Zmiany w polskich sądach w sprawach o wykroczenia. Już nie będzie przekłamań
Rusza nagrywanie rozpraw sądowych dotyczących wykroczeń. Na razie w pięciu największych apelacjach sądów rejonowych: warszawskiej, krakowskiej, gdańskiej, łódzkiej i białostockiej.Jednak docelowo zmiany mają objąć całą Polskę i ułatwić pracę sędziom.
2014-11-09, 11:03
Posłuchaj
Zdaniem resortu sprawiedliwości nagrywanie rozpraw zapewni wierne utrwalenie przebiegu czynności procesowych, umożliwiając gruntowną ich ocenę - bez "zniekształceń i przekłamań zdarzających się w wersji pisemnej". Nie jest także bez znaczenia, że sporządzanie protokołu elektronicznego nie będzie absorbujące dla sędziego i pozwoli mu skupić się na kwestiach merytorycznych - wskazuje ministerstwo.
Problem w tym, że sędziowie ze zmian się nie cieszą, bo uważają, że przysporzą im pracy. Wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia Barbara Zawisza tłumaczy, że przeglądanie akt jest łatwiejsze, niż przeglądanie nagranego filmu, ale na tym nie koniec. - Z praktyki zawodowej wiem, że na ogłoszenia wyroków w sprawach o wykroczenia strony się nie stawiają a ja będę musiała odczytać wyrok i uzasadnienie do pustych ścian - mówi sędzia. Wolałabym ten czas wykorzystać na inną sprawę.
Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Patrycja Loose przekonuje jednak, że nagrywanie to na razie możliwość, a nie obowiązek. A dotychczasowe doświadczenia związane ze sprawami cywilnymi pokazują same zalety nagrywania. - Dzięki temu, że protokolant nie spisuje zeznań, jest szybciej, a poza tym bez przekłamań. Dodatkowo nagrywanie mobilizuje strony do pełniejszego uczestnictwa w rozprawie i o to chodzi - mówi rzeczniczka resortu sprawiedliwości.
Do sądów w całym kraju roczne trafia 500 tysięcy spraw o wykroczenia. Średnio taka rozprawa trwa dwa miesiące. Sędzia ogłaszając wyrok, gdy rozprawa będzie nagrywana, ma być zwolniony z pisemnego uzasadnienia. Według zapowiedzi MS nagrywanie takich spraw - na większą skalę - ma ruszyć od marca przyszłego roku. Dotychczas - jak wynika z danych MS - w sądach nagrano, w formie protokołu elektronicznego, blisko 700 tys. rozpraw cywilnych. W sprzęt wyposażone są sale wydziałów cywilnych sądów okręgowych i rejonowych.
Według planów dostęp do elektronicznej wersji protokołu, czyli zapisu dźwięku i obrazu, w siedzibie sądu mają mieć: strony, obrońcy, pełnomocnicy i przedstawiciele ustawowi. Zgodnie z przepisami przyjętymi przez Sejm mieliby mieć oni także możliwość otrzymania z akt sprawy zapisu dźwięku. Zapis dźwięku ma być przekazywany bezpłatnie w przypadku, gdy wykorzystywane do tego będą "środki komunikacji elektronicznej", czyli np. poczta elektroniczna.
Niezależnie od nagrywania ma być sporządzany skrócony protokół pisemny z przebiegu rozprawy. Według ustawy ma on zawierać m.in.: oznaczenie sprawy, sądu, czas i miejsce, osoby uczestniczące oraz określenie jawności rozprawy i trybu postępowania. "Jeżeli ze względów technicznych utrwalenie przebiegu rozprawy za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk nie jest możliwe, sporządza się wyłącznie protokół pisemny" - przewidziano w nowelizacji.
Wykroczenia to czyny sprzeczne z prawem, niebędące przestępstwami. Za różne wykroczenia - a są nimi m.in. zakłócanie ciszy nocnej, nieprzyzwoite zachowanie (np. picie alkoholu) w miejscu publicznym, a przede wszystkim przewinienia drogowe - grożą głównie kary grzywny, czasem także aresztu.
IAR, PAP, fc
REKLAMA
REKLAMA