Rusza 57. Warszawska Jesień. Festiwal z nietypowymi instrumentami
Pochodzące z czasów przedinkaskich trzcinowe fletnie sikus, pipa czyli chińska lutnia, dudy czy radzieckie syntezatory - to jedne z niezwykłych instrumentów jakie będzie można usłyszeć na rozpoczynającej się Warszawskiej Jesieni.
2014-09-19, 10:20
Posłuchaj
Program 57. już edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej poświęcony jest utworom komponowanym na instrumenty dawne, etniczne, nietypowe bądź rzadko używane. - Chodzi o nową muzykę skomponowaną na takie instrumenty, a nie o stylizacje czy nawiązania do muzyki dawnej czy etnicznej - wyjaśnia dyrektor festiwalu Tadeusz Wielecki. Dodaje, że chodzi o to jak kompozytorzy modernistycznie myślący i poszukujący potrafią te instrumenty wykorzystać.
>>> 25 Hz robi różnicę. Inauguracja 57. "Warszawskiej Jesieni" w Dwójce!>>>
Już na inaugurację - niezwykłe zestawienie barokowej orkiestry Arte dei Suonatori oraz specjalizującego się w repertuarze współczesnym zespołu MusikFabrik. Koncertu będzie można posłuchać w Filharmonii Narodowej i na antenie Dwójki, która jest współorganizatorem festiwalu.
W Programie Drugim Polskiego Radia także transmisja zamknięcia festiwalu oraz retransmisje koncertów, ponadto relacje i audycje poświęcone festiwalowi. - Każdy będzie mógł się przekonać, że muzyka współczesna jest nie tylko dla wybranych - podkreśla dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.
REKLAMA
Warszawska Jesień na antenie Dwójki!>>>
- A zwłaszcza w tym roku, kiedy ta idea Warszawskiej Jesieni może się okazać łatwiejsza do przyswojenia dla tych, którzy uważają, że muzyka współczesna jest za trudna, bo to zetknięcie wyobraźni współczesnych z tradycyjnymi instrumentami i instrumentami dawnymi pozwoli rozbudzić wyobraźnię, a dziennikarze na pewno pomogą tę barierę przekroczyć - zaprasza dyrektor Dwójki.
Festiwal będzie trwał w stolicy od 19 do 27 września. Koncerty będą się odbywały w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Soho Factory, Centrum Kultury Koneser, Teatrze Imka, Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny i Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.
pp/IAR
REKLAMA
REKLAMA