Po aneksji Krymu Rosjanie muszą zgłaszać podwójne obywatelstwo
Duma Państwowa we wtorek przyjęła w drugim czytaniu projekt ustawy, która nakazuje obywatelom Federacji Rosyjskiej zgłosić fakt posiadania podwójnego paszportu.
2014-05-21, 11:16
Posłuchaj
Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>
Okrągły stół na Ukrainie. W Brukseli dyskusja o uniezależnieniu się od Gazpromu [relacja] >>>
Już wkrótce Rosjanie sami będą musieli informować władze o podwójnych paszportach. Według ekspertów, ponieważ projekt popierany jest przez Kreml najprawdopodobniej bez przeszkód przejdzie całą ścieżkę legislacyjną.
Podwójne obywatelstwo w Rosji nie jest zakazane. Jednak po aneksji Krymu deputowani Dumy Państwowej postanowili zaostrzyć dotychczasowe przepisy. W myśl przyjętego w drugim czytaniu projektu - każdy kto ma oprócz rosyjskiego również inne obywatelstwo, powinien zgłosić ten fakt w ciągu 2 miesięcy w urzędzie migracyjnym. Ci, którzy tego nie zrobią, będą musieli zapłacić grzywnę do 200 tysięcy rubli czyli równowartość około 18 tysięcy złotych, albo odpracować społecznie 400 godzin.
REKLAMA
Zwolnione z obowiązku zgłoszenia podwójnego obywatelstwa będą osoby na stałe mieszkające za granicą.
Wcześniej została przyjęta ustawa upraszczająca zasady przyznawania rosyjskiego obywatelstwa. Może się o nie starać każdy, kto włada językiem rosyjskim i mieszka w kraju, który w przeszłości znajdował się w granicach Imperium Carskiego lub Związku Radzieckiego.
IAR/agkm
REKLAMA
REKLAMA