Sytuacja w Iraku coraz bardziej napięta. Świat pomaga Kurdom

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Czechy i Holandia - te kraje rozpoczęły lub wkrótce rozpoczną pomoc dla kurdyjskiej i irackiej armii. To odpowiedź świata na ofensywę radykalnych islamistów, którzy opanowali północ Iraku.

2014-08-15, 14:47

Sytuacja w Iraku coraz bardziej napięta. Świat pomaga Kurdom
Sytuacja w Iraku coraz bardziej napięta. Foto: PAP/EPA/MARTIN SCHLICHT / POOL

Posłuchaj

Świat pomaga Kurdom - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Minionej nocy amerykańskie myśliwce zaatakowały kolejne pozycje bojówek Państwa Islamskiego. Zarówno Amerykanie jak i Francuzi rozpoczęli też dozbrajanie kurdyjskiej armii po tym, jak islamiści niebezpiecznie zbliżyli się do granic irackiego Kurdystanu. Podobną pomoc obiecały już Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Czechy.

WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>

Tymczasem dotychczasowy premier Iraku Nuri al-Maliki podał się do dymisji i ustąpił miejsca swojemu następcy Hajderowi al-Abadiemu. To właśnie szyickiego premiera Malikiego oskarża się o dyskryminację mniejszości sunnickiej, co w konsekwencji doprowadziło do zbrojnej rebelii w Iraku.

Po tym jak bojownicy przejęli kolejne miasta na północy, z domów uciekło ponad milion osób.

REKLAMA

Większość uciekinierów schroniła się w Kurdystanie, który w ostatnich latach niepokojów i zamieszek uważany był za bezpieczną oazę w Iraku. ONZ ogłosiła w czwartek, że sytuacja humanitarna uciekinierów zarówno w Kurdystanie jak i w północnym Iraku jest krytyczna.

FIlm: Brytyjskie samoloty zrzucają pomoc humanitarną irackim uciekinierom/ Źródło: RUPTLY/x-news

29 lipca radykałowie utworzyli rządzący się własnymi prawami islamski kalifat, rozciągający się od syryjskiego Aleppo do środkowego Iraku. Niewykluczone, że radykałowie będą chcieli też przejąć władzę w sunnickich dzielnicach Bagdadu.

REKLAMA

'' IAR/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej