NASA wystrzeliła satelitę, który zbada jak oddycha Ziemia

Satelita OCO-2 (Orbiting Carbon Observatory-2) został wystrzelony z użyciem rakiety Delta II z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii. Ma być umieszczony na okołobiegunowej orbicie na wysokości 705 kilometrów.

2014-07-02, 12:46

NASA wystrzeliła satelitę, który zbada jak oddycha Ziemia
Orbitalne Obserwatorium Węglowe-2 czeka na start. Foto: PAP/EPA

Posłuchaj

Orbitalne Obserwatorium Węglowe -2 po starcie - relacja Rafała Motriuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Orbitalne Obserwatorium Węglowe-2 zmierzy stężenie dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej. Dostarczy on szczegółowych danych pozwalających na analizę zmian klimatycznych.

Start początkowo planowany na wtorek został odroczony z powodu problemów technicznych z systemem odprowadzania wody.

<<<Miał sprawdzić, jak oddycha Ziemia. Uległ awarii>>>

W czasie trwania przynajmniej dwuletniej misji OCO-2 będzie dostarczał najpełniejszych danych dotyczących emisji dwutlenku węgla oraz obszarów pochłaniających go na powierzchni całego globu, takich jak oceany i lasy. Pomiary stężenia CO2 wykonywane przez satelitę OCO-2 będą łączone z danymi pochodzącymi ze stacji naziemnych, samolotów oraz innych satelitów.

REKLAMA

- Ludzie produkują dwutlenek węgla, głównie przez spalanie paliw kopalnych. Część pochłaniają oceany i ziemia, ale nie wiemy dokładnie, gdzie - tłumaczy członkini projektu, Annmarie Eldering.

Znaczenie dla równowagi energetycznej

- Dwutlenek węgla w atmosferze ma zasadnicze znaczenie dla równowagi energetycznej naszej planety i jest głównym czynnikiem umożliwiającym wyjaśnienie, jak zmienia się klimat na Ziemi - powiedział w czasie konferencji prasowej w pierwszych dniach czerwca Michael Freilich, dyrektor wydziału NASA ds. nauki o Ziemi.

Na pokładzie satelity działać będą trzy spektrometry wysokiej rozdzielczości, z których każdy jest przeznaczony dla różnych długości fali absorbowanych przez cząsteczki dwutlenku węgla i tlenu zawarte w atmosferze. Im więcej dwutlenku węgla będzie w atmosferze, tym więcej światła zarejestrują spektrometry.

To drugi taki satelita

Obecnie stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wynosi około 400 części na milion. To najwyższy poziom od co najmniej 800 tysięcy lat. Za część tak wysokiego stężenie odpowiada działalność człowieka, która dostarcza do atmosfery prawie 40 miliardów ton dwutlenku węgla rocznie.

REKLAMA

Mniej niż połowa z tej ilości pozostaje w atmosferze, a reszta jest absorbowana przez oceany. Jednak rozmieszczenie obszarów absorbujących dwutlenek węgla nie jest dobrze poznane.

Orbitalne Obserwatorium Węglowe-2 to drugi taki satelita. Misja pierwszego zakończyła się awarią niedługo po starcie pięć lat temu.

IAR,PAP,kh

''

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej