more_horiz
Wiadomości

"Papieże zimnej wojny", "Dwaj odważni papieże zostali świętymi". Prasa o kanonizacji

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 11:35
"Watykan kanonizował papieży zimnej wojny", "Dwaj odważni papieże zostali świętymi”, "Hołd dwóch papieży dla swoich dwóch poprzedników" - to tylko niektóre tytuły, które pojawiły się w europejskiej prasie po kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.
Audio
  • Rosyjska prasa: kanonizacja pod znakiem polityki. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • Belgijska prasa o kanonizacji. Relacja Magdaleny Skajewskiej (IAR)
  • Hiszpańska prasa: "odważni papieże zostali świętymi". Relacja Ewy Wysockiej (IAR)
  • Kanonizacja triumfem Kościoła katolickiego. Relacja Marka Lehnerta (IAR)
Pielgrzymi w Watykanie trzymają zdjęcia kanonizowanych papieży - Jana Pawła II i Jana XXIII
Pielgrzymi w Watykanie trzymają zdjęcia kanonizowanych papieży - Jana Pawła II i Jana XXIII Foto: EPA/ANGELO CARCONI

Homilia papieża Franciszka [cały tekst] >>>

Watykan kanonizował papieży "zimnej wojny" - zauważa rosyjska "Niezawisimaja Gazieta". Dziennik przekonuje, że wyniesienie na ołtarze dwóch papieży ma znaczenie polityczne.

Rosyjscy dziennikarze wskazują na bardzo silny w Polsce kult "papieża Wojtyły". "Wizerunek papieża wykorzystywany jest między innymi w kontekście trudnych stosunków polsko-rosyjskich" - twierdzi dziennik. Gazeta przytacza słowa polskich pielgrzymów, którzy zapewniali na placu św. Piotra, że "Jan Paweł II obroni Polaków przed złem, które gromadzi się na Wschodzie".

"Niezawisimaja" przypomina, że papież-Polak kojarzony jest na Zachodzie, jako ten który przyspieszył obalenie komunizmu i rozpad ZSRR. Według dziennika - Jan XXIII powstrzymał natomiast USA przed atakiem nuklearnym na Moskwę.

Gazeta zauważa również, że kanonizujący swoich poprzedników papież Franciszek w przeddzień ceremonii przyjął w Watykanie premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka.

"Dwaj odważni papieże"

"Dwaj odważni papieże zostali świętymi” - pisze natomiast hiszpańska prasa dzień po kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II. Autorzy artykułów przypominają, że obaj wyniesieni na ołtarze byli najbardziej wpływowymi Ojcami Kościoła XX wieku. "Wierzyli i nie bali się - to było ich siłą” - piszą hiszpańscy dziennikarze.

"Takiego momentu nie przeżywał jeszcze Kościół katolicki. Wczorajsza msza kanonizacyjna została już wpisana do historii świata” - czytamy w dzienniku La Razon. "Człowiek, który przywrócił Polsce wolność" - tak nazywa Jana Pawła II dziennik ABC. "Żaden przywódca nie ośmielił się głośno kwestionować powojennego status quo. Papież nie tylko go zakwestionował, ale doprowadził do jego zmiany. Był świętym. Wczorajsza kanonizacja była jedynie formalnością" - czytamy w dzienniku ABC.

Prasa w Belgii o kanonizacji

"Hołd dwóch papieży dla swoich dwóch poprzedników" - to z kolei słowa, które znajdziemy w belgijskiej prasie. Francuskojęzyczne dzienniki w Belgii przedstawiają też świadectwa pielgrzymów zgromadzonych na placu Świętego Piotra, który - jak czytamy - został zdominowany przez Polaków.

Zdaniem "La Libre Belgique" polskich pielgrzymów w Watykanie "nie sposób było nie zauważyć". Korespondentka dziennika w swojej relacji zwraca uwagę na ich wytrwałość i entuzjazm, z jakimi przeżywali kanonizację. Także w "Le Soir" czytamy o Polakach, którzy już w sobotnią noc - czekając na uroczystości - modlili się, tańczyli i śpiewali.

W dzienniku czytamy też o tym, że hołd dwóm zasłużonym papieżom złożyły dwie kategorie katolików. Ci młodsi - wierni nauczaniu Jana Pawła II, którzy uznają m.in. tradycyjny model rodzinny, oraz Ci starsi - pamiętający czasy Soboru Watykańskiego II, którym bliższy jest Jan XXIII. Kanonizacja dwóch papieży to - jak zauważa belgijska prasa - duży sukces obecnego biskupa Rzymu: Franciszka, dzięki któremu niedzielne uroczystości mogły się odbyć. Według "La Libre Belgique" zdołał on zwrócić uwagę Kościoła katolickiego na jego korzenie "opowiadając się za życiem prawdziwie zgodnym z wartościami Ewangelii".

Kanonizacja triumfem Kościoła katolickiego

Trumfem Kościoła i katolicyzmu nazywają kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II włoskie dzienniki. Przypomina się, że jeszcze dwa lata temu Watykan wstrząsany był skandalami kradzieży poufnych dokumentów i pedofilii wśród duchownych.

Na łamach mediolańskiego "Corriere della Sera" Vittorio Messori mówi o zdziesiątkowanych szeregach, na których czele wciąż stoją nadzwyczajni generałowie, czyli papieże. Mają oni takie przymioty, że przyciągają uwagę i budzą podziw wśród tak wielu ludzi na świecie. Katolicki publicysta polemizuje z opinią, że kanonizując Jana XXIII i Jana Pawła II Kościół wynosił na ołtarze samego siebie. Faktem jest bowiem, pisze, że ci papieże naprawdę zasługują na to, aby stawiać ich za wzór jako tych, którzy starali się dobrem zwyciężać zło, powściągać grzechy i pielęgnować cnoty.

Według rzymskiego dziennika "La Repubblica", byliśmy świadkami “rozmnożenia pasterzy”. Gazeta pisze, że Kościół odpowiedział "obfitością ikon zasługujących na uświęcenie i modlitwę" na braki życia doczesnego.

Źródło: ENEX/x-news

O godz. 10.14 w niedzielę papież Franciszek ogłosił świętymi Jana XXIII i Jana Pawła II. We mszy kanonizacyjnej uczestniczyło ok. 800 tys. wiernych. Był emerytowany papież Benedykt XVI. Franciszek nazwał nowych świętych "ludźmi mężnymi". O Janie Pawle II powiedział też, że to "papież rodziny".

Niedzielne wydarzenia w Rzymie - nazwane przez tamtejsze media "kanonizacją stulecia" - były śledzone również w innych państwach świata. - Wyjątkowe postaci nowych świętych oraz udział w uroczystościach dwóch papieży sprawił, że kanonizacja była wydarzeniem niezwykłym - ocenił bp Tadeusz Pieronek. Według metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika kanonizacji towarzyszyło "ogromne poczucie wdzięczności i radości", które odczuwało się w ostatnich dniach na ulicach Rzymu.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. Serwis specjalny Polskiego Radia>>>

mr, IAR

Zobacz także

Zobacz także