Szczątki powstańców znalezione na budowie. Archeolodzy rozpoczęli prace
Podczas budowy boiska w miejscowości Liw (województwo mazowieckie) odkryto ludzkie szczątki. Okazało się, że to polegli powstańcy listopadowi.
2014-07-18, 14:06
Posłuchaj
W miejscu, gdzie Klub Sportowy "Livia" planował wybudować boisko stał krzyż upamiętniający powstańców listopadowych, którzy zginęli w tzw. bitwie o Liwskie Mosty w kwietniu 1831 roku. Podczas przenosin obiektu znaleziono ludzkie szkielety.
Zdecydowano o rozpoczęciu prac archeologicznych. Archeolog Adam Falis podkreślił, że potwierdziły się przekazy mówiące o tym, że krzyż stanął dokładnie w miejscu pochówku poległych powstańców.
Archeolodzy ustalili, że to szczątki uczestników zrywu z 1830 roku dzięki odnalezionym przy nich przedmiotach. - Znaleźliśmy m.in. guziki 20. Pułku Piechoty Liniowej, który podczas powstania listopadowego walczył w bitwie pod Liwcem z wojskami carskimi - wyjaśnił Falis.
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>
- To miejsce znalazło się w pasie inwestycji. Konserwator kazał przeprowadzić tutaj nadzór archeologiczny. W tej chwili nie jest to już tylko nadzór, konserwator przemianował to na regularne ratunkowe badania archeologiczne - oznajmił archeolog.
Prace archeologiczne, prowadzone pod kierownictwem archeolog Bożeny Bryńczak z Akademii Podlaskiej w Siedlcach, potrwają do końca lipca. W tym czasie mogą być dokonane kolejne odkrycia.
Jak napisał "Nasz Dziennik", szczątki powstańców listopadowych odnajdywane są bardzo rzadko, bo miejsc ich grzebania nie oznaczono trwałymi pomnikami. Krzyż na dawnych mogiłach w Liwie miejscowa ludność mogła postawić dopiero wiele lat po stoczonej tu bitwie, w 1897 roku.
W kwietniu 1831 roku pod Liwem starły się wojska polskie z armią carską feldmarszałka Iwana Dybicza, który ostatecznie zmuszony został do odwrotu. Walki były bardzo krwawe - poległo po kilkuset żołnierzy z obu stron - przypomina gazeta.
IAR, Nasz Dziennik, kk
REKLAMA