Tragedia w cieśninie Bosfor. Zatonęła łódź z migrantami
Co najmniej 24 migrantów utonęło w Morzu Czarnym. - Większość ofiar śmiertelnych to dzieci - podał turecki dziennik "Hurriyet" na swojej stronie internetowej.
2014-11-03, 16:07
Posłuchaj
W łodzi mogło znajdować się nawet 40 osób, głównie z Afganistanu. Dokładna liczba pasażerów nie jest znana. Wiadomo, że udało się uratować siedem osób.
Według świadków, łódź zaczęła tonąć kilka kilometrów na północ od Stambułu, w miejscu gdzie Cieśnina Bosfor styka się z Morzem Czarnym. Migranci pochodzili prawdopodobnie z Afganistanu. Przypuszcza się, że zmierzali w kierunku rumuńskiego portu Konstanca. Nie podano, skąd jednostka płynęła.
Ratowników o zdarzeniu poinformowali pływający w okolicy rybacy. Gdy służby przybyły na miejsce, mały statek był już do połowy zanurzony w wodzie. Teraz akcję ratowniczą na miejscu utrudnia silny wiatr. Przyczyna wypadku nie jest znana. W grę wchodzi zarówno przepełnienie łodzi, jej zły stan techniczny i pogoda. Wiadomo, że pasażerowie nie mieli kamizelek ratunkowych.
Ucieczki z Afryki do Europy
Od czasu arabskiej wiosny i wybuchu wojny domowej w Syrii wielu mieszkańców krajów arabskich ucieka przed przemocą w kierunku krajów Unii Europejskiej. Wiele osób podejmuje ryzyko i płaci przemytnikom tysiące dolarów, by na pokładzie łodzi o bardzo złym stanie technicznym uciec do Europy. Bosfor rzadko jednak znajduje się na trasie statków z emigrantami. Łodzie najczęściej płyną przez Morze Śródziemne do Grecji i Włoch.
REKLAMA
Rok temu w największej tego typu katastrofie u wybrzeży włoskiej wyspy Lampedusa zginęło co najmniej 300 osób.
Dwa miesiące temu tureckie służby ratownicze uratowały grupę uchodźców z Syrii i Afganistanu, którzy zmierzali do Unii Europejskiej.
Bosfor, cieśnina łącząca morze Marmara i Morze Czarne oraz obie części Stambułu, to jeden z najruchliwszych szlaków żeglugowych świata i jedyna droga wodna łącząca Morze Czarne z oceanem, którą transportowana jest m.in. ropa naftowa z Rosji. Zimą niekorzystne warunki pogodowe często wymuszają zamykanie cieśniny.
Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>
IAR/PAP/asop, to
REKLAMA
REKLAMA