Nigeria: porwanie licealistek. Żądania islamistów z Boko Haram odrzucone
Władze Nigerii odrzuciły propozycję wymiany około 200 dziewczynek, uprowadzonych ze szkoły, na islamistów siedzących w więzieniach. Nigeryjski minister spraw wewnętrznych powiedział, że porywacze nie będą stawiać warunków rządowi.
2014-05-12, 22:26
Posłuchaj
Przywódca Boko Haram Abubakar Shekau o propozycji wymiany poinformował w 17-minutowym nagraniu wideo, do którego dotarła AFP. Na filmie widać około stu dziewcząt, ubranych w czadory i modlących się w nieznanym miejscu. Shekau powiadomił, że porwane uczennice przeszły na islam.
W ubiegłym tygodniu lider nigeryjskich islamistów mówił, że sprzeda je na targu. Według niego zamiast chodzić do szkoły, powinny wyjść za mąż.
Uciekła przed porywaczami z Boko Haram. "Wolałabym zginąć niż jechać z nimi" >>>
14 kwietnia bojownicy Boko Haram uprowadzili ponad 300 uczennic z liceum w mieście Chibok w stanie Borno, na północnym wschodzie kraju. 53 dziewczętom udało się uciec, w rękach porywaczy pozostało 276 licealistek.
REKLAMA
Głos zabierają przywódcy, duchowni i znana aktorka
Porwanie wywołało oburzenie na całym świecie. Władze USA, Wielkiej Brytanii, Izraela i Francji zaoferowały pomoc, deklarując możliwość wysłania ekspertów.
Źródło: CNN Newsource/x-news
- Jestem ojcem dwóch małych córek i moja reakcja jest dokładnie taka sama jak każdego ojca, czy matki w tym kraju, czy na świecie. To jest akt czystego zła - powiedział brytyjski premier David Cameron. - To, co się stało w Nigerii, to nie jest odosobniony przypadek, dziewczynki na całym świecie ryzykują wiele, by realizować swoje ambicje - stwierdziła pierwsza dama USA Michelle Obama.
Nigeria: przełomowa informacja w sprawie uprowadzonych dziewczynek? >>>
REKLAMA
W sprawę zaangażowały się m.in. Pakistanka Malala Yousafzai oraz Angelina Jolie. - Jeśli świat nic z tym nie zrobi, to stworzymy wtedy niebezpieczny precedens - powiedziała znana aktorka. Porwanie potępili muzułmańscy duchowni. O modlitwę w intencji uwolnienia dziewczynek zaapelował papież Franciszek.
Źródło: CNN Newsource/x-news
Według Amnesty International nigeryjskie wojsko zostało uprzedzone o planowanym przez islamistów ataku na miejscowość, z której uprowadzono uczennice, jednak zignorowało te ostrzeżenia.
REKLAMA
Boko Haram od 2009 r. prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej części jej terytorium w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W ciągu pięciu lat rebelii zginęły tysiące osób. Do ataków dochodzi głównie na północnym wschodzie, gdzie od roku nigeryjska armia prowadzi operację na wielką skalę przeciwko islamistom.
REKLAMA