Nic już nie stoi na przeszkodzie. Costa Concordia idzie na złom
Zgodził się na to sąd w Grosseto w Toskanii, przed którym toczy proces byłego kapitana statku, odpowiadającego za spowodowanie katastrofy, w której zginęły 32 osoby.
2014-07-05, 13:46
Posłuchaj
Statek był jednym z dowodów w procesie przeciwko kapitanowi Francesco Schettino. Choć jeszcze się nie skończył, sąd zgodził się, by jednostka powróciła do swego prawowitego właściciela, armatora Costa Crociere, który zamierza oddać ją na złom.
CNN Newsource/x-news
Wielka katastrofa
Luksusowy rejsowiec zatonął 13 stycznia 2012 roku. Costa Concordia w nocy weszła na skały koło wyspy Giglio kilka godzin po wypłynięciu w rejs po Morzu Śródziemnym z portu Civitavecchia. Mocno się przechyliła, a następnie przewróciła i częściowo zatonęła. Na pokładzie było 4229 pasażerów i członków załogi.
Wrak zanurzony był w morzu przez półtora roku, prawie do połowy. We wrześniu ubiegłego roku udało się go podnieść z dna morza. W najbliższych miesiącach zostać przystosowany do samodzielnego utrzymania na wodzie. Potrwa to co najmniej trzy lata i kosztować będzie ponad 300 milionów dolarów. Nie brakuje więc chętnych do podjęcia się tego zadania. Do przetargu ogłoszonego przez armatora zgłosiło się 12 portów z 6 krajów świata. Szef obrony cywilnej liczy, że w marcu znany będzie port przeznaczenia.
REKLAMA
IAR,pp
REKLAMA