Ebola zabija w Afryce. Kary dla ukrywających zarażonych
467 osób zmarło na zachodzie Afryki na skutek choroby wywołanej wirusem Ebola. Statystyki te dotyczą trzech państw - Gwinei, Liberii i Sierra Leone.
2014-07-01, 19:29
Posłuchaj
Prezydent Liberii zapowiedziała wprowadzenie kar dla tych, którzy ukrywają zarażonych ludzi. Ellen Johnson - Sirleaf stwierdziła w państwowym radiu, że niektórzy pacjenci nie otrzymują pomocy medycznej, są za to przetrzymywani w domach czy kościołach. A przez to umiera więcej obywateli Liberii - dodała.
Ebola jest chorobą niezwykle zakaźną, przenoszącą się nawet przez dotyk, za pośrednictwem krwi i płynów ustrojowych. Wywoływana przez wirusa Eboli gorączka krwotoczna jest jedną z najbardziej zaraźliwych i zabójczych chorób współczesności. W zależności od zjadliwości szczepu zabija trzy czwarte, a nawet 90 proc. ludzi, którzy na nią zapadają.
Pierwsze objawy przypominają częste w tropikach malarię czy cholerę (gorączka, bóle głowy i gardła), co utrudnia szybkie, właściwe rozpoznanie. Po kilku tygodniach pojawiają się torsje i biegunka, a wirus, który przenosi się przez krew i paraliżuje system odpornościowy, wyniszcza narządy wewnętrzne - wątrobę, żołądek, jelita, nerki - powodując krwotoki i szybką śmierć.
- To pierwsza epidemia Eboli w Afryce zachodniej. Tubylcy nie wiedzą, jak sobie radzić z chorobą i nie ufają białym lekarzom z Europy - narzekają Lekarze bez Granic. -Wielu uważa nawet, że to właśnie biali przywlekli tu tę nieznaną wcześniej zarazę - dodają.
REKLAMA
IAR/PAP, to
REKLAMA