Google Doodle na powitanie wiosny. Dziś równonoc wiosenna
Animowany ogrodnik podlewający kwiaty i drzewa zamiast logo największej światowej wyszukiwarki internetowej. Tak Google wita astronomiczną wiosnę.
2014-03-20, 14:04
Posłuchaj
W czwartek o godz. 17.57 rozpoczyna się astronomiczna wiosna. Na półkuli północnej na przełomie 20 i 21 marca zarówno noc i dzień trwają dokładnie tyle samo. Od tego czasu dnie będą dłuższe od nocy. Po nastąpieniu równonocy słońce przez pół roku będzie oświetlać mocniej naszą półkulę.
W tym roku wiosna zaczyna się 20 marca, czyli dzień wcześniej niż uczono w szkołach. Jak wyjaśnia rzeszowski pasjonat nauki, Paweł Pasterz, ma to związek z ruchem Ziemi wokół Słońca. - Do około 2043 roku będziemy notowali równonoc w okolicy 20 marca. Później, do około 2100 roku, wiosna może się zaczynać nawet 19 marca. Po 2100 roku znowu wrócimy do obchodów pierwszego dnia wiosny 21 marca - wylicza.
Równonoc wiosenna związana jest w Polsce z obyczajem topienia Marzanny. Jest to symboliczne pożegnanie zimy, zła i śmierci, kojarzonych z tą porą roku. Zwyczaj ten dawniej kultywowany głównie po wsiach obecnie chętnie jest świętowany także przez młodzież szkolną w miastach. Zwłaszcza, że związane to jest zwykle z masowymi wagarami i radosnym obchodzeniem Pierwszego Dnia Wiosny.
Tegoroczna wiosna przyszła idealnie na czas. Czwartek niemal w całym kraju będzie jak na tę porę roku bardzo ciepły i słoneczny. Jak mówi dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Maria Waliniowska, nieco więcej chmur pojawi się tylko na Suwalszczyźnie. Tam też pokropi niewielki deszcz. W pozostałej części kraju dużo słońca i wysokie temperatury - od 9 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do nawet 20 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku.
Synoptyk dodaje, że w najbliższym czasie powrót zimy nam nie grozi, a pierwsze dni wiosny będą pogodne i ciepłe. Chłodniej ma zrobić się dopiero na początku przyszłego tygodnia, ale temperatura nadal będzie stosunkowo wysoka - w granicach 15 stopni Celsjusza.
REKLAMA
A już za nieco ponad tydzień, w niedzielę 29 marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Przestawimy wtedy zegarki z godz. 2 na 3 co oznacza, że będziemy spać o godzinę krócej.
x-news.pl, TVN24
Wikipedia, IAR, bk, kk
REKLAMA