Finlandia: nauka poprzez zabawę rozwija kreatywność
Wśród dzieci można zaleźć o wiele więcej geniuszy kreatywności niż w gronie studentów. Finowie znają sposób na to jak poprowadzić edukację aby w jej trakcie nie zniszczyć kreatywności najmłodszych.
2014-03-17, 13:15
Terytorium Finlandii jest niewiele większe od Polski, natomiast zaludnienie jest aż o siedem razy mniejsze. Żyje tam 5,4 mln ludzi, a mimo to liczbą innowacji dorównują takim potęgom jak rozwinięte regiony Azji oraz Dolina Krzemowa.
Sposób na kreatywne nauczanie w Finlandii
- A wszystko zaczyna się od fantastycznej edukacji - mówi Peter Vesterbacka z Rovio Entertainment. Wizytówką tej firmy jest Angry Birds - gra, która do tej pory została ściągnięta ponad dwa miliardy razy.
- Pod względem sukcesów edukacyjnych Finlandię można porównać z najbardziej rozwiniętymi krajami świata, m.in. Koreą Południową, Japonią czy Chinami. Kiedy jednak spojrzymy na system edukacji w Finlandii i krajach Azji - dostrzeżemy mnóstwo różnic. Fińskie dzieci wychodzą do szkoły niezbyt wcześnie i niezbyt późno wracają. Mają krótkie zajęcia, długie wakacje i niewiele pracy domowej. W Korei Południowej dzieci wychodzą wcześnie rano, a te starsze wracają nawet o 22.00. Mają szkołę, ale nie mają życia - zauważa Vesterbacka. W trakcie kongresu innowacyjności w Brukseli omawiał on fińskie podejście do edukacji.
Zdrowa równowaga między szkołą a życiem może być jedną z ważnych podstaw każdego sukcesu Finlandii - uważa przedstawiciel Rovio. - Dzieci mają czas, żeby się bawić i rozwijać kreatywność. Każdy, kto ma dzieci - wie, że się uczą podczas zabawy - podkreśla Fin, którego w 2011 tygodnik "Time" zaliczył do grona najbardziej wpływowych ludzi na świecie.
>>> Co zabija naszą kreatywność? >>>
>>> Jak wspierać dziecięcą kreatywność? >>>
Sukces fińskiej edukacji
Zdanie - nauka poprzez zabawę - przestaje wydawać się naiwne, kiedy spojrzy się na przykład fińskich chłopców, którzy już w szkole znają język angielski o wiele lepiej od swoich rówieśniczek. Jest to skutek gier komputerowych, które najczęściej są sprzedawane w angielskiej wersji językowej.
Vesterbacka przedstawił po raz kolejny wyniki badań, z których wynika, że 97 proc. dzieci w wieku trzech lat są nieprzeciętnie kreatywne, natomiast w taki sam sposób można mówić jedynie o kilku proc. osób w wieku 25 lat. - Edukacja zabija wszelką kreatywność - powiedział. - Jeśli Europejczycy chcą być konkurencyjni na globalnym rynku, potrzebują zmian w edukacji i muszą postawić na trochę inny rodzaj talentu, niż dziś. Musimy się od nowa nauczyć, jak uczyć. Nie jak zapamiętywać, ale jak zmienić edukację i to w skali globalnej -.
Twórcy Angry Birds przeprowadzili eksperyment, którego celem było zbadanie możliwości, jakie niesie ze sobą nauka poprzez zabawę. Dzięki wykorzystaniu postaci z gier, uczono podstaw programowania 30 mln dzieci w Ameryce. Projekt zrealizowano w tydzień, a jego pomysłodawcy od razu zapowiedzieli, że podoba akcja zostanie przeprowadzona w Europie już w październiku.
Peter Vesterbacka twierdzi, że Europejczycy nie mogą się bać swoich ambicji, i że potrzebują własnych wzorców do naśladowania. Powinni też nauczyć się celebrować swoje sukcesy.
>>> Minister edukacji: Sześciolatek szybciej rozwija się w szkole >>>
REKLAMA
>>> Zmiany w edukacji najmłodszych, proponowane przez MEN >>>
(PAP)/mw
REKLAMA