Marszałek Sejmu ogłasza nowe zasady rozliczania zagranicznych wyjazdach posłów
Samochodem tylko do Brukseli, nie dalej. Jeśli poseł będzie chciał, by Kancelaria Sejmu zwróciła mu pieniądze za podróż - będzie musiał przedstawić rachunek za paliwo. W Sejmie zostanie powołana komisja do spraw wyjazdów zagranicznych posłów oraz pełnomocnik do spraw procedur antykorupcyjnych.
2014-11-12, 18:46
Posłuchaj
To tylko niektóre zmiany, jakie zostają wprowadzone w związku z madrycką podróżą trzech posłów: Adama Hofmana, Adama Rogackiego oraz Mariusza Antoniego Kamińskiego.
Na początku listopada media ujawniły, że ci posłowie pobrali z Kancelarii Sejmu zaliczki na samochodową podróż do Madrytu, na posiedzenie Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Zamiast jednak samochodami do stolicy Hiszpanii udali się tanimi liniami samolotowymi.
Po ujawnieniu tych faktów posłowie zwrócili pobrane pieniądze. Sprawą zajęła się prokuratura, która w środę wszczęła śledztwo.
Z kolei na wniosek marszałka Sejmu zebrał się Konwent Seniorów. Jedną z decyzji, jaka zapadła w trakcie obrad jest zgoda na powołanie komisji do spraw zagranicznych wyjazdów parlamentarzystów. - Jej zadaniem będzie zbadanie czy uchwała w sprawie wyjazdów zagranicznych posłów i trybu wypłat należności jest właściwie realizowana - poinformował Radosław Sikorski.
REKLAMA
(źródło: TVN24/x-news)
Marszałek zaznaczył, że na czele komisji stanie audytor wewnętrzny Sejmu. - Audyty finansów w Sejmie czy procedur to nic nowego - zwrócił uwagę. Dodał, że raportu z audytu spodziewa się do 21 listopada. Aby nie było podejrzeń o stronniczość, każdy klub parlamentarny będzie miał wgląd w prace komisji. W roli obserwatorów mogą być przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych zasiadających w komisji regulaminowej Sejmu.
Według marszałka, zacznie obowiązywać też nowa zasada rozliczania tak zwanej "kilometrówki". Poseł będzie mógł pojechać samochodem na służbową delegację najdalej do Brukseli. By otrzymać zwrot za paliwo, będzie musiał przedstawić rachunek ze stacji benzynowej. Jeśli jednak okaże się, że polityk nie brał udziału w obradach, na które został delegowany - pieniędzy nie dostanie. Decydować ma opinia przewodniczącego delegacji.
REKLAMA
- Rozliczenie wyjazdu zagranicznego posła będzie możliwe dopiero po przedstawieniu sprawozdania merytorycznego temu, który delegował - czyli szefowi delegacji, czy to Rady Europy czy Zgromadzenia Parlamentarnego NATO czy OBWE, odpowiedniego gremium - dodał Sikorski.
W Sejmie zostanie powołany pełnomocnik do spraw procedur antykorupcyjnych, który "będzie pilnował procedur, zarówno, jeśli chodzi o rozliczenia posłów, jaki i jeśli chodzi o procedury samej Kancelarii Sejmu".
Według Sikorskiego, "pełnomocnik będzie upewniał jego i szefostwo Kancelarii Sejmu, że wszystkie przewidziane prawem i etyką procedury są zachowywane". Marszałek Sejmu poinformował też, że ogłasza nabór - w drodze konkursu - na stanowisko pełnomocnika. - Musi to być osoba z odpowiednim doświadczeniem w tego typu działalności - podkreślił.
Kancelaria Sejmu uruchomia specjalny adres - antykorupcja@sejm.gov.pl. - Jeśli ktokolwiek ma informacje o problemach z etyką poselską bardzo proszę zgłaszać swoje opisane, weryfikowalne doniesienia właśnie na ten adres - tłumaczył Sikorski. Na stronach sejmowych posłów znaleźć się mają nowe zakładki - aktywność międzynarodowa posła. Będą zawierały informacje o wyjazdach posłów i sprawozdania merytoryczne.
IAR/PAP/asop
REKLAMA
REKLAMA