Ławrow: Rosja proponuje UE strefę wolnego handlu
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow ocenił, że dla poprawy stosunków między Rosją i Brukselą nie ma alternatywy.
2014-10-14, 13:48
WOJNA NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>
Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow oświadczył we wtorek, że Rosja jest gotowa do rozmów z Unią Europejską na temat utworzenia strefy wolnego handlu. Ławrow ocenił, że dla poprawy stosunków między FR i UE nie ma alternatywy.
Szef rosyjskiej dyplomacji powiedział to na spotkaniu z przedsiębiorcami z krajów unijnych, należącymi do Stowarzyszenia Biznesu Europejskiego działającego w Moskwie.
- Pogłębiając integrację eurazjatycką, pozostajemy otwarci na współdziałanie z innymi krajami i innymi organizacjami regionalnymi. Jesteśmy gotowi do rozmów o perspektywach utworzenia strefy wolnego handlu z UE - oznajmił Ławrow.
Szef MSZ FR skonstatował, że "żaden trzeźwo myślący człowiek w Europie nie zakwestionuje tego, iż dla poprawy stosunków między Rosją i Unią Europejską nie ma rozsądnej alternatywy".
Ławrow oświadczył, iż "poprawa relacji między Moskwą i Brukselą jest tym bardziej niezbędna w warunkach, gdy na południe od granic FR i UE rozprzestrzenia się pożar niestabilności i konfliktów zbrojnych, podnosi się fala ekstremizmu i terroryzmu".
Minister oznajmił, że Moskwa niezmiennie uważa, że długofalowym celem Rosji i UE powinno być "zbudowanie wspólnego obszaru gospodarczego i humanitarnego od Lizbony do Władywostoku na gruncie równego i niepodzielnego bezpieczeństwa".
Ławrow: Unia Europejska poniesie duże straty
Ławrow ocenił, że straty Unii Europejskiej z powodu sankcji nałożonych na Rosję w ciągu dwóch lat wyniosą 90 mld euro. - Rosja też ponosi straty, jednak sankcje umacniają w niej determinację do koncentrowania zasobów, modernizowania przemysłu i infrastruktury, a także skutecznej pracy na wszystkich kierunkach - oświadczył.
Szef rosyjskiej dyplomacji zaznaczył, że Moskwa nie będzie stosować taryfy ulgowej dla koncernów bądź regionów z UE występujących przeciwko zachodnim sankcjom. - Nie może być wyjątków dla pojedynczych firm. Lepiej stymulujcie rządy, by posuwały się w pożądanym kierunku - wskazał.
W związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie Unia Europejska nałożyła sankcje wizowe i finansowe na 119 osób, w tym rosyjskich polityków, wojskowych i osoby z otoczenia Kremla, oraz 23 firmy i osoby prawne. Wprowadziła również sankcje gospodarcze w formie ograniczenia dostępu do rynków kapitałowych rosyjskim bankom i firmom państwowym z sektora naftowego i zbrojeniowego, zakazu eksportu broni, dostarczania zaawansowanych technologii i usług dla sektora naftowego oraz zakazu eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla odbiorców wojskowych.
W odwecie Rosja wprowadziła zakaz importu z UE mięsa, ryb, mleka, nabiału, warzyw i owoców.
PAP/agkm
REKLAMA
REKLAMA