Polscy rolnicy dostaną rekompensaty? Zbiera się zespół antykryzysowy

W piątek międzyresortowy zespół antykryzysowy ma przeanalizować sprawę rekompensat dla rolników, którzy ponoszą straty w związku z rosyjskim embargiem na import produktów rolnych. Premier powołał ten zespół na wniosek ministra rolnictwa.

2014-08-08, 08:00

Polscy rolnicy dostaną rekompensaty? Zbiera się zespół antykryzysowy
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: OeilDeNuit /sxc.hu/cc

Zespół międzyresortowy ma dokonać analizy informacji grupy ekspertów powołanej w resorcie rolnictwa, którzy w Brukseli rozmawiali w czwartek z unijnymi ekspertami ws. m.in. wsparcia finansowego dla producentów oraz możliwości pilnych interwencji.

Czwartkowe spotkanie było pierwszą naradą i zapoczątkowało negocjacje w sprawie wypłaty rekompensat. Według informacji docierających z Brukseli - unijni urzędnicy pytali głównie o sytuację na rynku jabłek. To sugerowałoby, że pomoc trafi na razie tylko do nich, bo w Komisji Europejskiej można usłyszeć, że wsparcie powinno być przekazane tym, którzy ucierpieli najbardziej. Polacy tymczasem chcą także rozmawiać o pomocy dla producentów papryki, kapusty, grzybów, porzeczek, wiśni, czy pomidorów. Polsce zależy także na czasie.

Podczas spotkania miała paść obietnica, że wstępne propozycje wsparcia zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu, ale to jeszcze nie zakończy rozmów. - Mamy możliwości działania, by zrekompensować rolnikom straty i nie zawahamy się z nich skorzystać, ale chcemy mieć pewność, że pieniądze zostaną dobrze wydane - powiedział Polskiemu Radiu rzecznik KE Roger Waite.

Film: Putin wprowadza zakaz importu dla UE i USA. M. Sawicki: Będzie trudniej o unijne rekompensaty/ Źródło: TVN24/x-news

Bruksela chce najpierw przeanalizować wszystkie możliwości, ułatwienia w eksporcie, znalezienie innych rynków zbytu, możliwości przetwórstwa, czy przechowywania produktów. Unijna rezerwa na sytuacje kryzysowe w rolnictwie wynosi 400 milionów euro rocznie.

W czwartek premier Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował, jego kraj wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok.

IAR/PAP/aj

Polecane

Wróć do strony głównej