Sondaż: 42 proc. Polaków dystansuje się od obu stron konfliktu na Ukrainie
68 proc. Polaków interesuje się sytuacją na Ukrainie, 48 proc. popiera zwolenników integralności terytorialnej Ukrainy, a 4 proc. sympatyzuje ze zwolennikami odłączenia wschodniej części tego kraju; jednocześnie 42 proc. dystansuje się od obu stron - wynika z sondażu CBOS.
2014-07-17, 14:20
Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>
Według CBOS zainteresowanie wydarzeniami na Ukrainie pozostaje bardzo duże - ponad dwie trzecie Polaków (68 proc.) śledzi informacje dotyczące sytuacji w tym kraju. Od marca zainteresowanie jednak systematycznie spada - wówczas wynosiło 88 proc.
Obecnie 48 proc. badanych popiera zwolenników integralności terytorialnej Ukrainy, 4 proc. sympatyzuje ze zwolennikami odłączenia wschodniej części tego kraju, a 42 proc. dystansuje się od obu stron. W stosunku do maja wzrósł odsetek badanych deklarujących sympatię z Ukraińcami dążącymi do utrzymania jedności terytorialnej swego kraju (o 8 punktów proc.), zmalały natomiast grupa osób dystansujących się od obydwu stron (o 10 punktów) i zwolenników separatystów (o 1 pkt. proc.).
Ukraina nas dotyczy?
Według CBOS wzrost poparcia dla walczących o jedność Ukrainy może być efektem bardziej zdecydowanych działań Kijowa, które nastąpiły po wyborach prezydenckich.
35 proc. badanych, którzy nie sympatyzują z żadną ze stron konfliktu, uzasadnia to ogólnym brakiem zainteresowania tematem, niekiedy definiowanym nawet szerzej - jako brak zainteresowania polityką.
24 proc. dystansujących się od wydarzeń na Ukrainie uważa, że one go nie dotyczą i wręcz nie powinien zajmować stanowiska w tej kwestii, ponieważ są to wewnętrzne sprawy innego państwa.
15 proc. respondentów nie sympatyzuje z żadną ze stron, bo nie wie, kto ma rację w tym konflikcie. 6 proc. nie popiera żadnej ze stron, gdyż ma negatywny stosunek do Ukraińców, zazwyczaj będący efektem oceny pewnych historycznych zaszłości, głównie wydarzeń na Wołyniu.
Lepiej oceniamy polsko-ukraińskie relacje
W porównaniu z pomiarem ubiegłorocznym znacząco poprawiła się ocena stosunków polsko-ukraińskich - zaznacza CBOS. Obecnie 37 proc. (wzrost o 16 punktów) ocenia je dobrze. Jednocześnie zmniejszył się o połowę odsetek tych, którzy postrzegają te stosunki jako złe (z 15 proc. do 7 proc.). 43 proc. uważa obecnie, że są one przeciętne - ani dobre, ani złe.
Badanie przeprowadzono 3-9 lipca na reprezentatywnej losowej próbie 943 dorosłych mieszkańców Polski.
pp/PAP
REKLAMA
REKLAMA