Wybory samorządowe 2014. PKW: 137 incydentów naruszyło ciszę wyborczą. Zginęły m.in. karty do głosowania

Od godziny 7 rano w niedzielę trwają wybory samorządowe, w których wybierzemy blisko 47 tys. radnych i 2,5 tys. włodarzy. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.

2014-11-16, 13:30

Wybory samorządowe 2014. PKW: 137 incydentów naruszyło ciszę wyborczą. Zginęły m.in. karty do głosowania

Posłuchaj

Członek Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Włodzimierz Ryms powiedział, że od północy do 7.30 odnotowano ponad 100 incydentów, stanowiących naruszenie ciszy wyborczej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

<<<Trwają wybory samorządowe. Jak oddać ważny głos?>>>

Według danych przekazanych przez policję od północy do 7.30 odnotowano 137 incydentów, stanowiących naruszenie ciszy wyborczej. Poinformował o tym na konferencji prasowej członek Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Włodzimierz Ryms.

- Były zdarzenia polegające na zrywaniu plakatów wyborczych, uszkadzaniu czy niszczeniu banerów. Te incydenty są wyjaśniane przez organy policji - powiedział sędzia Ryms.

Z kolei szef PKW Stefan Jaworski przypominał o sposobie organizacji wyborów i tłumaczył, jak oddać ważny głos. - Wyborca otrzyma cztery albo trzy karty do głosowania. Głosując, wyborca stawia znak "X" przy nazwisku wybranego kandydata, na każdej z tych kart - powiedział szef PKW.

REKLAMA

TVN24/x-news

Zaginęło prawie 500 kart do głosowania

Do poważnego incydentu doszło na Podkarpaciu w Głogowie Małopolskim. Jedna z obwodowych komisji zgłosiła zaginięcie paczki z kartami do głosowania na burmistrza - sumie 480. Karton mógł "pojechać" pod inny adres, choć policja nie wyklucza innej przyczyny zajścia. Sprawa jest wyjaśniana.

Zaginięcie kart nie miało jednak wpływu na rozpoczęcie głosowania w tej komisji. Łącznie podkarpacka policja otrzymała zgłoszenia o 13 incydentach związanych z przebiegiem wyborów. Dotyczyły głownie niszczenia i zrywania plakatów i banerów wyborczych, emisji spotu reklamowego i rozdawania gadżetów przez kandydata, ale nie z treściami wyborczymi. Wszystkie zgłoszenia są wyjaśniane.

PKW podała też, że w 3 lokalach obwodowych komisji wyborczych w Chorzowie (Śląskie) od rana przez godzinę nie było prądu. Mimo to od godz. 7.00 rozpoczęto głosowanie, choć z początku był problem z oświetleniem.

REKLAMA

W dolnośląskiej gminie Żukowice do jednego z lokali zgłosiło się dwóch mężów zaufania jednego z komitetów. - Przewodniczący komisji próbował przekonać ich, że może być tylko jeden, ale nie udało się ich przekonać i obaj przebywają w tym lokalu - mówił członek PKW.

Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln wyborców

Głosowanie odbywa się w ponad 27 tys. lokali wyborczych. Każdy wyborca udając się na głosowanie powinien zabrać ze sobą dowód tożsamości, może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem.

Wybory nie odbędą się w 1736 okręgach, ponieważ zarejestrowano w nich tylko jednego kandydata.

O godzinie 13:30 PKW poinformowała, że frekwencja w wyborach samorządowych do godziny 12 wyniosła 14,59 procent.

REKLAMA

O godz. 19 PKW poda dane o frekwencji i przebiegu głosowania na godz. 17.30.

Konferencja o godz. 21.45 będzie poświęcona zakończeniu głosowania.

PKW w noc powyborczą przedstawi pierwsze cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania w całym kraju, w tym wyniki procentowe do rad wszystkich szczebli, według komitetów wyborczych o zasięgu krajowym, oraz wyniki rywalizacji na urząd prezydenta w 18 największych miastach.

Druga tura wyborów wójta, burmistrza, prezydenta miasta - 30 listopada - odbędzie się tam, gdzie w niedzielnym głosowaniu żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy głosów.

REKLAMA

Lokale wyborcze otwarte są od 7.00 do 21.00.

IAR,Radio Rzeszów,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej