Dziś Wigilia św. Andrzeja, czyli Andrzejki. Wieczór wróżb i zabawy

W polskiej tradycji, to święto wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada. Jest to także ostatnia okazja do zorganizowania przed Adwentem hucznych zabaw.

2014-11-29, 13:06

Dziś Wigilia św. Andrzeja, czyli Andrzejki.  Wieczór wróżb i zabawy

Posłuchaj

Anna Michalik z Muzeum w Koszalinie mówi, że we wróżby można wierzyć lub nie, ale warto pamiętać co nam się przyśni dzisiejszej nocy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Lanie wosku, układanie butów w kolejce do drzwi - to tylko niektóre z popularnych andrzejkowych wróżb. W dawnej tradycji wróżenie w wigilię imienin Andrzeja było okazją poznania przyszłości, zwłaszcza przez panny. Dzisiaj Andrzejki to okazja do towarzyskich spotkań, a powróżyć sobie może każdy.

- Andrzejkowy wieczór ma teraz inny charakter niż kiedyś - przyznaje Anna Michalik z Muzeum w Koszalinie. We wróżby można wierzyć lub nie, ale warto pamiętać co nam się przyśni dzisiejszej nocy - dodaje. - Wierzono, że właśnie tej nocy może nam się przyśnić ukochana osoba - mówi Anna Michalik.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu organizuje z kolei warsztaty andrzejkowe. - Uczestnicy będą mieli okazję sprawdzić co los przygotował dla nich na nadchodzący rok - mówi Zuzanna Orzeł z Muzeum Górnośląskiego. Na warsztatach będzie można poznać wróżby szczególnie związane z regionem.

Przypuszcza się, że zwyczaj wróżenia w wigilię Świętego Andrzeja pochodzi z czasów starożytnej Grecji. Pierwsza polska wzmianka literacka o andrzejkowych zwyczajach pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego, poety renesansu.

REKLAMA

"W święto Katarzyny są pod poduszką dziewczyny”

Badacze nie są zgodni co do powodów, dla których Święty Andrzej został patronem tych obyczajów. Jedni uzasadniają to faktem ostatniego święta przed końcem roku liturgicznego i rozpoczynającym się adwentem, co miałoby sprzyjać odgadywaniu przyszłości. Inni skłaniają się ku twierdzeniu, że Święty Andrzej patronuje dziewicom i małżeństwom, stąd przyzywanie jego pomocy, by przepowiedział przyszłego wybranka.

Podczas, gdy dziewczętom w odgadywaniu przyszłości miał pomóc Święty Andrzej, chłopcy zbierali się na podobne wieczory wróżb 24 listopada, w wigilię Świętej Katarzyny. Mówiło o tym przysłowie: "W święto Katarzyny są pod poduszką dziewczyny”. Z czasem zwyczaj ten został jednak zapomniany. Współczesne "andrzejki" łączą obie te tradycje.

IAR,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej