Godzina dla Ziemi. "Żyjemy na ekologiczny kredyt"

Ta akcja ma zachęcać do ekologicznego stylu życia przez cały rok. O 20.30 wybije Godzina dla Ziemi, podczas której setki milionów ludzi na całym świecie, wyłączą światło. Ten symboliczny gest ma pokazać, że nasze codzienne wybory nie pozostają bez wpływu na środowisko.

2014-03-29, 10:07

Godzina dla Ziemi. "Żyjemy na ekologiczny kredyt"
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Małgorzata Kosowska z WWF Polska o Godzinie dla Ziemi (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Małgorzata Kosowska z WWF Polska wyjaśnia, że wyłączanie światła na godzinę to nie tylko oszczędzanie energii. Chodzi też o to, by uświadomić sobie, że na co dzień powinniśmy oszczędzać energię elektryczną, paliwa, wodę, papier.

Godzina dla Ziemi ma uświadomić ludziom, że powinni dbać na co dzień o naszą planetę, bo jest ona naszym wspólnym domem. Jeżeli nie zaczniemy dbać o Ziemię i nie uświadomimy sobie, że jej zasoby nie są nieskończone to nikt za nas tego nie zrobi. Już teraz, podkreśla Małgorzata Kosowska, żyjemy na "ekologiczny kredyt, tak jakbyśmy mieli dwie Ziemie do dyspozycji" i zaznacza, że jest nas coraz więcej, coraz więcej konsumujemy zasobów, a nasza planeta nie produkuje więcej surowców.

WWF w ramach akcji Godzina dla Ziemi przygotował specjalny poradnik w formie aplikacji na smartfon. Znalazły się tam praktyczne porady jak ekologicznie żyć. Aby pobrać aplikację wystarczy wejść na stronę www.godzinadlaziemi.wwf.pl. Tam też znajdują się szczegóły tegorocznej akcji.

Światła zgasną w 160 państwach świata

Każdy może przyczynić się w codziennym życiu do tego, aby pomóc tłumaczy inżynier Marek Aleksander, dyrektor Instytutu Technicznego PWSZ w Nowym Sączu. Przede wszystkim poprzez wyłączanie światła w miejscach, gdzie jest ono niepotrzebne lub używanie energooszczędnych żarówek. Odpowiednie używanie artykułów gospodarstwa domowego również odgrywa niebagatelną rolę.

REKLAMA

Z danych organizacji WWF wynika, że światła zostaną zgaszone w sobotę w 160 państwach świata. W ponad 7 tysiącach miejscowości symbolicznie zostanie wygaszone oświetlenie zewnętrzne budynków.

W zeszłym roku do akcji w Polsce przyłączyła się rekordowa liczba ponad 60 miejscowości, a niemal 65 tysięcy Polaków zarejestrowało się na stronie internetowej godzinadlaziemi.wwf.pl. Światła zgasły w ponad 7000 miejscowości w 153 krajach świata, wygaszone zostało oświetlenie setek tysięcy najbardziej charakterystycznych obiektów, takich jak Wieża Eiffla w Paryżu, Empire State Building w Nowym Jorku czy Zakazane Miasto w Pekinie. W Polsce zgasły światła m.in. Stadionu Narodowego, Spodka w Katowicach i Kopca Kościuszki w Krakowie.

<<<"Godzina dla Ziemi". Symboliczna akcja z ważnym przesłaniem>>>

IAR,kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej