Nie żyje Wanda Błeńska. Była nazywana "matką trędowatych"

2014-11-28, 22:00

Nie żyje Wanda Błeńska. Była nazywana "matką trędowatych"
. Foto: Glow Images/East News

Dr Wanda Błeńska - misjonarka i lekarka, która ponad 40 lat spędziła w Ugandzie oddając się służbie chorym - zmarła w czwartek w Poznaniu. Miała 103 lata.

Posłuchaj

Ks. Szymon Stułkowski, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Archidiecezji Poznańskiej: Nie mam żadnych wątpliwości, że to człowiek święty (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Wanda Błeńska stanowi syntezę wszystkich energii misyjnych Poznania, była ikoną życia misyjnego - powiedział o zmarłej metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
- Ona nie była tylko lekarzem, była misjonarzem, pochylała się nad każdym ludzkim cierpieniem, samotnością - ocenił ksiądz Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.
- Byłem jakieś trzy tygodnie temu u niej z komunią świętą. Była słaba, ale świadoma. Widać było, że powoli gaśnie. Nie mam żadnych wątpliwości, że to człowiek święty - stwierdził ksiądz Szymon Stułkowski, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Archidiecezji Poznańskiej.
***
Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 roku w Poznaniu. W 1934 roku uzyskała dyplom na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Podczas studiów aktywnie działała w Akademickim Kole Misjologicznym. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.
W 1950 roku wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie przez 42 lata ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Poznańska lekarka jest współtwórczynią nowoczesnych metod leczenia trądu. Dzięki niej ugandyjska placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę i nosi dziś nazwę "Wanda Blenska Training".
- Jestem wdzięczna Panu Bogu za to, że mogłam tam przebywać i pomagać ludziom. To były lata ciężkiej, ale szczęśliwej pracy. Przez ten czas zaznałam wiele serdeczności i życzliwości, wiele dobra szczególnie od osób, które spotkałam w Afryce - tak mówiła Błeńska o swojej pracy w 2011 roku, w czasie uroczystości z okazji jej setnych urodzin.
Lekarka otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej, a w Niepruszewie Zespół Szkolno-Przedszkolny jej imienia.
Z okazji setnych urodzin, prezydent Bronisław Komorowski odznaczył misjonarkę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie zostało przyznane m.in. w uznaniu wybitnych zasług w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie medycyny tropikalnej i leczenia trądu.
IAR, PAP, kk

Polecane

Wróć do strony głównej