Wybory samorządowe 2014. PKW: frekwencja do godziny 12 wyniosła 14,59 procent

Jak poinformowała PKW, do godz. 12 wydano ponad 4 mln 220 tys. kart do głosowania, co stanowi 14,59 proc. w stosunku do liczby osób uprawnionych do głosowania. Największa była frekwencja w woj. małopolskim - 18,55 proc. i podkarpackim - 17,90.

2014-11-16, 17:12

Wybory samorządowe 2014. PKW: frekwencja do godziny 12 wyniosła 14,59 procent

Posłuchaj

Trwa głosowanie w wyborach samorządowych - relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Przedstawiciel PKW, sędzia Stanisław Kosmal powiedział, że największą frekwencję odnotowano do południa w Małopolsce (18,55 proc.) i na Podkarpaciu (17,90). Najmniej wyborców wybrało się głosować w województwie dolnośląskim. Wśród największych miast, w tym zestawieniu wygrywa Rzeszów, a najgorzej radzą sobie Gdańszczanie.

- Ogólnokrajowa frekwencja jest lepsza niż w latach ubiegłych - dodał sędzia Stanisław Kosmal.

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała także, że doszło dotychczas do 207 incydentów naruszających ciszę wyborczą.

<<<Podkarpacie: zaginęła paczka z kartami do głosowania. Można je kupić w internecie?>>>

REKLAMA

Od godziny 7 rano w niedzielę trwają wybory samorządowe, w których wybierzemy blisko 47 tys. radnych i 2,5 tys. włodarzy. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.

Uprawnionych do głosowania jest 30 milionów 548 tysięcy 21 osób, w tym 637 obywateli Unii Europejskiej.

Wyborca otrzymuje cztery karty do głosowania. Tylko w miastach na prawach powiatu są trzy karty (nie ma głosowania do rady powiatu). Żeby oddać ważny głos na każdej karcie do głosowania trzeba postawić tylko jeden znak "iks" w kratce po lewej stronie przy nazwisku kandydata.

REKLAMA

- Jeden znak "X" - dwie przecinające się linie - postawiony w kratce przy nazwisku jednego kandydata to pewność, że głos oddany w wyborach samorządowych będzie ważny - mówił wcześniej sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki. Dodał, że taka zasada obowiązuje w wyborach do rad: gminy, miasta, powiatu, sejmiku wojewódzkiego a także wójta, burmistrza i prezydenta miasta - na każdej z kart do głosowania można postawić tylko jeden znak "X" przy jednym nazwisku. Na dole każdej karty będzie informacja o sposobie głosowania - podkreślił Czaplicki.

Czytaj też<<<Trwają wybory samorządowe. Jak oddać ważny głos?>>>

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej