Wielka Brytania: Monty Python powrócił na żywo
Latający cyrk Monty Pythona po prawie 35 latach znowu występuje dla publiczności. To jednak tylko pożegnalne przedstawienia.
2014-07-02, 14:50
Posłuchaj
John Cleese, Eric Idle, Terry Jones, Terry Gilliam i Michael Palin w sumie staną razem na scenie dziesięć razy.
Po wtorkowym występie na londyńskiej arenie O2, widzowie są zachwyceni, ale krytycy trochę mniej, choć ich opinie są zróżnicowane. Show rozpoczęło się, zgodnie z tradycją groteski i braku szacunku, od głowy zmarłego w 1989 roku członka Pythonów, Grahama Chapmana, która przeleciała po ekranie. Gdy pozostali komicy wyszli na scenę, publiczność zaczęła wiwatować.
Widzowie oczekiwali powtórki z klasyki Latającego cyrku, który z komików uczynił gwiazdy pierwszej wielkości, i nie zawiedli się. Zaserwowano im stare, dobre, wręcz kultowe numery, takie jak martwa papuga, piosenka drwala, hiszpańska inkwizycja. Część numerów sprzed lat pokazywano na ekranie i publiczność przyjmowała je entuzjastycznie.
Nie zabrakło i mniej znanych pozycji, a także kilku nowych. Pythonom udało się włączyć do programu słynnego dotkniętego paraliżem fizyka Stephena Hawkinga, śpiewającego (na wideo). Hawking jest wielkim fanem Monty Pythona. W latach 70. nie było też jeszcze dowcipów o wibrujących telefonach komórkowych. Idle zaśpiewał "Lubię Chińczyków", chwaląc Państwo Środka za kupowanie amerykańskich obligacji skarbowych.
REKLAMA
John Cleese wywoływał salwy śmiechu, odgrywając kobietę naukowca, z którą telewizja przeprowadza wywiad.
Na zakończenie 15-tysięczna publiczność radośnie śpiewała wraz komikami "Always Look on the Bright Side of Life".
Monty Python - skecz o ministerstwie głupich kroków/carmenka779YouTube
Brytyjska prasa była w środę nieco mniej entuzjastyczna. "Times" pyta, czy trwające dwie i pół godziny show "nawróci jakichś niewiernych na Pythona?" i od razu odpowiada, że nie. "Independent" sądzi, ze widzów ściągnięto na arenę O2, by zobaczyli materiał, który można przecież znaleźć na płytach DVD, pisze o "żałośnie leniwej produkcji" i daje tylko dwie gwiazdki. A "Guardian" zauważa złośliwie, że Johnowi Cleese urósł brzuch i odnotowuje, że niektóre z dowcipów trochę się zestarzały, ale też podkreśla, że "to wciąż poważnie utalentowana banda głupków".
REKLAMA
Widzom opinie krytyków są zupełnie obojętne. Wśród publiczności jest co prawda wiele siwych głów, ale co najmniej tyle samo młodych ludzi, którzy w czasach świetności Monty Pythona dopiero uczyli się chodzić, albo jeszcze nie było ich na świecie. Bilety, kosztujące do 95 funtów szterlingów i do 200 funtów u koników, rozeszły się błyskawicznie. Ostatnie z 10 show, 20 lipca, ma być transmitowane na cały świat.
PAP/iz
REKLAMA