Sondaż CBOS: niemal połowa Polaków źle ocenia sytuację w kraju
Co trzeci Polak uważa, że sytuacja w naszym kraju idzie w dobrym kierunku. Przeciwnego zdania jest 47 proc. ankietowanych przez CBOS.
2014-11-26, 13:42
Z najnowszego badania CBOS wynika, że zdaniem 47 proc. Polaków rozwój sytuacji w kraju zmierza w złym kierunku. Przeciwnego zdania jest nieco ponad jedna trzecia (35 proc.) badanych, a 18 proc. nie miało zdania na ten temat.
W porównaniu z październikiem oceny nieznacznie poprawiły się - o jeden punkt procentowy wzrosły oceny pozytywne i spadły negatywne. Choć wynik jest negatywny, to od trzech miesięcy oceny rozwoju sytuacji w kraju należą do najlepszych w ostatnich latach.
Sytuację na polskiej scenie politycznej jako przeciętną ocenia 46 proc. ankietowanych, odsetek niezadowolonych nie zmienił się od października - 35 proc., natomiast 14 proc. ankietowanych sytuację uznaje za dobrą. Na temat polskiej polityki nie miało zdania 5 proc. respondentów.
Oceny sytuacji gospodarczej w Polsce minimalnie poprawiły się. O 3 pkt. proc., do 26 proc. zwiększył się w porównaniu z poprzednim badaniem odsetek opinii pozytywnych, o 1 pkt proc. zmniejszyła się liczba ocen negatywnych - do 29 proc. Dwie piąte stanowią oceny pośrednie, ani dobre, ani złe. 4 proc. na pytanie o sytuację gospodarczą odpowiada - trudno powiedzieć.
Podobnie jak w poprzednim miesiącu oceniano warunki materialne gospodarstw domowych. Nadal po 44 proc. uznaje je za dobre lub ani dobre, ani złe. 12 proc. ankietowanych ocenia je jako złe.
Minimalnie poprawiła się ocena poziomu życia badanych i ich rodzin. 48 proc. jest z niego zadowolona, 43 proc. ocenia go przeciętnie, a 9 proc. negatywnie.
CBOS podaje, że przewidywania rozwoju ogólnej sytuacji w kraju w najbliższym roku są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem i najlepsze od ponad czterech lat. 58 proc. ocenia, że ta sytuacja nie zmieni się, prawie jedna piąta (19 proc.) oczekuje poprawy, a 14 proc. uważa, że się pogorszy (spadek o 4 pkt. proc. do października).
Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 6-16 listopada na liczącej 934 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).
PAP, IAR, bk
REKLAMA