29.04.2014 Kerry: musimy bronić każdego cala terytorium NATO [relacja]

Kryzys ukraiński to "dzwonek do przebudzenia"."Razem będziemy działać przeciwko tym, którzy siłą chcą zmieniać granice" - sekretarz stanu USA wysyła jasny przekaz do Rosji.

2014-04-29, 23:55

29.04.2014 Kerry: musimy bronić każdego cala terytorium NATO [relacja]

Posłuchaj

Rosyjscy żołnierze wracają do koszar - relacja Macieja Jastrzębskiego z Rostowa nad Donem (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

22.35

Gazprom poinformował we wtorek o podpisaniu z austriackim koncernem OMV memorandum ws. budowy austriackiego odcinka gazociągu South Stream, który ma dostarczać rosyjski gaz Europie Zachodniej z pominięciem Ukrainy.
Jak podkreślono, dokument wyraża intencje stron. Austriacki odcinek ma mieć przepustowość do 32 mld m sześc. gazu rocznie. Kontrowersyjna, omijająca Ukrainę rura ma prowadzić z Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Ma to być kolejny, po Gazociągu Północnym, rurociąg z pominięciem Ukrainy.
Obecnie import z Rosji zaspokaja ok. jednej trzeciej zapotrzebowania na gaz w UE; 40 proc. importowanego przez Unię z Rosji gazu jest transportowane przez Ukrainę.
Gazprom zapowiada, że wszystkie pozwolenia potrzebne do budowy austriackiego odcinka uzyska do końca 2015 roku, a pierwsze dostawy gazu planuje na 2017 rok.

22.30

Szef MSZ Radosław Sikorski rozmawiał we wtorek z tymczasowym przewodniczącym OBWE Didierem Burkhalterem o działaniach na rzecz uwolnienia inspektorów wojskowych OBWE - w tym Polaka - porwanych przez separatystów w ukraińskim Słowiańsku.

Według MSZ,  Burkhalter potwierdził że "stan fizyczny i psychiczny przetrzymywanych inspektorów, w tym obywatela RP, jest dobry, o czym pracownicy OBWE mogli się przekonać na własne oczy".

REKLAMA

22.10

MON zdecydowało się przyspieszyć procedurę zakupu bezzałogowców operacyjnych przeznaczonych do rozpoznania, ale zdolnych też do rażenia celów. Za kilka tygodni ma rozpocząć się postępowanie na pozyskanie do 2016 r. mniejszych taktycznych dronów rozpoznawczych.
Wcześniejszy zakup średnich bezzałogowców operacyjnych (klasy MALE - Medium Altitude Long Endurance, czyli średniego pułapu i długiego czasu trwania lotu) to jedna z doraźnych korekt w planie modernizacji technicznej sił zbrojnych. Na początku marca - w związku z sytuacją na Ukrainie - premier Donald Tusk zapowiedział bowiem zmianę priorytetów w zakresie kolejności dozbrajania polskiej armii.

21.31

Prezydent Władimir Putin oświadczył we wtorek, że Rosja nie widzi potrzeby odpowiadania na sankcje Zachodu. Zastrzegł jednak, że Moskwa może ponownie rozważyć udział firm zachodnich w rosyjskich projektach energetycznych, jeśli sankcje będą kontynuowane.

21.30

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała we wtorek na przedwyborczym wiecu swojej partii CDU w Bremerhaven, że Rosja nie ma prawa mieszać się w wewnętrzne sprawy Ukrainy, która jest niepodległym państwem.
Merkel podkreśliła, że Niemcom zależy na dobrych stosunkach z Rosją. Pomimo tego, jeżeli władze w Moskwie nie będą przestrzegać międzynarodowych zasad, wspólnota międzynarodowa będzie zmuszona do zastosowania sankcji. Kanclerz dodała, że Niemcy, które doświadczyły w przeszłości podziału swego kraju, nie zapomną, że (dokonana przez Rosję) aneksja Krymu jest bezprawiem.

