrainy, mimo że nie podjęła ostatecznej decyzji w sprawie projektu ustawy o amnestii - pisze agencja Interfax-Ukraina. Według agencji lider ugrupowania Arsenij Jaceniuk liczy na spotkanie z przewodniczącym Rady Najwyższej (parlamentu) Wołodymyrem Rybakiem.
Nie wiadomo co z głosowaniem nad ustawą w sprawie amnestii. Batkiwszczyna twierdzi, że razie nie ma ani jednego kompromisowego wariantu projektu ustawy w tej sprawie.
16:48
- Jeśli sytuacja na Ukrainie ulegnie pogorszeniu, Parlament Europejski weźmie pod uwagę zastosowanie sankcji - oświadczył przewodniczący Martin Schulz.
REKLAMA
16:28
Ciągle odkładane jest głosowanie w Radzie Najwyższej nad ustawą o amnestii. Marszałek Rady Wołodymyr Rybak oświadczył, że odbędzie się ono wkrótce. Według niego, grupa parlamentarna porozumiała się w sprawie treści ustawy o amnestii i projektu rezolucji powołującej komisję reform konstytucyjnych. Jak poinformował, ostatecznie przygotowano dwa projekty i uzgodniono je ze wszystkimi frakcjami. Dokumenty są teraz kopiowane i dostarczane parlamentarzystom.
16:22
Premier Donald Tusk uważa, że potrzeba działań Europy na rzecz porozumienia na Ukrainie. Po spotkaniu z szefem węgierskiego rządu z Viktorem Orbanem Tusk mówił, że w interesie całego regionu jest stabilizacja sytuacji na Ukrainie. - Będę proponował współdziałanie na rzecz porozumienia - dodał.
16.03
Frakcje opozycyjne będą głosować za projektem ustawy o amnestii tylko, jeśli nie będzie on zawierał wymogu opuszczenia zajętych przez opozycję gmachów rządowych. Jak poinformował Andriej Szewczenko, jeden z polityków Batkiwszczyny jego koledzy wyszli z obrad, by się naradzić.
REKLAMA
Batkiwszczyna to partia założona przez Julię Tymoszenko. Jednym z jej liderów jest Arsenij Jaceniuk.
15:49
Skończyło się spotkanie szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Nie podano żadnych szczegółów rozmów.
15:46
Deputowani frakcji Batkiwszczyna opuścili salę obrad parlamentu - podała agencja Interfax-Ukraina.
REKLAMA
14:30
Antyrządowi demonstranci w Kijowie opuścili siedzibę Ministerstwa Rolnictwa. W czasie akcji doszło do bójki między radykalnymi protestującymi a członkami partii Swoboda. W piątek gmach ministerstwa zajęli działacze organizacji Wspólna Sprawa, która przez wielu ekspertów i opozycjonistów uznawana jest za prowokatorów współpracujących z władzami. W nocy Rada Majdanu podjęła decyzję o tym, że budynek musi zostać zwolniony, aby pokazać, że oponenci władz też są gotowi do ustępstw.
13:45
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz w Jedynce mówił, że nie należy obawiać się scenariusza rozpadu Ukrainy, a jednocześnie przyznał, że byłby on dla nas straszny.
Co robić w obecnej sytuacji? Według Borusewicza - trzeba organizować front wsparcia dla Ukrainy w Brukseli i w państwach Unii Europejskiej, tak jak właśnie zaczął to robić premier Donald Tusk. Marszałek Senatu podkreślił, że kryzys jest nie tylko polityczny, ale i gospodarczy. Trzeba już teraz myśleć nie tylko o obecnym porozumieniu, ale o tym, co się będzie działo z Ukrainą przez kolejne lata. >>>
13:28
Szef Twojego Ruchu Janusz Palikot zaapelował do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. sytuacji na Ukrainie. - Potrzeba wspólnego stanowiska polskich partii w tej sprawie - przekonywał.
13:19
Rosja zadeklarowała, że wywiąże się ze swoich zobowiązań wobec Ukrainy w sferze finansowej i energetycznej, jednak dopiero po sformowaniu tam nowego rządu.
Wcześniej prezydent polecił gabinetowi Miedwiediewa, by ten w pełnym zakresie wykonał wszystkie porozumienia z Ukrainą w sferze finansowej i energetycznej.
