Opiekunowie osób niepełnosprawnych kończą protest
Rozpoczęli likwidację miasteczka namiotowego na skwerze przed gmachem Sejmu na Wiejskiej. Składanie namiotów i sprzętu może potrwać nawet około 2 dni - nieoficjalnie poinformował IAR organizator protestu.
2014-04-25, 13:36
Posłuchaj
Protest opiekunów osób niepełnosprawnych - serwis specjalny >>>
Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych poinformowali, że zawieszają protest do czasu zakończenia rozmów przy "okrągłym stole", które mają się odbyć 30 kwietnia i dotyczyć świadczeń pielęgnacyjnych oraz systemu pomocy niepełnosprawnym.
Protestujący domagali się przeprowadzenia takich rozmów, popierały ich organizacje pozarządowe. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej początkowo miało rozmawiać o świadczeniach tylko z rodzicami niepełnosprawnych dzieci, niedawno zaproponowano udział w spotkaniu także opiekunom niepełnosprawnych dorosłych protestujących przed Sejmem.
Opiekunowie dorosłych podkreślają, że powinni mieć takie same prawa oraz podobne świadczenia jak opiekunowie dzieci. Jedna z protestujących Danuta Bodzioch mówi, że słuszne jest uwzględnienie w świadczeniach na dzieci ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz wysiłków opiekunów w tej sprawie. Natomiast w pozostałych kwestiach, pomiędzy statusem opiekunów dzieci a osób dorosłych, nie ma żadnej różnicy.
REKLAMA
<<<Niepełnosprawni domagają się lepszych praw>>>
Rząd różnicuje sytuację opiekunów osób niepełnosprawnych od dzieciństwa i opiekunów tych niepełnosprawnych, którzy stracili samodzielność w wieku dorosłym. Opiekunom dzieci przyznano podwyżkę świadczeń do tysiąca złotych i dojście - do 2016 roku - do poziomu płacy minimalnej, bez względu na dochód rodziny. Opiekunowie dorosłych otrzymują obecnie 520 złotych, jeżeli dochód nie przekracza 623 złotych na osobę w rodzinie opiekuna i podopiecznego. W lipcu ubiegłego roku opiekunowie utracili prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, jeżeli nie spełniali kryterium dochodowego. Trybunał Konstytucyjny nakazał przywrócić świadczenie. Protestujący przed Sejmem domagają się przywrócenia świadczenia w wysokości 620 złotych - bo tyle obecnie wynosi podstawowe świadczenie pielęgnacyjne - i dojście do wysokości płacy minimalnej.
W rozmowach przy okrągłym stole, 30 kwietnia w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, mają wziąć udział przedstawiciele opiekunów niepełnosprawnych , zarówno dorosłych jak i dzieci, rządu, organizacji pozarządowych i klubów parlamentarnych
<<<Wiceminister pracy: szukamy kompromisu ws. opiekunów niepełnosprawnych>>>
REKLAMA
Opiekunowie osób niepełnosprawnych demonstrowali przed Sejmem od miesiąca.
IAR,PAP,kh
REKLAMA