20.28

Musimy razem dać Rosji do zrozumienia, że terytorium NATO jest nienaruszalne i będziemy bronić każdego cala - powiedział we wtorek sekretarz stanu USA John Kerry.
W przemówieniu wygłoszonym w waszyngtońskiej Radzie Atlantyckiej z okazji 65. rocznicy utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego Kerry określił obecny kryzys ukraiński jako "dzwonek do przebudzenia" dla NATO, sygnał, że Sojusz musi powrócić do pierwotnej misji obrony swych członków.
- Razem będziemy działać przeciwko tym, którzy siłą chcą zmieniać granice" (...) Razem musimy jasno dać do zrozumienia Kremlowi, że terytorium NATO jest nienaruszalne, że będziemy bronić każdego cala - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

REKLAMA

Kerry przekonywał, że NATO znalazło się w "decydującym momencie", a jego siłą będzie jedność członków. Apelował do państw członkowskich o zwiększenie wydatków na obronę; chwalił też nowych członków z Europy Wschodniej i Środkowej, którzy 15 lat temu weszli do Sojuszu, za to, że "z każdym rokiem udowodnili swoją determinację"

19.40

Nie ma postępu w staraniach o uwolnienie porwanych w Słowiańsku wojskowych obserwatorów OBWE - oświadczył  w Kopenhadze niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier. Wśród porwanych jest czterech wojskowych niemieckich, Polak major Krzysztof Kobielski oraz Duńczyk starszy sierżant, John Christensen.

Na pytania dziennikarzy jak daleko Niemcy mogą się posunąć, żeby powstrzymać rosyjskie działania wobec Ukrainy, Steinmeier przypomniał, że nie jest to tylko sprawa jego kraju, ale całej Europy. Odpowiedzią na kryzys ukraiński jest polityka sankcji, mająca określone etapy. Jeśli kryzys będzie się zaostrzał, trzeba będzie przejść do trzeciego etapu z sankcjami bardziej dotkliwymi. By tak się jednak stało konieczna będzie decyzja Szczytu Europejskiego - wyjaśnił niemiecki minister.

19.29

Separatyści zajęli urząd miasta w Pierwomajsku (obwód ługański) - informuje portal novosti.dn.ua

REKLAMA

19.25

Doniecka prokuratura zajęła się pasywnym zachowaniem milicji w czasie poniedziałkowego napadu separatystów na pokojową demonstrację. Władze w Kijowie otwarcie mówią, że milicja z obwodów donieckiego i ługańskiego sprzyja rozłamowcom.

Prokuratura podkreśla, że funkcjonariusze mieli zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom pokojowej manifestacji, ale tego nie zrobili. Rannych zostało co najmniej 14 osób. Manifestanci byli bici pałkami i zaostrzonymi rurami, rzucano w nich petardy i ładunki wybuchowe.

Poniedziałkowe starcia w Doniecku/You Tube

REKLAMA

19.15

Amerykański sekretarz skarbu Jack Lew powiedział, że sankcje nałożone na Rosję za jej postawę w kwestii Ukrainy mają znaczący wpływ na rosyjską gospodarkę. Jego zdaniem, negatywne skutki dla rosyjskiego systemu finansowego można zaobserwować na moskiewskiej giełdzie.

Jack Lew był pytany, czy Stany Zjednoczone i Unia Europejska podejmą kroki wymierzone w rosyjski sektor energetyczny albo bankowy. Odpowiedział, że takie działania były rozważane i nie można ich wykluczyć.

19.09

Zachodnie sankcje skrytykował też Siergiej Ławrow. Szef rosyjskiego MSZ uważa, że zostały one wprowadzone "wbrew zdrowemu rozsądkowi".

- Nie zgadzamy się z sankcjami w żadnej formie, w szczególności z sankcjami nałożonymi wbrew wszelkiemu zdrowemu rozsądkowi przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską - powiedział Ławrow.

REKLAMA

Dyplomata oskarżył też Waszyngton o powrót do polityki "żelaznej kurtyny". - Opowiadamy się za szybkim zakończeniem kryzysu - powiedział Ławrow. Dodał, że sytuację na Ukrainie może zakończyć jedynie "dialog narodowy, w którym zostaną wzięte pod uwagę racje wszystkich regionów kraju".

19.04

Stany Zjednoczone narażają swoich astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nakładając na Moskwę sankcje, które mogą dotknąć rosyjski przemysł kosmiczny - powiedział we wtorek wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin, cytowany przez agencję Interfax.
Rosyjskie statki kosmiczne Sojuz są jedynym środkiem transportu ludzi na orbitę od czasu, gdy Amerykanie wycofali ze służby swoje wahadłowce.
- Uczciwie mówiąc zaczynają nam działać na nerwy tymi sankcjami i nawet nie rozumieją, że wrócą one do nich jak bumerang - powiedział Rogozin.

19.00

Prezydent Ołeksandr Turczynow oskarża milicję na wschodzie Ukrainy o zdradę. Zażądał dymisji komendantów milicji z Ługańska i Doniecka.

REKLAMA

Milicja
Milicja w Ługańsku pozwoliła na zajęcie przez separatystów kolejnych budynków fot: PAP/EPA/Zurab Kurtskidze

 

Tu czytaj więcej>>>

18.26

REKLAMA

Szturm na siedzibę milicji w Ługańsku. W akcji bierze udział około tysiąca prorosyjskich separatystów - relacjonuje korespondent AFP. Wcześniej zwolennicy decentralizacji Ukrainy przejęli budynki prokuratury i centrum telewizyjnego w Ługańsku. Kilka godzin wcześniej przejęli budynek Obwodowej Administracji Państwowej w Ługańsku.

17.55

Prorosyjscy separatyści przejęli budynki prokuratury i centrum telewizyjnego w Ługańsku. Stało się to kilka godzin po zajęciu przez nich budynku Obwodowej Administracji Państwowej w tym wschodnioukraińskim mieście.

Tu czytaj więcej>>>

REKLAMA

17.30

15 maja - taki termin referendum w sprawie decentralizacji władzy na Ukrainie wymienia przewodniczący obwodu donieckiego Siergiej Taruta. Polityk przekonywał w Kijowie, że to najlepsza data do głosowania.

Prorosyjscy separatyści obstają, że głosowanie powinno być 11 maja. Według Tauty, jeśli do niego dojdzie, to będzie ono nielegalne.

16.50

Referendum w sprawie decentralizacji władzy na Ukrainie mogłoby się odbyć w połowie czerwca, wraz z drugą turą wyborów prezydenckich - poinformowała we wtorek zastępczyni sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Wiktoria Siumar.
Według niej na razie kwestia ta jest omawiana przez specjalistów z różnych instytucji i resortów. - Najpewniej mogłoby się ono odbyć 15 czerwca. Obecnie zajmuje się tym ministerstwo sprawiedliwości i Centralna Komisja Wyborcza. Na referendum zostanie wyniesione pytanie dotyczące decentralizacji władzy - powiedziała na konferencji prasowej Siumar.
Wyjaśniła, że przed referendum parlament powinien jeszcze przyjąć ustawy, które uregulują procedury jego przeprowadzania. Zaznaczyła także, że CKW rozpatruje również możliwość organizacji plebiscytu 25 maja, w dniu pierwszej tury wyborów prezydenta.
Zdaniem komentatorów, referendum ma być odpowiedzią na wysuwane przez Rosję żądania przekształcenia Ukrainy w państwo o ustroju federalnym. Postulaty te wysuwają również wspierani przez Moskwę prorosyjscy separatyści na wschodzie kraju.

16.10

Premier Mołdawii Iurie Leanca powiedział we wtorek, że jego kraj będzie sprowadzał w tym roku gaz z sąsiedniej Rumunii, zmniejszając w ten sposób swą zależność od Rosji w tej dziedzinie. Premier Leanca spotkał się tego dnia na granicy z premierem Rumunii Victorem Pontą.  - Dostaniemy lepsze stawki. To oznacza dywersyfikację i bezpieczeństwo energetyczne - powiedział Leanca.
Początkowo (przed końcem sierpnia) gaz ma być pompowany do regionu na południu Mołdawii. Są też plany zbudowania w ciągu trzech lat finansowanego przez Unię Europejską gazociągu do stolicy Mołdawii Kiszyniowa, gdzie znajduje się większość odbiorców. Obecnie Rosja dostarcza Mołdawii cały zużywany przez nią gaz.
Mołdawia, która w czerwcu zamierza podpisać umowę o stowarzyszeniu z Unią Europejską, obawia się, że Putin, zaanektowawszy Krym, może teraz zechcieć przyłączyć do FR Republikę Naddniestrzańską - samozwańczą republikę, która nie została uznana przez żaden kraj, nawet przez wspierającą ją Federację Rosyjską.
Od poniedziałku obywatele Mołdawii, którzy mają paszporty biometryczne, mogą podróżować do UE bez wiz. Mołdawia jest pierwszym krajem z unijnego programu Partnerstwa Wschodniego, który spełnił wymogi wprowadzenia ruchu bezwizowego ze strefą Schengen.

REKLAMA

14.59

Prorosyjscy separatyści i ich zwolennicy zdobyli siedzibę regionalnych władz w Ługańsku na wschodzie Ukrainy. Według korespondenta AFP, do akcji przystąpiło około 3-tysięcy osób. Grupa około 20 mężczyzn wdarła się do budynku, który nie był pilnowany przez ukraińską milicję. W miejscu ukraińskiej flagi zawisła flaga rosyjska.

Siedziba
Siedziba administracji w Ługańsku opanowana przez separatystów fot:PAP/EPA/Zurab Kurtskidze

Tu czytaj więcej>>>

REKLAMA

14.41

Amerykańska firma Visa poinformowała, że zawiesi usługi sieciowe dla rosyjskich banków SMP Bank i InwestkapitałBank, które w poniedziałek zostały objęte sankcjami przez Stany Zjednoczone.

Konkurencyjna wobec Visy firma MasterCard poinformowała w poniedziałek, że wkrótce zawiesi usługi dla kart wydawanych przez SMP Bank i InwestkapitałBank.

Te dwie instytucje finansowe znalazły się w poniedziałek na liście 17 rosyjskich firm, których aktywa zostały zamrożone ze względu na nielegalne i prowokacyjne działania Rosji na Ukrainie.Oba banki są kontrolowane przez braci Arkadija i Borisa Rotenbergów, uważanych za bliskich przyjaciół prezydenta Rosji Władimira Putina.

REKLAMA

14.36

Szef Dumy Państwowej: Rosja może nie uznać legalności ukraińskich wyborów prezydenckich. Tak wynika z oświadczenia Siergieja Naryszkina. Rosyjski polityk skrytykował władze w Kijowie za wprowadzanie zmian do ordynacji wyborczej.

Naryszkin zwraca uwagę, że wprowadzane zmiany dopuszczają wybór prezydenta kraju w sytuacji, gdy w głosowaniu nie bierze udziału większość obywateli. Wcześniej szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zapowiedział, że Rosja uzna ukraińskie wybory tylko wtedy, gdy będą one reprezentatywne dla wszystkich regionów.

Tu czytaj więcej>>>

REKLAMA

14.25

Władimir Żyrinowski na kanadyjskiej liście Rosjan objętych sankcjami. Poza przywódcą Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) na kanadyjskiej liście znaleźli się biznesmeni wspierający Władimira Putina - Arkadij i Borys Rotenbergowie oraz Aleksandr Babakow stojący na czele parlamentarnej komisji ds. legislacji dotyczącej rozwoju przemysłu obronnego.

14:00

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy nie potwierdziło informacji władz w Moskwie, iż rosyjskie wojska wycofały się z terenów przy granicy ukraińskiej. Według Służby Granicznej Ukrainy jeszcze w poniedziałek obserwowano tam ruchy wojsk.
- Niestety, nie możemy potwierdzić tych informacji. Oczekujemy na oficjalne dane na ten temat od naszych służb specjalnych - oświadczył na konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Danyło Łubkiwski.

13:15

Oto pełna lista osób objętych we wtorek sankcjami Unii Europejskiej >>>
13:09

REKLAMA

Rosja odpowie sankcjami na sankcje - oświadczył w rozmowie z portalem Gazieta.ru wiceszef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Riabkow.
Rosyjskie MSZ oskarża Unię Europejską i USA o brak zrozumienia sytuacji na Ukrainie. Podobnego zdania są Rosjanie mieszkający w pobliżu ukraińskiej granicy. W ich opinii, ukraińskie i zachodnie media przekazują nieprawdziwy obraz wydarzeń.

12:45

We wschodnich obwodach Ukrainy trwa walka o media. Mer Doniecka zapowiada wznowienie transmisji ukraińskich kanałów telewizyjnych. W Ługańsku prorosyjscy separatyści zapowiadają zajęcie miejscowego centrum nadawczego.
Prorosyjscy separatyści z Ługańska zapowiedzieli, iż w najbliższych godzinach doprowadzą do wyłączenia ukraińskich kanałów telewizyjnych na terenie obwodu ługańskiego. Oświadczenie w tej sprawie przedstawili reprezentanci tak zwanej "armii południowo-wschodniej".

12:40

Obserwatorzy OBWE muszą być zwolnieni natychmiast, bez warunków wstępnych. To komentarz Komisji Europejskiej do oświadczenia separatystów ze Słowiańska . Postawili oni warunek: zwolnienie obserwatorów będzie możliwe, jeśli Unia Europejska wycofa się z sankcji nałożonych na separatystów.

12:37

NATO nie odnotowało żadnych ruchów wojsk, które świadczyłyby o opuszczeniu przez rosyjskie siły terenów przy granicy z Ukrainą - powiedział we wtorek przedstawiciel Sojuszu. O wycofaniu wojsk do ich baz informowały w poniedziałek władze w Moskwie.

REKLAMA

11:40

Rosyjskie MSZ oświadczyło we wtorek, że Unia Europejska wprowadziła nowe sankcje na Rosję pod wpływem Waszyngtonu, co jest powodem do wstydu. Oceniono, że zachodnie sankcje wywołają impas w kryzysie ukraińskim.
- Zamiast zmusić klikę w Kijowie, aby usiadła przy stole z przedstawicielami południowo-wschodniej Ukrainy, w celu wynegocjowania przyszłej struktury kraju, nasi partnerzy idą na pasku Waszyngtonu, podejmując kolejne nieprzyjazne gesty wymierzone w Rosję - powiedziano agencji ITAR-TASS w rosyjskim resorcie dyplomacji.

11:30

Nowy tekst ukraińskiej konstytucji powinien być gotowy najpóźniej za cztery tygodnie. Premier Arsenij Jaceniuk uważa, że nowa ustawa zasadnicza powinna oznaczać decentralizację władzy.
Premier podkreślił, że tekst uzgodniony ze wszystkimi partiami powinien być gotowy do 25 maja, czyli do dnia wyborów prezydenckich. Głosujący będą wtedy wiedzieć, jakie pełnomocnictwa ma nowy szef państwa. Zdaniem Arsenija Jaceniuka, Ukraina - według nowej konstytucji - będzie krajem unitarnym, w którym duże uprawnienia mają regiony. Powinno to uspokoić sytuację na Wschodzie.

11:29

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu "po raz kolejny zapewnił, że rosyjskie siły zbrojne nie najadą na Ukrainę" - podał w poniedziałek Pentagon, informując o rozmowie telefonicznej szefów resortów obrony Rosji i USA.
Rzecznik Pentagonu kontradmirał John Kirby powiedział, że w czasie konwersacji minister obrony Stanów Zjednoczonych Chuck Hagel uznał, iż sytuacja wciąż pozostaje "niebezpieczna" i po raz kolejny zaapelował do Rosji, aby przestała destabilizować sytuację na Ukrainie.

11:17

Ukraińscy separatyści będą rozmawiać o zwolnieniu obserwatorów OBWE tylko wtedy, gdy UE zniesie sankcje skierowane przeciwko separatystom. Taki warunek postawił samozwańczy mer Słowiańska Wiaczesław Ponomariow.
Jak powiedział agencji Interfax, wznowienie rozmów o uwolnieniu zakładników jest możliwe tylko wówczas, gdy UE wycofa się z sankcji, nałożonych na separatystów - obywateli Rosji i Ukrainy. W przeciwnym razie prorosyjscy działacze zakażą przedstawicielom UE wjazdu na kontrolowane przez siebie terytoria.

REKLAMA

10:43

Rosjanie nie są mile widziani na Ukrainie. Mieszkańcy obwodu rostowskiego, który sąsiaduje z Zagłębiem Donieckim, skarżą się, że ukraińskie służby nie przepuszczają ich przez granicę.
Na przejściach granicznych w okolicach Rostowa nad Donem rzadko pojawiają się samochody na rosyjskich numerach rejestracyjnych. - Nie ma po co tam jeździć, skoro i tak Ukraińcy nas nie wpuszczą - mówią mieszkańcy Gukowa. W Nowoszachtynsku opowiadają, że ukraińska straż graniczna wyprasza nawet ludzi jadących autobusami rejsowymi do Doniecka.

10:41

Międzynarodowy system obsługi kart płatniczych Visa, zawiesił obsługiwanie dwóch rosyjskich banków. Według agencji Itar Tass, chodzi o SMP Bank oraz InvestCapitalBank.
Banki te znalazły się wśród firm objetych wczoraj najnowszymi sankcjami amerykańskimi. Departament Skarbu USA ogłosił wczoraj listę 17 rosyjskich firm, głównie powiązanych z branżą energetyczną i finansową. Aktywa tych firm zostają zamrożone.

10:38

Reakcja prezydenta USA Baracka Obamy na brutalne i bezwzględne działania Rosji na Ukrainie była zbyt słaba. W ten sposób Obama pokazuje Władimirowi Putinowi i innym potencjalnym agresorom, że nie mają się czego obawiać - ocenia we wtorek "Washington Post".

10:35

W punktach kontrolnych na granicy między zaanektowanym przez Rosję Krymem a Ukrainą tworzą się wielokilometrowe korki. Wszystko ze względu na wzmożone i skrupulatne kontrole rosyjskich celników. Kierowcy wjeżdżający na Krym muszą czekać na odprawę nawet 19 godzin.

REKLAMA

UA 1+1/x-news

10:29

Rosyjskie firmy hi-tech nie odczują w znacznym stopniu skutków sankcji amerykańskich polegających na zakazie eksportu do Rosji zaawansowanych technologii - ocenił we wtorek minister finansów Rosji Anton Siłuanow.
Odpowiadając na pytanie dziennikarzy, czy państwo pomoże branżom hi-tech, które ucierpią w wyniku sankcji, Siłuanow odrzekł: "Nie widzę, by jakiekolwiek firmy ucierpiały".

Z kolei rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow przyznał, że amerykańskie sankcje uderzą w rosyjskie firmy sektora IT.

REKLAMA

10:11

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” krytykuje byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, który wczoraj w Petersburgu świętował swoje urodziny w obecności prezydenta Władimira Putina. Komentator gazety pisze, że Schroeder ośmiesza niemiecką politykę zagraniczną.

Prezydent
Prezydent Rosji Władimir Putin przybył na obchody 70. urodzin byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera/fot. EPA/ANATOLY MALTSEV

09:51

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, mimo wielokrotnych zapowiedzi o wspieraniu Zachodu w sporze z Rosją o Ukrainę, potajemnie liczy na normalizację stosunków z Moskwą i kontynuowanie wspólnych interesów - pisze we wtorek dla "Wall Street Journal" John Vinocur.

09:45

Wicepremier Rosji Dmitrij Kozak i szef sztabu generalnego Walerij Gierasimow są wśród 15 osób, objętych przez UE sankcjami wizowymi i finansowymi w związku z kryzysem na Ukrainie. Nową czarną listę opublikowano we wtorek w Dzienniku Urzędowym UE.

REKLAMA

09:29

Zatrzymani przez prorosyjskich separatystów w Doniecku zakładnicy zostali zwolnieni w wyniku rozmów prowadzonych przez przedstawicieli miejscowej milicji. Wczoraj doszło na ulicach miasta do rozpędzenia pokojowej manifestacji na rzecz jedności Ukrainy przez separatystycznych bojówkarzy oraz porwania kilku jej uczestników.

09:10

Rosyjska gospodarka nie zauważa sankcji. Przynajmniej nie pokazuje tego moskiewska giełda, która dzisiejsze notowania zaczęła od dobrych wzrostów. Również wczoraj, gdy o sankcjach poinformowały USA i Unia Europejska, radziły sobie zarówno rosyjskie spółki jak i rubel.

08:50

Spory z Ukrainą mogą potencjalnie doprowadzić do zakłócenia eksportu gazu przez rosyjski Gazprom do Europy za pośrednictwem gazociągów przebiegających przez Ukrainę - ostrzegł Gazprom we wtorek w raporcie finansowym.
Rozszerzenie amerykańskich, unijnych i innych sankcji przeciwko Rosji może mieć niekorzystny wpływ na działania koncernu i jego sytuację finansową - napisano w dokumencie przytaczanym przez agencję Reutera.

08.44

Postrzelony w poniedziałek przez nieznanych sprawców mer Charkowa Hennadij Kernes, który jest w ciężkim stanie, w nocy z poniedziałku na wtorek został przewieziony na leczenie do Izraela - poinformował rzecznik rady miejskiej Jurij Sidorenko.

REKLAMA

06.19

Rosja zgodziła się na trójstronne rozmowy, dotyczące ukraińskiego kryzysu gazowego . Spotkanie przedstawicieli: Rosji, Ukrainy i Unii Europejskiej ma odbyć 2 maja w Warszawie. O takie spotkanie zabiegali przede wszystkim Rosjanie.

06.00

Kilka osób biorących w Doniecku udział w poniedziałkowym marszu na rzecz jedności Ukrainy przetrzymywanych jest jako zakładnicy przez terrorystów. Pokojowy marsz został rozpędzony przez prorosyjskich bojówkarzy, byli ranni.

CNN Newsource/x-news

REKLAMA

Według najnowszych informacji przekazanych przez służby medyczne w wyniku uderzeń pałkami oraz kamieniami rannych zostało 25 osób. Pięć z nich pozostaje w szpitalach z ciężkimi obrażeniami. Napastnicy używali stalowych prętów oraz drewnianych pałek. Po rozpędzeniu marszu bojówkarze schwytali siedem osób.

05.38

Rosyjskie wojska przerywają manewry, w pobliżu ukraińskiej granicy. Rozkaz wydał minister obrony Siergiej Szojgu, w związku z zapowiedziami władz w Kijowie o niewykorzystaniu armii przeciwko nieuzbrojonym demonstrantom.
Ćwiczenia w rejonach graniczących z Ukrainą zostały ogłoszone 24 kwietnia, jako reakcja na operację antyterrorystyczną ukraińskiej armii.

O sytuacji na Ukrainie - tu czytaj więcej>>>

IAR, PAP, bk

REKLAMA

''


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej