Pogrzeb generała Jaruzelskiego. Biskup Guzdek: czas próby dla wierzących

2014-05-30, 12:42

Pogrzeb generała Jaruzelskiego. Biskup Guzdek: czas próby dla wierzących
Biskup polowy Józef Guzdek przewodniczy mszy świętej w intencji zmarłego, podczas uroczystości pogrzebowych generała Wojciecha Jaruzelskiego. Foto: PAP/Paweł Supernak

- Modlitwa w intencji pana generała jest potwierdzeniem troski Kościoła o to, co najważniejsze, o zbawienie - powiedział w homilii podczas mszy św. pogrzebowej gen. Wojciecha Jaruzelskiego bp polowy Józef Guzdek. Jak mówił, pogrzeb ten jest czasem próby dla wierzących.

Posłuchaj

Biskup Guzdek o Wojciechu Jaruzelskim (IAR)
+
Dodaj do playlisty

<<<Msza święta w intencji gen. Wojciecha Jaruzelskiego>>>

- W ten sposób wspólnota uczniów Chrystusa kontynuuje misję swego nauczyciela, wyrażoną w słowach "Nie przyszedłem po to, aby świat potępić, ale by świat zbawić" - dodał.

Podkreślił, że "jest różnica między oceną a sądem". - Sąd w chwili śmierci człowieka należy już tylko do Boga. Wszak on najlepiej zna ludzkie serca - mówił.

- Przyzywamy miłosierdzia Bożego nad całym jego długim życiem, pełnym dramatycznych decyzji, których konsekwencje do dziś budzą wiele emocji. Nade wszystko na ołtarzu składamy dziś dobremu Bogu ostatni akt wiary, na który zdobył się świadomie w obliczu śmierci. A była nim prośba o spowiedź, sakrament chorych i komunię świętych - powiedział bp Guzdek.

Zmarł gen. Wojciech Jaruzelski - więcej informacji>>>

Jak mówił, powinnością kapelanów wojskowych jest modlitwa za poległych i zmarłych żołnierzy oraz ich rodziny. "To kapelan stojąc przy ołtarzu Eucharystii, by prosić Boga, aby okazał miłosierdzie żołnierzowi, który odchodzi na wieczną wartę".

Dodał, że pogrzeb generała jest czasem próby dla wierzących. - Jak z tej próby wyjdziemy, czy zdamy egzamin z naszego człowieczeństwa i chrześcijaństwa, czy pozostaniemy wierni ewangelicznemu przesłaniu - pytał.

- Jako chrześcijanie jesteśmy apostołami prawdy i miłosierdzia, wyznawcami Boga, który jest sprawiedliwy i miłosierny równocześnie. Tych wartości nie możemy rozdzielać. Zdrada jednej z nich sprawia, że rozmijamy się z Ewangelią. Można ulec pokusie zakłamania i ukrywania prawdy, można też oskarżać w imię prawdy, zapominając o tym, że Jezus, gdy dostrzegał nawrócenie, okazywał miłosierdzie - mówił.

- Najbardziej dobitnym potwierdzeniem tego były słowa wypowiedziana na krzyżu do dobrego łotra: jeszcze dziś ze mną będziesz w raju - przypomniał bp polowy.

TVN24/x-news

Wcześniej został odczytany list metropolity gdańskiego abp. Leszka Sławoja Głodzia, który napisał m.in.: "Dziękuję Bogu, że dał panu generałowi łaskę nawrócenia i pojednania, a dzięki posłudze kapłana - kapelana wojskowego otwarta została droga do nieba".

Zobacz serwis - Grudzień '70>>>

Wojciech Jaruzelski zmarł w niedzielę w wieku 90 lat. Od trzech lat chorował na chłoniaka, nowotwór złośliwy. Przeszedł chemioterapię, jego stan zdrowia stale się pogarszał. W maju tego roku doznał rozległego udaru mózgu, wskutek tego został częściowo sparaliżowany.
Zmarł w szpitalu wojskowym w Warszawie. Według Katolickiej Agencji Informacyjnej, niedługo przed śmiercią generał przyjął sakramenty święte. Jeszcze do niedawna deklarował się jako agnostyk. Nie uczestniczył nawet we mszy pogrzebowej swojej matki.

Na jego postać - Sybiraka i żołnierza II wojny światowej - największy cień rzuca decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Do końca generał jej bronił, choć przepraszał też za zło tego okresu.

Zobacz serwis specjalny - stan wojenny>>>

Sąd Okręgowy w Warszawie umorzy dwa jego procesy - za masakrę robotników Wybrzeża w grudniu 1970 roku oraz za wprowadzenie stanu wojennego. Oba były zawieszone od 2011 roku z powodu złego stanu zdrowia Jaruzelskiego.

W tym drugim procesie był on oskarżony o zbrodnię komunistyczną, polegającą na kierowaniu związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnianie przestępstw. Ponadto postawiono mu zarzut podżegania członków Rady Państwa PRL do przekroczenia ich uprawnień poprzez uchwalenie dekretów o stanie wojennym, wbrew obowiązującej wówczas Konstytucji.

W każdą rocznicę ogłoszenia stanu wojennego 13 grudnia przed domem generała w Warszawie odbywały się demonstracje jego przeciwników, a czasem - kontrmanifestacje osób popierających tamtą decyzję.

Wojciech Jaruzelski w zasobach archiwalnych Polskiego Radia>>>

IAR,PAP,kh

Polecane

Wróć do strony głównej