Zamknięto kościół w Jasienicy gdzie proboszczem był ks. Wojciech Lemański

2014-04-15, 23:50

Zamknięto kościół w Jasienicy gdzie proboszczem był ks. Wojciech Lemański
Kościół Narodzenia Pańskiego w Jasienicy koło Warszawy. Foto: PAP/EPA/Paweł Supernak

Decyzję o zamknięciu kościoła podjęła kuria Warszawsko-Praska - w trosce o bezpieczeństwo wiernych uczestniczących w liturgii oraz w celu uchronienia przed profanacją sakramentów świętych i świątyni - podano w komunikacie.

- Kuria Biskupia Warszawsko-Praska z głębokim bólem informuje, że w związku z wydarzeniami, które miały miejsce w parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy, kościół parafialny pozostanie zamknięty od dnia dzisiejszego, tj. 15 kwietnia 2014, do odwołania - poinformował Mateusz Dzieduszycki, rzecznik Diecezji Warszawsko-Praskiej. Dodał, że nabożeństwa sprawowane w Niedzielę Palmową były wielokrotnie zakłócane przez nieliczną grupę osób. - Wiernym uniemożliwiano uczestnictwo w liturgii - podkreślił Dzieduszycki.

Przypomniał, że odwołany w ubiegłym roku z parafii w Jasienicy ks. Wojciech Lemański otrzymał zakaz pełnienia funkcji proboszcza i - jak dotąd nie w pełni się temu zakazowi podporządkował - podkreślił rzecznik.

Sprawa ks. Lemańskiego - tu czytaj więcej>>>

Kuria prosi - wszystkich ludzi dobrej woli o otoczenie żywą modlitwą całej wspólnoty parafialnej - czytamy w oświadczeniu. Parafian z Jasienicy zachęcono do udziału w liturgii Świąt Paschalnych w sąsiednich parafiach.

Konflikt z arcybiskupem

Ksiądz Wojciech Lemański był proboszczem parafii w podwarszawskiej Jasienicy do lipca 2013 roku, kiedy to został usunięty z funkcji przez ordynariusza warszawsko-praskiego arcybiskupa Henryka Hosera. Zwolennicy ks. Lemańskiego nie zgadzają się z decyzją o odwołaniu proboszcza i od tego czasu protestują, m. innymi zakłócając nabożeństwa.

Proboszcz z Jasienicy na swym blogu krytykował kościelnych hierarchów, w tym swojego przełożonego - przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych abp. Henryka Hosera, m.in. za dokument bioetyczny episkopatu, przeciwstawiający się: in vitro, aborcji, eutanazji, środkom wczesnoporonnym i antykoncepcji jako zagrożeniom dla człowieka.

Ksiądz Lemański nagłośnił swój spór z arcybiskupem Hoserem w mediach. Najpierw sugerował, że arcybiskup składał mu nieprzyzwoite propozycje o podłożu erotycznym. Potem się z tego wycofał i twierdził z kolei, że abp. Hoser podczas rozmowy zapytał go, czy jest obrzezany i czy należy do narodu żydowskiego. Za takie pytanie proboszcz z Jasienicy domagał się od arcybiskupa przeprosin.
W jednym z oświadczeń kuria napisała, że - imputowanie księdzu arcybiskupowi, że miałby dopytywać ks. Lemańskiego o znak obrzezania i o przynależność do narodu żydowskiego jest bezsensowne z powodu braku motywów i celu. (...) Byłoby to absurdalne również w świetle danych osobowych ks. Lemańskiego będących w posiadaniu kurii biskupiej (dokumenty chrztu, bierzmowania, życiorys) - napisano w oświadczeniu kurii.

Po zwolnieniu go z funkcji proboszcza w Jasienicy ks. Wojciech Lemański, złożył tzw. rekurs, czyli odwołał się od decyzji biskupa do Watykanu. Jednak decyzja Stolicy Apostolskiej, po kilku miesiącach, potwierdziła dekret, na mocy którego ks. Lemański został usunięty z urzędu proboszcza. Usunięty proboszcz zgodnie kodeksem prawa kanonicznego nie ma prawa wykonywać żadnych funkcji proboszczowskich ani zamieszkiwać i przebywać na plebanii - podkreślono w odpowiedzi Watykanu..

mc

Polecane

Wróć do strony głównej