REKLAMA
13:13
Artyści na barykadach:
13.05
- Trzymamy kciuki za Ukraińców, aby doszli do kompromisu i aby mogli skorzytać z dobrodziejstw demokracji, wolnego rynku i stowarzyszenia z UE - mówił szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.Jego zdaniem, dobrze się stało, że ukraińska polityka wróciła tam, gdzie jej miejsce - do parlamentu.
13:00
"Kommiersant" zwraca uwagę na wy powiedzi prezydenta Władimira Putina, odnoszące się do pomocy finansowej dla Ukrainy. W opinii gazety - choć prezydent zapewnił, że Kijów dostanie obiecane 15 miliardów dolarów kredytu, to nie jest to takie oczywiste. - Chcemy mieć gwarancje, że odzyskamy te pieniądze - cytuje Władimira Putina "Kommiersant", podkreślając że los kredytu zależy od rozwoju wydarzeń na Ukrainie.
REKLAMA
12:51
Samozwańcze Rady Narodowe nie mają prawa zabraniać działalności partii - oświadczyła minister sprawiedliwości Ukrainy Ołena Łukasz. Na zachodzie kraju, w obwodach iwano-frankowskim, tarnopolskim i czerniowieckim, wydano takie zakazy wobec Partii Regionów oraz Komunistycznej Partii Ukrainy. Łukasz uważa, że taki zakaz może wydać tylko sąd.
Łukasz podkreśliła, że działalność Rad Narodowych przeczy konstytucji i jest nie do przyjęcia przez legalne władze.
W komunikacie opublikowanym przez resort sprawiedliwości minister nie odniosła się do zakazu działalności nacjonalistycznej partii Swoboda, ogłoszonego przez prezydium parlamentu Autonomicznej Republiki Krym. Nad zakazem działalności Swobody oraz zakazem rozpowszechniania jej symboliki zastanawiają się deputowani rady obwodowej w Doniecku
12:37
Tylko przyspieszone wybory prezydenckie mogą rozładować sytuację na Ukrainie – tak uważa dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego doktor Jan Malicki. Zdaniem eksperta, powinny się one odbyć najpóźniej jesienią. Prognozuje, że jeśli prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz będzie się upierał, aby wybory zostały przeprowadzone dopiero wiosną przyszłego roku, protest będzie trwał nadal i wtedy wszystko jest możliwe, łącznie z atakiem na budynki rządowe albo wprowadzeniem stanu wyjątkowego.
REKLAMA
12:10
Przed przerwą do posłów zwrócił się pierwszy prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk (1991-1994). Zaapelował do opozycji i większości o porozumienie na rzecz złagodzenia konfliktu i oświadczył, że trzej byli szefowie państwa mogą być gwarantami przestrzegania zawartych ustaleń.
Wystąpieniu Krawczuka przysłuchiwał się jego następca Leonid Kuczma. Wiktora Juszczenki w parlamencie nie było.
REKLAMA
12:06
Lider opozycyjnej partii Batkiwszczyna Arsenij Jaceniuk powiedział, że warunki stawiane protestującym przez Partię Regionów są nie do przyjęcia. Jak podkreślił, amnestia miałaby wejść w życie, dopiero gdy zakończyłby się protest na Majdanie. Poseł podkreślił, że demonstranci na coś takiego się nie zgodzą.
11:47
Podróże premiera w sprawie Ukrainy. W piątek Donald Tusk będzie rozmawiał w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a potem pod Londynem z premierem Davidem Cameronem. Wcześniej w piątek w Warszawie będzie miał spotkanie z sekretarzem obrony USA.
W środę premier udaje się do Budapesztu na spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Z kolei w czwartek ws. Ukrainy Tusk ma rozmawiać w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso i w Paryżu z prezydentem Francji Francois Hollande'em.
W poniedziałek zapowiedziano jego rozmowy z szefami rządów państw nadbałtyckich w Tallinie z premierem Szwecji w Sztokholmie.
11:36
REKLAMA
Kanclerz Niemiec Angela Merkel: niemiecki rząd popiera "wszystkimi dostępnymi środkami" zabiegi o pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie oraz uzasadnione postulaty ukraińskiej opozycji.
11:01
Rozłam w proprezydenckiej Partii Regionów? Ludzie najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa w parlamencie odmówili poparcia wprowadzenia stanu wyjątkowego – tak twierdzi deputowana Inna Bohosłowska. Według niej, za takim rozwiązaniem była i jest grupa posłów, kontrolowana przez szefa administracji prezydenta Wiktora Janukowycza, Andrija Klujewa. Achmetow kontroluje około 40 deputowanych.
Frakcja parlamentarna Partii Regionów Ukrainy liczy 204 deputowanych. Ogółem w ukraińskim parlamencie zasiada 450 osób.
10:40
Rada Najwyższa Ukrainy ogłosiła przerwę w obradach do godziny 14 czasu lokalnego : w tym czasie mają mieć miejsce rozmowy za zamkniętymi drzwiami. Przewodniczący Rady Wołodymyr Rybak oświadczył, że w tym czasie posłowie będą się przygotowywać do głosowania nad projektem o amnestii.
REKLAMA
10:34
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen skrytykował Rosję za wywieranie presji na Ukrainę, aby nie podpisywała z UE umowy stowarzyszeniowej. Rasmussen uważa też, że Moskwa blokuje rozszerzenie NATO na wschód. >>>
10:32
Na czym polegają różnice między stronami w sprawie amnestii? Partia Regionów w swoim projekcie uzależnia ją od opuszczenia okupowanych budynków państwowych, usunięcia barykad i zdania broni.
Tymczasem opozycja chce natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych przeciwników władz. Ustępstwa mogą być minimalne. Oznacza to, że opozycja na razie nie opuści instytucji państwowych, zajętych przez nią w stolicy i w wielu ośrodkach obwodowych i rejonowych.
Zarówno opozycja jak i władze zgadzają się, że amnestia nie obejmie zabójców i osób skazanych za inne ciężkie przestępstwa. - Od odpowiedzialności będą zwolnieni podejrzani albo oskarżeni o dokonanie przestępstw podczas demonstracji, z wyjątkiem podejrzanych o zabójstwo, porwanie, utrudnianie pracy dziennikarzom i innych ciężkich przestępstw - czytamy w projekcie przygotowanym przez Partię Regionów. Podobny zapis widnieje w ustawie opozycji.
10:31
Trwa nadzwyczajna sesja Rady Najwyższej Ukrainy. Są doniesienia, że wciąż brak porozumienia o ostatecznym kształcie ustawy w sprawie amnestii. W kuluarach poinformował o tym poseł Partii Regionów Wołodymyr Olejnik.
REKLAMA
Dodał, że agenda na dziś to dopracowanie tego projektu i stworzenie grupy roboczej, która ma się zająć zmianami w Konstytucji. Jednak i w tym drugim punkcie brak uzgodnień: nie ustalono składu komisji.
10:00
W Kijowie obraduje rząd Ukrainy. Przewodzi mu dotychczasowy wicepremier Siergiej Arbuzow. Pełni on obowiązki szefa gabinetu, po wtorkowej dymisji ukraińskiej rady ministrów.
Przed rozpoczęciem posiedzenia, Azarow pożegnał się z ministrami. Będą oni wykonywać swoje obowiązki do czasu sformowania nowego gabinetu.
REKLAMA
09:45
Ukraina stoi przed wyborem, ale nie jest to wybór między Rosją a UE, lecz między narodowym socjalizmem w wersji ukraińskiej a wartościami cywilizacyjnymi - ocenia w środę rządowa "Rossijskaja Gazieta", komentując sytuację w tym kraju.
"Ukraina stoi dzisiaj na rozdrożu. Jednak nie jest to wybór między Rosją a Europą, między Zachodem a Wschodem. Ukraina wybiera między narodowym socjalizmem w wersji ukraińskiej a wartościami cywilizacyjnymi, między ideologią UNA-UNSO i (Stepana) Bandery z ich patologicznym antysemityzmem, nienawiścią do Rosjan i dążeniem do zbudowania państwa tylko dla Ukraińców a normami ogólnoludzkimi" - konstatuje dziennik.
"Rossijskaja Gazieta" ostrzega, że "jeśli opozycyjni deputowani w Radzie Najwyższej nie zechcą pójść na kompromis z władzami, jeśli posłuchają się siedzącej w więzieniu Julii Tymoszenko, wzywającej do kontynuowania rozlewu krwi, to spełnią się najbardziej negatywne prognozy ekspertów".
Moskiewski dziennik przypomina, że eksperci "przepowiadają wprowadzenie stanu wyjątkowego na Ukrainie i możliwy rozpad kraju".
"RG" zaznacza, że "takiego scenariusza stara się uniknąć oficjalny Kijów". "Wszelako nie ma pewności, czy taki scenariusz od początku nie był celem nacjonalistycznych ugrupowań obecnych na Majdanie".
09:30
Barykady na Majdanie w Kijowie, PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
REKLAMA
Noc z wtorku na środę minęła spokojnie. Na Majdanie było kilka tysięcy ludzi.
09:00
Rosyjska Rada Federacji potępiła ukraińską opozycję i zachodnich polityków. Senatorowie w oświadczeniu ocenili wizyty przedstawicieli Unii Europejskiej w Kijowie, jako niedopuszczalne wtrącanie się w wewnętrzne sprawy suwerennego państwa. Stwierdzili, że wydarzenia na Ukrainie to -”zaplanowana próba obalenia legalnych władz”.
08:15
PiS wzywa premiera, by uzyskał zobowiązanie Unii Europejskiej do przyjęcia Ukrainy do Wspólnoty, po spełnieniu przez nią określonych warunków. Witold Waszczykowski z PiS mówił w radiowej Trójce, że taka deklaracja jest oczekiwana w Kijowie. Do dziś Ukraina takiego przyrzeczenia nie ma - dodał.
Waszczykowski liczy też, że Donaldowi Tuskowi uda się namówić do wspólnych działań na rzecz Ukrainy naszych najbliższych sojuszników w regionie. Grupa Wyszehradzka, Litwa, Łotwa i Estonia powinny stanowić wspólny blok na rzecz Ukrainy w Unii - postulował polityk.>>>
REKLAMA
08:00
Dziennikarze i działacze społeczni obawiają się, aby amnestia nie objęła tych, którzy bili i katowali ich kolegów. Takie same obawy mają ludzie, którzy wciąż stoją na kijowskich ulicach i przybywają do stolicy, by poprzeć demokratyczne przemiany. Nie wracają do domów, bo nie ufają władzy >>>.
07:15
Adam Lipiński (PiS) przekonywał w Jedynce: polscy politycy powinni jeździć na Ukrainę, są tam potrzebni, i już sama ich obecność wpływa na działania władz.
07:00
Delegacja Parlamentu Europejskiego spotkała się z przedstawicielami opozycji. - Przesłanie taktyczne (jest takie): nieużywanie siły jest naprawdę fundamentalną sprawą. Każda nowa ofiara utrudnia możliwości dialogu. Przesłanie strategiczne: Parlament Europejski będzie tą siłą w UE, która będzie chciała otworzyć na nowo drzwi dla Ukrainy, zbudować dla niej szerszy front, w którym moim zdaniem powinny być też Stany Zjednoczone, międzynarodowe instytucje finansowe – tak wyjaśniał główne cele misji Paweł Kowal.
(Wideo: TVN24/x-news)
REKLAMA
06:00
Była premier Julia Tymoszenko wezwała opozycję, by nie zgadzała się na niepełny kompromis i walczyła o odsunięcie od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. - Nie zatrzymujcie się, jeżeli teraz nie odniesiecie pełnego zwycięstwa, będzie to oznaczało zdradę wszystkich ofiar, które padły w tej walce - podkreśliła Tymoszenko w liście do protestujących. >>>
05:00
Na Ukrainie jest szefowa unijnej dyplomacji Catnerine Ashton. W jej grafiku są rozmowy z władzami i z opozycjonistami. Wizytę przyspieszono o dwa dni. >>>
)4:00
Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama w orędziu do narodu: "Jeśli chodzi o Ukrainę, to popieramy zasadę, że wszyscy ludzie mają prawo do wypowiadania swych poglądów w sposób swobodny i pokojowy i do zabierania głosu w sprawie przyszłości swego kraju".
(Wideo: CNN Newsource/x-news)
REKLAMA
PAP/IAR/inne// agkm, asop
REKLAMA