Starcia na Ukrainie. Radosław Sikorski poleciał z misją do Kijowa
Szef resortu spraw zagranicznych będzie rozmawiał m.in. z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.
2014-02-19, 21:40
Posłuchaj
Radosław Sikorski poleciał do Kijowa na prośbę Wysokiej Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Zagranicznych Catherine Ashton. Przed wylotem - jak poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski - rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Andersem Fogh Rasmussenem.
Polski minister spraw zagranicznych udał się do stolicy Ukrainy, aby przedstawić stanowisko UE przed czwartkowym nadzwyczajnym spotkaniem szefów MSZ państw Unii Europejskich i poznać stanowisko ukraińskich władz dotyczące ostatnich wydarzeń w tym kraju.
- Wizyta odbędzie się w formacie Trójkąta Weimarskiego. W Kijowie do Sikorskiego dołączą szefowe dyplomacji Niemiec i Francji. Planowane są spotkania na najwyższym szczeblu z przedstawicielami ukraińskich władz oraz opozycji. W tej chwili mamy potwierdzenie spotkania z szefem ukraińskiej dyplomacji Leonidem Kożarą oraz prezydentem - powiedział Wojciechowski.
Zapytany, jakie mogą być sankcje wobec Ukrainy rzecznik podkreślił, że tą kwestią będzie się zajmowała w czwartek Rada Spraw Zagranicznych. - Rozmowy w Kijowie będą odpowiednim materiałem do podjęcia właściwych decyzji i pozwolą obu stronom wypracować pełne spojrzenie, pełny obraz sytuacji i przedstawić swoje stanowisko - zaznaczył.
x-news.pl, TVN24
Starcia na Ukrainie - RELACJA NA ŻYWO>>>
Wcześniej Donald Tusk zadeklarował, że będzie namawiał instytucje europejskie do ich wprowadzenia. Zdaniem premiera na Ukrainie na stałe powinni przebywać najwyżsi przedstawiciele Unii Europejskiej. Jak poinformowała kancelaria szefa rządu, Tusk rozmawiał w środę w sprawie sytuacji na Ukrainie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollandem.
REKLAMA
Kancelaria prezydenta RP: sankcje wobec Ukrainy są nieuchronne>>>
x-news.pl, TVN24
Na kijowskim Majdanie trwają ostre starcia między protestującymi przeciwko obecnej władzy, a oddziałami Berkutu, które rozpoczęły się we wtorek od początkowo pokojowej pikiety przed parlamentem . Opozycja chciała przegłosować we wtorek powrót do konstytucji z 2004 roku, która ogranicza władzę prezydenta. Przewodniczący parlamentu kategorycznie odmówił, tłumacząc się względami formalnymi.
x-news.pl, RFE RL
Żałoba narodowa
Jak podało ukraińskie Ministerstwo Zdrowia, w walkach zginęło do tej pory 26 osób. - Spośród nich 10 to funkcjonariusze MSW. Pozostali to uczestnicy wydarzeń, które miały miejsce w centrum Kijowa - powiedziała minister Raisa Bohatyriowa. Opozycyjne źródła mówią o nawet 60 zabitych i tysiącu rannych.
Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz ogłosił czwartek dniem żałoby narodowej. Dekret w tej sprawie opublikowano w środę na prezydenckiej stronie internetowej. Żałoba będzie obowiązywała na terytorium całego państwa. Szef kraju nakazał opuszczenie flag narodowych do połowy masztów, oraz odwołanie imprez rozrywkowych i sportowych.
x-news.pl, 5 kanal
Manifestacje na Placu Niepodległości rozpoczęły się 21 listopada ub.r., po tym, jak rząd ogłosił, że rezygnuje z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Początkowo miały one charakter wyłącznie prozachodni. Po brutalnej pacyfikacji milicji 30 listopada hasła stały się otwarcie antyrządowe.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA