Polska świętuje Dzień Flagi. Prezydent: 25 lat naszej wolności, to dobry czas dla biało-czerwonej

2014-05-02, 21:17

Polska świętuje Dzień Flagi. Prezydent: 25 lat naszej wolności, to dobry czas dla biało-czerwonej
Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z warszawiakami przy okazji otwarcia przed Pałacem Prezydenckim wystawy "Biało-czerwona w błękitach". Foto: PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Bronisław Komorowski apelował w Dniu Flagi o pielęgnowanie pozytywnego patriotyzmu w oparciu o tradycję.

Posłuchaj

Witold Banach o tym, że prezydent Komorowski odznaczył zasłużonych dla propagowania polskości/IAR
+
Dodaj do playlisty

Przed południem odbył się finał akcji "Patriotycznie zakręceni". Ideą projektu, jest promowanie nowoczesnego patriotyzmu w codziennych działaniach, pokazanie lokalnych patriotów i inicjatyw, które mogą być przykładem dla innych społeczności i regionów.

>>> Na rozmowę z Prezydentem RP prosto z Pałacu Prezydenckiego w sobotę 3 maja o 7.45 zaprasza do "Sygnałów dnia" Krzysztof Grzesiowski >>>
W wydarzeniu udział wziął Bronisław Komorowski, który mówił, że możemy i powinniśmy budować patriotyzm radosny, który byłby nie tyle "dziękczynnym", ile budującym dobre relacje między ludźmi. Dodał, że nie możemy też zapominać o doświadczeniu patriotów polskich z przeszłości.
W akcję "Patriotycznie zakręceni" włączyło się kilkaset osób z całej Polski. Byli wśród nich zarówno młodzi ludzie jak i kombatanci. Jednym z uczestników akcji był Dariusz Paczkowski z Fundacji "Klamra" z Żywca. Zajmuje się on między innymi wsparciem społeczności cygańskiej, po to by, jak mówił: "mniejszości etniczne nie czuły się wykluczone, a Polska była ojczyzną dla wszystkich, którzy tu mieszkają".

Orędzie Bronisława Komorowskiego z okazji 10. rocznicy wstąpienia do UE >>>

TVN24/x-news

Z kolei Wojciech Duch, w ramach swoich patriotycznych działań, założył portal historia.org.pl. Jak tłumaczył, jego ideą było stworzenie portalu, który będzie pokazywał, że historia nie jest nudna. 
"Dobry, mądry patriotyzm”
W południe przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie uroczyście podniesiono polską flagę.

HISTORIA - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>
- Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy dbają o to, aby ta flaga biało-czerwona nie tylko dumnie łopotała ponad nami, lecz także stale była źródłem dobrego, mądrego patriotyzmu polskiego, aby ta flaga cieszyła nas nie tylko swoją piękną tradycją, lecz także codziennością, współczesnością - mówił obecny tam Bronisław Komorowski.

TVN24/x-news

Z okazji święta prezydent wręczył też 60 biało-czerwonych flag. Dziesięć z nich powędrowało do jednostek wojskowych, 14 dla laureatów konkursu "Patriotycznie zakręceni", 10 dostali również przedstawiciele Polonii, jedna trafiła do Radia Gdańsk, za akcję rozwieszania i promowania biało-czerwonej na całym Pomorzu.
"Dobry czas dla biało-czerwonej”
Bronisław Komorowski mówił, że to wyjątkowy moment świętowania Dnia Flagi, bo za miesiąc będziemy obchodzić 25 rocznicę wolności, niedawno obchodziliśmy 15 rocznicę wejścia do NATO i 10 wejścia do UE. Dlatego prezydent podkreślał, że mamy wielkie szczęście, że możemy zupełnie swobodnie obchodzić święto naszych symboli narodowych. - Te 25 lat naszej wolności, to dobry czas dla biało-czerwonej. Dziękuję więc wszystkim, którzy chcą radośnie obchodzić i tę rocznicę i budować radosne przeżycie związane z flagą biało-czerwoną - mówił.

TVN24/x-news

Prezydent otworzył także wystawę „Biało-czerwona w błękitach”, która obrazuje osiągnięcia polskiego lotnictwa. Bohaterowie tej wystawy, 21 legend lotnictwa, również otrzymało od niego flagi.
Za krzewienie polskości
Bronisław Komorowski  odznaczył również 21 działaczy polonijnych z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Wręczając odznaczenia podkreślał, że jest to dla niego niezwykle ważne, by móc osobiście podziękować Polakom, którzy za granicami dbają o tożsamość narodową.

TVN24/x-news

Nagrodzony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski dyrektor Teatru Polskiego we Lwowie Zbigniew Chrzanowski zapewniał, że jest to wyróżnienie dla całego zespołu, wraz z którym dba o zachowanie polskiej kultury we Lwowie
pp/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej